Štai viename NT skelbimų portale siūloma įsigyti būstą su nuosavu lėktuvų pakilimo taku netoli Paluknio oro uosto, Trakų rajone.
Skelbime nurodoma, kad būstai bus statomi naujoje gyvenvietėje. 2 aukštų namai bus statomi su vidiniu sodu, baseinu, pirtimi, kino sale, garažu, angaru lėktuvui, 3 erdviais miegamaisiais, vonios kambariais. Namo projektas gali būti keičiamas pagal pirkėjų poreikius.
Tokio būsto kaina siekia 1,1 mln. eurų.
Tačiau šis išskirtinio būsto pasiūlymas ne vienintelis. Gyventojai norintys kasdien grožėtis gamtos vaizdais ir horizontu kviečiami įsigyti būstą naujoje gyvenvietėje Elektrėnų rajone.
Čia būstai bus statomi 30 metrų aukštyje, į juos patekti bus galima asmeniniu liftu. Visas plotas būste siekia daugiau nei 500 kvadratinių metrų, iš jų 200 kvadratinių metrų sudaro terasa, iš kurios gyventojai galės grožėtis horizontu ir gamtos vaizdais.
Skelbime nurodoma, kad viršutiniame pastato aukšte bus galima įsirengti norimo dydžio svetainę, ne vieną miegamąjį, darbo kambarį, drabužines, panoraminį vonios kambarį.
Apatiniame pastato aukšte numatytos 2 automobilių statymo vietos su elektrinio transporto įkrovimo stotelėmis, lauke – 3 papildomos vietos.
Naujas projektas jau sulaukė susidomėjimo
Šio NT projekto „Nubes project“ vystytojas ir atstovas plėtrai Marius Marcinas pasakojo, kad gyvenvietės su nameliais debesyse Elektrėnų rajone, Jarmališkių kaime idėja kilo iš poreikio gyventi gamtoje.
„Ne vienus metus dirbu NT ir statybų srityje. Pačiam yra tekę gyventi butuose, namuose, kotedžuose, net viešbutyje gyvenau porą metų. Tad trūko atviro horizonto, didelių langų. Laikui bėgant, iš to poreikio gimė ši vizija.
Ilgai ir daug dirbome, kol pradėjome šią viziją įgyvendinti. Turime didelę darbuotojų, projektuotojų komandą. Nebuvo lengva, tačiau pavyko sukurti unikalų projektą. Ir dabar po truputį einame tinkama linkme. Manau, kad pavyks įgyvendinti šį projektą. Kitais metais ketiname jau pradėti statybas“, – pasakojo projekto vystytojas.
Pasak jo, Elektrėnų savivaldybė buvo pasirinkta dėl gražaus reljefo, patogaus privažiavimo.
„Be to, Elektrėnai netoli didžiųjų miestų – Kauno ir Vilniaus. Vieta patogi. Gyvenvietėje planuojama pastatyti 12 būstų “, – teigė M. Marcinas.
Anot projekto vystytojo, žmonės domisi nauju projektu.
„Jau turime ir keletą rezervacijų, kurių mokestis siekia 60 tūkst. eurų.
Būstai bus su daline apdaila. Gyventojai patys galės dažyti sienas, montuoti grindis, susikurti savo individualų interjerą. Tačiau sumontuosime visą reikalingą inžinerinį tinklą. Būsto kaina šiuo metu siekianti 1,3 mln. eurų nėra galutinė. Ateityje prognozuojame, kad būstas brangs 35–40 proc.“ – skaičiavo M. Marcinas.
Jo teigimu, planuojama, kad pirmieji gyventojai atsikraustys 2025 metais. Projekto vystytojas nesibaimina augančių statybinių medžiagų kainų ar trūkumo.
„Sunkumų jau patyrėme kurdami šį projektą. Tačiau projekto statyba bus unikali, medžiagas užsakysime, nepirksime vietinėse parduotuvėse. Ir visi supranta, kad užsakant medžiagas teks jų laukti. Žinoma, šiuo metu, kai kurių dalykų ko gero teks laukti ilgiau. Tačiau gerų dalykų laukti verta.
