Laimėjimai – aukštesnė energinė klasė, ir mažesnių daugiabučių renovacija
Įsibėgėjusi Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Klaipėdoje neaplenkia įvairių namų. Tarp labiausiai džiuginančių pasikeitimų – mažų daugiabučių atnaujinimas.
„Džiaugiamės, kad šių namų renovacija nekainuoja brangiau nei didelių namų atnaujinimas. Be to, turime ne vieną daugiabutį, kuris pasiekė ne C, o aukštesnę – B – energinio naudingumo klasę“, – pasakoja vienos didžiausių įmonių, administruojančių renovaciją Klaipėdoje, vadovė Rasa Rymaitė.
Kol kvartalinės renovacijos planai uostamiestyje tik pradinėse stadijose, dauguma renovacijos norinčių namų jau yra apsupti atsinaujinusių kaimynų. „Renovuotų daugiabučių kaimynystė, informacija, gaunama iš kaimynų, vis dar svarbus akstinas pasiryžti renovacijai“, – pastebi pašnekovė.
Renovaciją planuoja visos amžiaus grupės
Nors uostamiestis visada pasižymėjo aktyvumu įgyvendinat renovaciją, ilgametę patirtį šioje srityje turinti R. Rymaitė pastebi ir kelias naujas tendencijas.
„Skelbimų apie renovaciją reikėjo tik daugiabučių atnaujinimo programos pradžioje. Šiuo metu suinteresuoti gyventojai patys kreipiasi į mus su prašymu pradėti atnaujinimą. Šiuo metu balsavimas dėl renovacijos vyksta dešimtyje namų“, – pasakoja pašnekovė, pridurdama, kad renovacija domisi įvairaus amžiaus žmonės, neretai atnaujinimą savo name inicijuoja ir vyresnio amžiaus gyventojai.
„Didesnis iššūkis butai, kurių šeimininkai išvykę, arba išnuomavę savo būstus. Pasitaiko namų, kuriuos dėl šios priežasties sunku suburti gyventojų, norinčių renovacijos, branduolį. Be to, svarbu pabrėžti, kad dauguma suvokia renovacijos naudą, tačiau atnaujinimas taip pat reiškia gyventojų susirinkimus, gilinimąsi į projektą ir kitokias praktines užduotis, kurioms ne visi randa laiko“, – pastebi renovacijos ekspertė.
Pamėgo vėdinamus fasadus, bet pinigus taupo
Kalbėdama apie investicinių planų kainas ir biudžetą, kurį gyventojai linkę skirti renovacijai, R. Rymaitė pastebi, kad didesnių pokyčių per kelerius metus neįvyko – svarbiausias gyventojų prioritetas mažesnis energijos suvartojimas.
„Pastaruoju metu padidėjo susidomėjimas vėdinamais fasadais, kurie yra šiek tiek brangesni. Kalbant apie papildomas priemones, tokias kaip šalto vandens sistemų atnaujinimas, didesnių iššūkių įtikinant jų nauda nėra. Tiesa, atnaujindami šildymo sistemas daugelis renkasi tokio tipo sistemos, kurios reikalauja kuo mažiau intervencijos į butus“, – pasakoja pašnekovė.
Opiausia problema, su kuria susiduria dauguma senos statybos daugiabučių – balkonai, taip pat – daug kartų lopytos blokų siūlės, todėl atnaujinant pastatus daug dėmesio skiriama būtent šių problemų sprendimui. Tiesa, kadangi šių problemų sprendimas reikalauja daugiausiai dėmesio ir pastangų, nuošaliau lieka atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, nors saulėtas ir vėjuotas Klaipėdos klimatas puikiai tinka natūralios energijos generavimui.
Administratorių darbo krūviai nemažėja
Nors renovacijos administratoriai padeda atnaujinimo siekti ir tiems namas, kurie turi bendrijas, R. Rymaitė neslepia – renovacijos administratorių darbo krūviai ir tempai nemažėja ir jie vis dar išlieka svarbiausiais renovacijos iniciatoriais ir įgyvendintojais, ypatingai daugiabučiuose, kurie neturi bendrijų.
„Remdamasi savo ilgamete patirtimi galiu pasakyti, kad net šiandien, kai informacijos apie daugiabučių namų atnaujinimą labai daug, daryti praktinius žingsnius link renovacijos daugiabutį dažniausiai išjudina tik profesionalūs, savo laiko neskaičiuojantys administratoriai, kurie ne tik aktyviai dirba su gyventojais parinkdami geriausias energinio efektyvumo priemones, bet ir ieško išeičių, kad renovacijos kaina negąsdintų gyventojų ir būtų ne per didelė“, – pabrėžia pašnekovė.