• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos paukštynuose įsigalioję nauji Europos Sąjungos (ES) reikalavimai vištų narvams išgąsdino ir pirkėjus – prekybos centruose ėmė brangti ne tik kiaušiniai, bet ir kiti produktai, kurių gamyboje jie naudojami – tortai, pyragaičiai, sausainiai.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad Europoje kiaušinių kaina didmeninėje prekyboje yra išaugusi maždaug keturis kartus – iki daugiau kaip 4 eurų (14 litų) už kilogramą. Lietuvos prekybos centruose kiaušiniai yra pabrangę trečdaliu, jų kaina svyruoja nuo 4,40 iki 5,50 lito už dešimt vienetų.

REKLAMA

Pirkėjai nuogąstauja, kad kiaušinių kainos greitai gali kilti dar daugiau ir pasiekti 7 litų ribą, tačiau Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis ramino, kad taip nutikti neturėtų.

„Manau, kad tiek tikrai nepasieks <...> Kainos visoje Europoje nuo praėjusiųjų metų yra pakilusios apie 25 proc. Nemanau, kad jos labai daug dar kiltų. Kiaušinių yra gaminama pakankamai, manau, kad jeigu kažkur jų ir trūks, tai bus labiau lokalus dalykas“, – sakė V. Tėvelis.

REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjo kiaušinių pasiūla

Klausiamas, kas vis dėlto lėmė kiaušinių pabrangimą prekybos tinklų lentynose ir turgavietėse, V. Tėvelis minėjo keletą priežasčių.

Pagal nuo 2012 metų sausį įsigaliojusį naują ES reglamentą, kiaušinių gamintojai įpareigoti laikyti vištas perekšles didesniuose narvuose nei iki šiol. Anksčiau vienai vištai narve turėjo būti ne mažiau kaip 0,55 kv.m, o dabar šis plotas padidintas 0,2 kv. m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tame pačiame narvo plote reikia laikyti trečdaliu mažiau paukščių. Tai brangina kiaušinių savikainą. Narvus, kurie galėjo dar tarnauti, praktiškai reikėjo išmesti ir sumontuoti naujus europinius, kurie kainuoja pakankamai brangiai. Vienos paukštidės rekonstrukcija kainuoja iki 1,5 mln. litų“, – aiškino V. Tėvelis.

REKLAMA

Kiaušinių pardavėjų ir gamintojų teigimu, gerinamos vištų auginimo sąlygos reikalauja papildomų investicijų, todėl  brangsta ir jų produkcijos kainos. Dalis paukštynų savo verslą persitvarkė prieš kurį laiką, likusieji to ėmėsi tik įsigaliojus reglamentui. Tai lėmė tokias aplinkybes, kad kiaušinių paklausa rinkoje šiuo metu viršija pasiūlą.

REKLAMA

„Iki naujųjų metų ne visos šalys spėjo įgyvendinti šią direktyvą. Pavyzdžiui, Lenkijoje tik pusė ūkių buvo įgyvendinę šią direktyvą, todėl privalėjo per pirmuosius šių metų mėnesius nutraukti kiaušinių gamybą“, – sakė paukščių augintojų atstovas.

Pasigirdus kalboms, kad kiaušinių kainas kelia ir artėjančios Velykos, pašnekovas to neneigė, tačiau pridūrė, kad šiuo atveju yra ir daugiau veiksnių, lemiančių šios produkcijos kainų pokyčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paprastai kainos iki Velykų būna šiek tiek aukštesnės, po Velykų jos, tikėtina, kad kažkiek pakris, bet neprognozuočiau, kad grįš į ankstesnį lygį“, – sakė V. Tėvelis.

Bankrotų šmėkla trauksis?

Naujos ES taisyklės, uždraudžiančios tradicinius perekšlių narvelius, anot britų dienraščio „The Observer“,  kai kurių maisto pramonės atstovų jau įvardijamos kaip galinčios sukelti krizę, mat gamintojų konkurencija dėl kiaušinių išteklių sparčiai didina jų kainas.

REKLAMA

Didžiojoje Britanijoje dėl susiklosčiusios situacijos kai kurios įmonės jau išjungia gamybos linijas, nes negali sau leisti įsigyti kiaušinių aukštesnėmis kainomis, bet taip pat negali branginti ir savo gaminių, mat prekybos centrai, saugodami kainoms jautrių klientų ramybę, jų paprasčiausiai neįsileis.

REKLAMA

Klausiamas, ar naujasis ES reglamentas gali turėti įtakos paukštynų bankrotams Lietuvoje, Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas svarstė, kad tokia tikimybė nedidelė.

Jo teigimu, per praėjusius dvejus metus Lietuvos paukštynų rinkoje vyravo bankrotų grėsmė. To priežastis – prastas grūdų derlius 2010 m., kuris lėmė, kad kiaušinių savikaina neatpirko įdėtų investicijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per šiuos dvejus metus paukštynai balansavo ant išlikimo ribos. Didžiausiam „Vievio paukštynui“ yra iškelta bankroto byla, kiti irgi turi skolų. Reikėjo ir rekonstrukcijas daryti ir gamybos sąlygos buvo brangios. Šiuo laikotarpiu kainos yra šiek tiek pakilusios ir lygina šią situaciją. Jeigu kainos pasilaikys, o aš tikiu, kad taip ir bus, manau, kad paukštynų verslas bus toliau tęsiamas“, – sakė V. Tėvelis.

REKLAMA

Dėl kainų kilimo kaltos ir šventės

Savo ruožtu Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius žiniasklaidai po pirmadienio Vyriausybės posėdžio sakė, kad kiaušinių kainos brangsta dėl objektyvių priežasčių, tarp kurių minėtinos ir artėjančios šventės.

Pasak jo, kiaušiniai brango dėl to, kad artėja Velykos, be to, Lietuva, vykdydama ES direktyvas, turėjo pakeisti vištų narvus į erdvesnius, todėl ūkininkai patyrė papildomų investicijų, kai kurie pradėjo auginti mažiau vištų.

REKLAMA

„Vis dėlto aš manau, kainos lygis turėtų sugrįžti į savo vietą. Lenkija nesusitvarkė su direktyvomis, dabar jų kiaušiniai negali būti parduodami kaip maistiniai. Taip pat ir Latvijoje. Dėl to šiek tiek mūsų kiaušinių išvažiuoja į kitas šalis, nes mes įvykdėme gyvūnų gerovei keliamus reikalavimus“, – žiniasklaidai sakė K. Starkevičius.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Europoje prasideda kiaušinių krizė?

Kiaušiniai tampa prabangos preke

Vištų gerovė kerta per pirkėjų kišenę

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų