• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant pavasariui gyventojui suskubo ruoštis sėjai. Žmonės jau perka sodo, daržo prekes ir sėklas. Jų pakelis gali atsieiti ir 5 eurus.

Artėjant pavasariui gyventojui suskubo ruoštis sėjai. Žmonės jau perka sodo, daržo prekes ir sėklas. Jų pakelis gali atsieiti ir 5 eurus.

REKLAMA

Gyventojai daržo prekėms netaupo, mėgsta naujoves ir išskirtines augalų veisles, pastebi specialistai.

Anot jų, vasario–kovo mėnesiais daržininkai pradeda sėti paprikas, pomidorus, žemuoges, braškes, prieskoninius augalus, o gėlininkai – vienmetes gėles.

Ne tik parduoda, bet ir konsultuoja

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė pasakojo, kad parduotuvėse jau prasidėjo sėjos sezono prekių pardavimas.

„Jau pardavinėjame sėklas ir svogūnėlius, o pirkėjai juos noriai perka. Sodo, daržo prekės itin populiarėja, o jų pardavimai kyla iškart sezonui prasidėjus.

2024 metais svogūnėlių pardavimai kilo beveik 4 kartus, o sėklų pardavimai apie 20 proc. Ši tendencija rodo, kad žmonės noriai įsitraukia į sodinimo ir daiginimo procesus“, – pasakojo prekybos tinklo atstovė.

REKLAMA
REKLAMA

G. Kitovė skaičiavo, kad sėklų kainos parduotuvėse prasideda nuo 0,59 euro.

Tačiau sėklų galima įsigyti ne tik prekybos centruose, bet ir specializuotose parduotuvėse. Jų atstovės tikina, kad kainos atžvilgiu beveik nesvarbu, kur pirkti sėklas. Jų kainos visur panašios, užtat specializuotose parduotuvėse darbuotojai pirkėjus konsultuoja.

REKLAMA

Sėklų prekybos tinklo „Sėkluva“ atstovė Rasa Davidavičienė pastebėjo, kad sėklų kainos gali labai skirtis.

„Daržininkams mėgėjams skirti pakeliai kainuoja nuo 0,82 euro iki 5,80 euro. Kaina priklauso nuo veislės“, – pastebėjo ji.

R. Davidavičienė atkreipė dėmesį, kad specializuotų parduotuvių darbuotojai gali suteikti konsultacijas.

„Pirkėjai prašo patarimo ne tik rinkdamiesi veisles, bet ir kaip sėti, kaip prižiūrėti daigus, kuo tręšti, kaip apsaugoti nuo ligų, kenkėjų ar gyvūnų“, – pasakojo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu internetinės parduotuvės www.e-seklos.lt įkūrėja ir vadovė Lilija Tubienė pastebėjo, kad sėklas geriausia įsigyti specializuotose parduotuvėse.

„Tokiose parduotuvėse galima ne tik įsigyti sėklų, bet ir gauti visą reikalingą informaciją. Būna, kad žmonės užsuka ir ne vieną kartą, ypač jeigu jiems kažkas neaišku“, – sakė ji.

Sėja prasideda jau sausį?

L. Tubienė pasakojo, kad sodo, daržo prekėmis, sėklomis prekiauja ir internetu, ir fizinėje parduotuvėje Anykščiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Internetinėje parduotuvėje pirmųjų užsakymų sulaukiau jau gruodžio mėnesį. Tam tikras gėles reikia sėti jau sausį. Įprastai didžiausias pirkėjų srautas prasideda vasario–kovo mėnesiais, kai daržininkai pradeda sėti paprikas, pomidorus, prieskoninius augalus, o gėlininkai – vienmetes gėles“, – pastebėjo parduotuvės vadovė.

„Sėkluva“ atstovė R. Davidavičienė irgi pasakojo, kad augintojai sėklomis jau ima domėtis po didžiųjų žiemos švenčių, po Trijų Karalių.

REKLAMA

„Sėja prasideda jau sausį. Šį mėnesį būtina pasėti begonijas. Sausį daugiausiai sėjamos gėlės. O vasarį prasideda paprikų, baklažanų, salierų, žemuogių, braškių ir daugelio gėlių sėja.