Įgyvendinę šį projektą turime vizijų, ką norime statyti ateityje. Tačiau kol kas visą dėmesį skiriame dabartiniam projektui“, – sakė M. Marcinas.
Abejoja, ar išskirtiniai būstai patiks lietuviams
Prabangaus būsto įmonės „Baltic Sotheby’s International Realty“ bendrasavininkis Paulius Gebrauskas komentuodamas projektus Trakų ir Elektrėnų savivaldybėse sakė, kad jie išskirtiniai. Tačiau prabangaus NT specialistas nebuvo tikras ar šie būstai bus aktualūs Lietuvos rinkai.
„Per 12 darbo metų nesusidūrėme su tokio būsto poreikiais. Turėjome keletą klientų, kurie buvo lėktuvų entuziastai. Tačiau tie žmonės jau turi savo infrastruktūrą. O Elektrėnų savivaldybėje esantis projektas niekur nematytas, net sunku su kažkuo palyginti. Tad kyla daug klausimų, ar šie būstai turės savo pirkėją.
Tačiau jeigu yra entuziastų bendruomenė, kuri nori tokių būstų, galbūt viskas bus gerai ir jie ras savo gyventojus“, – svarstė NT specialistas.
Anot P. Gebrausko, prabangaus pirminio būsto pirkėjai Vilniuje pirmiausia žiūri į vietą, kurioje tas būstas yra statomas ar jau pastatytas.
„Daugiausiai prabangaus būsto yra Senamiestyje, Žvėryne, Valakampiuose, Antakalnyje. Jeigu gyventojai renkasi namą, jie atkreipia dėmesį į privatumą, patogų privažiavimą. Butų pirkėjai nori gyventi centrinėje miesto dalyje, senamiestyje. Populiariausi naujos statybos projektai, kurie turi infrastruktūrą, automobilių stovėjimo vietas. Prabangaus būsto sandoris vidutiniškai siekia 0,5 mln. eurų“, – vardijo NT specialistas.
Panašių NT projektų reikia daugiau?
Tuo metu „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigiamai įvertino projektus Elektrėnų ir Trakų rajonuose.
„Žinoma, šie projektai yra drąsūs, tačiau jų tendencija – pagrįsta. Lietuvos gyventojų pajamos auga, poreikiai didėja. Tad natūralu, kad atsiranda įdomesnių projektų. Nėra garantijų, kad šie būstai sulauks didelio susidomėjimo. Tačiau galbūt potencialūs pirkėjai atsirado dar prieš šiuos projektus vystant.
Pavyzdžiui, projektas Trakų rajone, prie Paluknio oro uosto gali sudominti žmones, kurie domisi skraidymu. Tad bendraminčiams susibūrus tokioje gyvenvietėje būtų patogu gyventi“, – sakė ekonomistas.
Ekonomistas džiaugėsi, kad NT vystytojai nebijo statyti išskirtinių projektų. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad šių būstų ir kaina palyginti nėra didelė.
„Iššūkių kyla, kai ekonominės klasės projektus bandoma parduoti, kaip prestižinės klasės būstus. Dažnai bandoma brangiai parduoti prastus projektus.
Žinoma, šių išskirtinių būstų kaina dar gali augti ir papildomai kainuos jų įrengimas. Tačiau Vilniuje, Žvėryne irgi vargu, ar ką už 1 mln. galima nusipirkti“, – kainas komentavo Ž. Mauricas.
Pasak ekonomisto, Lietuvoje trūksta išskirtinių projektų, o ne dėžučių.
„Vilniaus miesto centre būstai statomi skubotai. Ir ten nereikėtų statyti būstų žemomis lubomis, be terasų, su prasta garso izoliacija, be įdomesnių architektūrinių elementų. Vystytojai taupo medžiagoms, kas yra labai blogai. Pavyzdžiui, Lietuvoje ko gero, daugiausiai problemų kyla dėl prastos garso izoliacijos, kai tuo metu užsienyje tokios problemos nėra, nes ten didesni reikalavimai būstams“, – pastebėjo ekonomistas.