Pasak tarnybos, nafta bus tiekiama Rusijos „Transneft“ magistralinių naftotiekių sistema iki punkto „Adamova Zastava“ Lenkijos šiaurės-rytuose, iš kurio ji bus persiunčiama į Vokietiją.
Rusijos energetikos ministerija jau patvirtino šios naftos tranzitą per Rusiją. Nafta tranzitu bus gabenama pagal 2002 metų birželio 7-ąją Maskvos ir Astanos sudarytą susitarimą.
DPA: Maskva užsidirbs iš tranzito, o ne iš pardavimo
Naujienų agentūra DPA rašo, kad tokiu būdu norima Europos Sąjungai pakeisti rusišką naftą, kurios eksportui dėl Rusijos Ukrainoje pradėto karo buvo paskelbtos sankcijos.
Tačiau tai, pasak agentūros, rodo, kad Maskva dabar užsidirbs iš žaliavos tranzito, o ne tiesiogiai iš jos pardavimo.
Kazachstano energetikos ministras Bolatas Akčulakovas trečiadienį sakė, kad pirmoji 20 tūkst. tonų siunta Vokietijai gali būti pristatyta jau sausį.
„Iš viso per metus gali būti iki 1,5 mln. tonų. Tačiau daugiausia, ką mes galėtume, būtų 6–7 mln. tonų per metus“, – pareiškė jis.
Vokietija pasinaudos naftotiekių sistema „Družba“
Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas gruodį sakė, kad Vokietija ir Lenkija pateikė paraiškas dėl naftos gabenimo magistralinių naftotiekių sistema „Družba“.
Rusijos naftotiekių operatorė „Transneft“ gruodžio 29 dieną pranešė, jog bendrovė „KazTransOil“ pateikė paraišką dėl papildomo 1,2 mln. tonų naftos tranzito naftotiekių sistema „Družba“ 2023 metais.
Naftos perdirbimo gamykla „PCK Schwedt“ Brandenburgo federalinėje žemėje yra prijungta prie naftotiekių sistemos „Družba“.
Ši naftos perdirbimo gamykla, turinti apie 3 tūkst. darbuotojų, atlieka pagrindinį vaidmenį aprūpinant rytinę Vokietijos dalį benzinu ir kitų rūšių degalais. Gamykla taip pat tiekia degalus kai kuriems Vakarų Lenkijos rajonams ir Berlyno Brandenburgo oro uostui.
Dauguma gamyklos akcijų priklausė Rusijos koncernui „Rosneft“, bet 2022 metų lapkritį gamyklos kontrolę perėmė Vokietijos valdžia.
Rusija žada netrukdyti Kazachstanui didinti naftos tiekimo į Vokietiją
Rusijos valdžia gruodžio pabaigoje patikino nekliudysianti Kazachstanui didinti naftos tiekimo į perdirbimo gamyklas Vokietijos rytinėje dalyje ir neatmesianti prašymo dėl jos tranzito per Rusiją padidinimo.
„Taip, šis klausimas buvo svarstomas. Mes į tai žiūrime normaliai, ir, jei dalies Kazachstano naftos gabenimo kryptis bus perorientuota iš Ust-Lugos (Rusijos naftos eksporto terminalas Suomijos įlankos pakrantėje – BNS) į Vakarus per „Družba“, tai mus tenkina“, – tuomet sakė A. Novakas.
Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Vokietija atsisako rusiškos naftos ir ieško jai alternatyvų.