Prieš prasidedant sėjai, dar reikia pasirūpinti substratais, pirštinėmis, indeliais ir kitomis priemonėmis. Pirkėjai domisi naujovėmis, konsultuojasi, kokį substratą geriau pasirinkti sėjai, kokios naujos dygimą skatinančios ar daigus stiprinančios priemonės pasirodė prekyboje“, –  apie pirkėjus pasakojo parduotuvių tinklo atstovė.

REKLAMA

Sėklų daigumas ir šviežumas

R. Davidavičienė atkreipė dėmesį, kas rodo, kad sėklos iš tikrųjų yra gyvos ir sudigs.

„Jos išlieka daigios tik tam tikrą laiką. Kiekviena rūšis vis kitaip. Greičiausiai daigumą praranda kvapiosios krapų, pastarnokų, petražolių, levandų ir kitų augalų sėklos. Bet agurkų, pomidorų sėklos išlieka gyvybingos 6–8 metus.

Kiekviena rūšis turi savo keistenybių. Pavyzdžiui, pirmais ir antrais metais agurkų sėklų daigumas būna mažesnis nei trečiais ar ketvirtais. Kai kurioms sėkloms daigumui sužadinti reikalingos vis kitos sąlygos. Vienas sėklas reikia šaldyti, kitas mirkyti ir t.t. Vienas iš kaprizingiausių augalų yra meškinis česnakas. Ne kiekvienam pavyksta jį išauginti iš sėklų“, – pasakojo R. Davidavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Tubienė irgi pastebėjo, kad skirtingos sėklos turi skirtingus dygimo ir galiojimo laikus.

„Kartais pirkėjai klausia ar sėklos yra „šviežios“? Į šį klausymą atsakyti nėra lengva, nes galiojimo data ant pakelio kurią rašo fasuotojas to neparodo. Daugelio augalų sėklos, jei jos laikomos tinkamomis sąlygomis, gali dygti ir daug metų, pvz. agurkai, arbūzai, moliūgai, pomidorai 9–8 metus; ridikai, ridikėliai, ropės, žirniai 4–5 metus; morkos, paprikos, porai, salotos 3–4 metus; krapai, pastarnokai, salierai 2–3 metus.

REKLAMA

Pagal Lietuvoje galiojančias taisykles jei sėklos supakuotos paprastoje popierinėje drėgmei neatsparioje pakuotėje, turi būti pakartotinai patikrintas jų daigumas po 1 metų, jei drėgmei atsparioje pakuotėje kas 2 metus. Tad tikrai nereikia žavėtis jei ant pakelio pamatysite, kad sėklos galioja iki 2029 metų. Ir nėra ko bijoti jei šiemet sėsite su 2025 metų galiojimo sėklas“, – pasakojo L. Tubienė.

REKLAMA

Hibridinės ir paprastos sėklos

R. Davidavičienė pastebėjo, kad lietuviai ir vakariečiai daržininkai labai skiriasi.

„Kalbėdama su užsienio specialistais pastebėjome, kad Vakarų Europoje daržininkai savo lysvėse dažniausiai augina įprastas, žinomas veisles. Profesionalias sėklas renkasi tik stambesni ūkininkai. Tuo metu Lietuvos daržininkai yra daug reiklesni, jie perka sėklas, skirtas profesionaliems augintojams“, – pasakojo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Tubienė pasakojo, kad buvo laikas kai pirkėjai labiau ieškojo hibridinių daržovių veislių pažymėtų raidomėis – F1, arba H vien dėl atsparumo ligoms.

„Dabar jau ieško paprastų veislių, anot dažinininkų, jos skanesnės. Tačiau tai nėra visiška tiesa. Hibridinės veislės išvedamos sudėjus kelių veislių gerąsias savybes, pvz, atsparumas ligoms, vaisių gausumas, transportabilumas. Hibridinės sėklos paprastai yra brangesnės.

Dar būtina priminti, kad patiems imti iš hibridinės veislės sėklas ir jas daiginti nereikėtų. Išdygęs augalas gali turėti tik vienos veislės savybes ir nepateisins norimų lūkesčių“, – pastebėjo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų