Kai kuriems dreba kūnas, o dar kitiems atrodo, kad iš galvos išgaravo visos taisyklės. Neretai egzamino metu patiriamas stresas gali tapti pagrindine neišlaikyto egzamino priežastimi.
„Regitros“ atstovė spaudai Eglė Bačionytė su naujienų portalu tv3.lt dalijosi, kad vairavimo egzaminas neretai būna pirmas rimtas egzaminas žmogaus gyvenime. Būtent todėl daugelis jaunų žmonių prieš jį itin jaudinasi.
Stresą kelti gali daug kas
„Stresas, kurį jaučiame, labai priklauso nuo asmenybės, asmeninės situacijos bei asmens sveikatos. Kai kurie žmonės net ir jausdami stresą to visiškai neparodo, tad įvertinti kokie vairuotojai daugiausiai jaudinasi labai sunku“, – teigė ji.
E. Bačionytė akcentavo, kad nerimą prieš vairavimo egzaminą gali kelti prastas poilsis ar vėlavimas. Ji pataria prieš egzaminą gerai išsimiegoti, pasilikti papildomo laiko ir į egzaminą atvykti anksčiau.
Pasitaiko ir situacijų, kada būsimam vairuotojui stresą kelia šeimos ir draugų klausimai ar spaudimas. Tokiu atveju specialistė pataria egzamino data nesidalinti, o apie išlaikytą egzaminą pranešti jam jau pasibaigus.
Svarbu greitai orientuotis eisme
E. Bačionytė būsimus vairuotojus įspėja, kad situacija eisme keičiasi žaibiškai. Norint pasiekti teigiamą rezultatą labai svarbu greitai orientuotis bei nuolat stebėti aplinką, teisingai planuoti savo veiksmus ir numatyti kitų eismo dalyvių ketinimus. Eismo ženklų stebėjimas ir supratimas – taip pat būtinas.
„Dažniausiai būsimi vairuotojai nepastebi kelio ženklų arba kitų eismo dalyvių, netinkamai įvertina pavojingas eismo situacijas. Tai tikrai nėra lengva užduotis pradedančiam vairuotojui, tačiau būtina tam, kad jis eisme galėtų dalyvauti savarankiškai“, – pasakojo „Regitros“ atstovė.
Kartais dalis vairuotojų į egzaminą žiūri kaip į loteriją ir ateina pabandyti savo jėgas. E. Bačionytė primena, kad vien sėkmės faktorius nulemti teigiamos egzamino baigties negali.
„Daugeliui trūksta gilesnių praktinių įgūdžių, kuriems pasiekti reikia tiesiog daugiau laiko važinėjant su instruktoriumi arba šeimos nariu“, – pastebėjo specialistė.
Prieš egzaminą dreba kojos
Jaučiant stresą prieš vairavimo egzaminą, žmogaus kūnas i tai gali reaguoti labai įvairiai. Padažnėja širdies plakimas ar kvėpavimas, įsitempia kūno raumenys. „Regitros“ atstovė teigia, kad dėl to gali prasidėti nervinis kojos drebėjimas. Atsitikus tokiam reiškiniui, ji pataria imtis įvairių veiksmų jam numalšinti.
„Jei dar nė neprasidėjus egzaminui jaučiate, kad pradeda drebėti koja, galite paspaudinėti kairės kojos sąnarį, pamasažuoti blauzdos raumenį“, – aiškino ji.
Tačiau jei koja dreba jau prasidėjus egzaminui, E. Bačionytė rekomenduoja pirmiausia pabandyti nusiraminti, o koją švelniai pamasažuoti atsiradus tinkamai progai, pavyzdžiui, įsijungus raudonam šviesoforo signalui.
Nesupratus nurodymų pataria netylėti
Dažnai egzamino metu vairuotojai bijo neišgirsti ar nesuprasti egzaminuotojo nurodymų. Ne ką mažiau – nuklysti bei duotų nurodymų nesekti. Vairuotojai mano, kad padarę šias klaidas egzamino neišlaikys. ,,Regitros“ atstovė ketinančius laikyti egzaminą nuramina.
„Jei egzamino metu neišgirdote, ką jums sakė egzaminuotojas arba nesate tikras (-a), ar išgirdote teisingai – visada perklauskite, paprašykite patikslinti. Egzaminuotojas jums tikrai pakartos užduotį arba ją patikslins kitais žodžiais“, – patarė E. Bačionytė.
Tačiau, jei prašymo suprasti vis tiek nepavyko, specialistė akcentuoja, kad svarbiausia yra vairuoti saugiai, laikantis kelių eismo taisyklių. Gali būti, kad egzaminuotojas analogišką užduotį paprašys atlikti kitoje kelio atkarpoje ar sankryžoje.
Nuklydimai rezultato gali nepakeisti
Egzamino metu nuklydus nuo nustatyto maršruto, taip pat svarbu nepasimesti. Specialistė informuoja, kad nusukimas į nereikalingą kelią nėra esminė klaida, jei vairuojama atsakingai ir saugiai.
„Svarbiausia yra laikytis kelių eismo taisyklių, važiuoti ta kryptimi ir ta eismo juosta, kuria yra leidžiama toje kelio atkarpoje. Navigacija perskaičiuos ir pateiks kitą maršrutą į pasirinktą tašką, o egzaminuotojas numatys kitą vietą, kurioje paprašys iš naujo atlikti tą patį pratimą“, – ai6kino E. Bačionytė.
Tam, kad egzaminas būtų dar lengvesnis, būsimieji vairuotojai „Regitros“ interneto svetainėje gali pasižvalgyti tiek po virtualų egzaminų automobilį, tiek peržiūrėti vairavimo egzamino eigą. Be to, ten galima rasti ir kitų naudingų patarimų laikantiems egzaminą.
Straipsnio autorius yra Rokas Andruškevičius, atliekantis praktiką naujienų portale tv3.lt.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!