Kaip rodo „Sodros“ skelbiami kasmėnesiniai įmonių duomenys, per praėjusius metus darbuotojų algos gana ženkliai kilo visuose pagrindiniuose Lietuvoje veikiančiose mažmeninės prekybos tinkluose. Kai kuriuose iš jų algų vidurkis šoktelėjo ir keliais šimtais eurų.
Štai mėnesinis atlyginimų vidurkis „Maxima LT“ šių metų sausį siekė 938,72 euro prieš mokesčius, kai dar 2018 m. sausį buvo 597,68 euro. Tiesa, dėl šįmet įsigaliojusios mokesčių reformos, kuri sujungė darbdavio ir darbuotojo mokamas įmokas, visų dirbančiųjų atlyginimai „ant popieriaus“ išaugo 1,289 karto. Taikant pastarąjį koeficientą, praėjusių metų sausį „Maxima LT“ vidutinė alga būtų siekusi apie 770 eurų.
„Iki“ prekybos tinklą valdančioje įmonėje „Palink“ per metus bendras algų lygis taip pat smarkiai šoktelėjo į viršų. 2018 m. sausį jis buvo 626,95 euro (arba apie 808 eurai pagal naująją algų skaičiavimo tvarką), o šių metų sausį – jau 1049,07 euro.
„Sodros“ duomenimis didžiausias algas prieš mokesčius tarp penkių didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų sausį siūlė „Lidl Lietuva“ – 1289,63 euro (lygiai prieš metus 845,44 euro arba apie 1090 euro pagal naująją tvarką).
„Rimi Lietuva“ vidutinė algos pakilo nuo prieš metus buvusių 622,49 eurų (802 eurų pagal naują tvarką) iki 858,88 euro šiuo metu. „Norfos mažmena“ mėnesinius atlyginimus kilstelėjo nuo prieš tai buvusių 679,07 eurų (875,3 eurų pagal naują tvarką) iki 973,80 eurų šiųmetį sausį.
Pasitelkia ir motyvavimą
Prekybos tinką IKI valdančios įmonės „Palink“ atstovė Berta Čaikauskaitė teigė, kad 2018 m. parduotuvių darbuotojų užmokesčio fondas buvo didinamas du kartus.
„Atitinkamai kasininkų atlyginimai kilo apie 17 proc. Be to, mūsų parduotuvėse yra įdiegta atlygio motyvacinė sistema, kuria vadovaujantis kiekvienam darbuotojui sudarome galimybę gauti didesnį atlyginimą už pasiektus rezultatus, motyvuojame už sukauptą darbo stažą“, – sakė B. Čaikauskaitė.
„Maxima LT“ personalo departamento vadovė Margarita Plešakienė teigė, kad kasininkų ir salės darbuotojų algos šįmet jau pakilo daugiau nei pusšimčiu eurų.
„Skaičiuojame, kad šįmet vidutinis kasininko atlygis vidutiniškai augo iki 740 eurų, maždaug 62 eurais, o salės darbuotojo – vidutiniškai iki 690 eurų, arba 54 eurais.
Sausio mėnesį mūsų mokamo atlygio mediana pasiekė 720 eurų. O už gerus asmeninius rezultatus darbuotojams išmokėta papildoma atlygio dalis pernai siekė 2,8 mln. eurų“, – vardijo M. Plešakienė.
Dėl darbuotojų pešasi tarpusavyje
Ženklų algų kilimą prekybos sektoriuje teigia matantys ir darbuotojus įdarbinantys specialistai.
„Nuo 2015 metų atlyginimai prekybos srities darbuotojams paaugo apie 20 procentų. Sparčiausiai jie didėjo pastaruosius dvejus metus. Kasininkų atlyginimų vidurkis šiuo metu siekia 550 eurų į rankas, tačiau jie skiriasi priklausomai nuo įmonės ir regiono. Didžiausi atlyginimai yra Vilniuje bei Kaune, o didžiausio nedarbo regionuose – mažiausi.
Kai kuriose įmonėse atlyginimai gali siekti ir 600 ar 700 eurų, tačiau atlyginimas priklausys nuo papildomų darbuotojo atsakomybių ir įmonės atlyginimo politikos“, – teigė Personalo paieškos portalo „CV Online“ Marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
Ji pažymėjo, kad didieji prekybos tinklai pastaraisiais metais stipriai tarpusavyje konkuruoja pritraukiant darbuotojus. O šalies darbo rinkoje esant darbuotojų trūkumui neretai žmonės viliojami ir didesniais atlyginimais nei pas konkurentus.