„Mastas taps pagrindiniu infliaciją didinančiu veiksniu. Energijos įtaka infliacijai jau mažėja, o apdoroto ir neapdoroto maisto auga“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete teigė LB Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas Darius Imbrasas.
Finansų viceministro Mindaugo Liutvinsko teigimu, infliacijos pikas jau praeityje, šiemet ji „gana ženkliai“ lėtės, jeigu nebus naujo šoko energetikos rinkoje.
„Aišku, lieka probleminiu rodikliu kainų augimas, tačiau spalį-gruodį fiksavome infliacijos tempo lėtėjimą, matomas tam tikras stabilizavimasis ir tikėtina, kad infliacijos pikas jau yra praeityje, jeigu neįvyks nauji pokyčiai energijos sektoriuje karo Ukrainoje kontekste“, – komitete teigė viceministras.
M. Liutvinskas pabrėžė, kad Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vartotojų lūkesčiai, kad kainos augs, „yra žemiausiame lygyje“ per pastaruosius dvejus metus.
Vidutinė metinė infliacija Lietuvoje, apskaičiuota pagal su kitomis Europos Sąjungos šalimis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI), gruodį buvo 18,9 proc., metinė – gruodį, palyginti su 2021 metų gruodžiu – 20 procentų.