Bankai suskaičiavo, kad padėjus 10 tūkst. eurų indėlį, per metus galima uždirbti 350 eurų. Jeigu tokios sumos neturite, uždarbis bus mažesnis, bet jį galite gauti ir kiekvieną dieną.
Palūkanas moka kasdien
Praėjusią savaitę pristatė naujovę privatiems klientams – lanksčias sąskaitas, investuojančias į pinigų rinkos fondus ir taip įdarbinančias santaupas.
„Revolut“ komunikacijos vadovė Baltijos šalims Akvilė Adomaitytė paaiškino, kad paslauga naujiems ir esamiems klientams leidžia gauti iki 3,4 proc. metinių palūkanų, kurios mokamos kasdien, o papildyti ar išimti lėšas galima bet kada.
Atstovė pateikė tokį pavyzdį: papildę lanksčiąją sąskaitą 1 tūkst. eurų su metinių palūkanų norma 3,4 proc., pradėsite kaupti 0,09 euro centų palūkanų kasdien (jei metinė palūkanų norma nekeistų).
„Ši paslauga nėra terminuotasis ar taupomasis indėlis, kur žmogus įsipareigoja lėšas sąskaitoje laikyti sutartą laiką už iš anksto žinomą palūkanų normą.
Tai yra investicinė priemonė, kurios sąskaitą galima bet kada papildyti ar lėšas išsiimti, o palūkanos mokamos už konkrečios dienos sąskaitoje turimą pinigų sumą pagal tą dieną nustatytą palūkanų normą“, – aiškino A. Adomaitytė.
Tiesa, pasak jos, tiksliai numatyti, kiek palūkanų uždirbsite po metų, sunku, nes palūkanos kinta (didėja arba mažėja) kasdien, nors istoriškai dienos pokyčiai ir yra nedideli.
Klientai reaguoja į palūkanas
SEB atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė remdamasi banko statistika sakė, kad naujų indėlių sutarčių skaičius nuo metų pradžios, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, išaugo penkis kartus.
„Taigi, klientai reaguoja į besikeičiančias indėlių palūkanas. Kita vertus, vis dar beveik 3 iš 4 eurų yra laikomi einamosiose banko sąskaitose, taip neišnaudojant potencialo įdarbinti laisvas nuosavas lėšas.
Esame suskaičiavę, kad taip neišnaudodami galimybių įdarbinti laisvas lėšas klientai dėl to per metus gali prarasti beveik 160 mln. eurų“, – skaičiavo banko atstovė.
Anot jos, klientai dažniau renkasi terminuotuosius indėlius – daugiau kaip 60 proc. visų indėlių šiuo metu sudaro būtent terminuotieji.
„Dabar mūsų banke palūkanos už 12 mėn. terminuotąjį indėlį siekia 3,5 procento. Terminuotųjų indėlių palūkanas nuosekliai didinti pradėjome nuo pernai metų spalio mėnesio.
Kaupiamojo indėlio palūkanos šiuo metu yra 2 procentai. Kaupiamasis indėlis yra tiesiog atskira sąskaita lėšoms kaupti, iš kurio pinigus galima bet kada nemokamai įmokėti ir vėl juos pasiimti. T.y. visiškai lanksčiai elgtis su savo pinigais ir tuo pačiu gauti palūkanas, tiesiog pinigai yra laikomi kitoje – kaupiamojo indėlio sąskaitoje“, – pasakojo I . Dauguvietytė-Daskevičienė.
Kiek įmanoma sukaupti pinigų?
SEB banko atstovė suskaičiavo, kiek žmonės sukauptų pinigų turėdami indėlį.
„Paprastai tariant, jei žmogus metams kaip terminuotąjį indėlį padės 1 tūkst. eurų, papildomai sukaups 35 eurus, į indėlį nukreipus 10 tūkst. eurų, papildomai sukaups 350 eurų.
Savo klientams indėlį šiuo metu rekomenduojame kaip patogiausią formą finansinei pagalvei laikyti – tai yra tie pinigai, kurie turėtų būti likvidūs, greitai pasiekiami. Išnaudojant pakilusių palūkanų privalumus atsargai kaupiami pinigai palaipsniui didės ir augs nuo jų gaunamos palūkanos“, – atkreipė dėmesį banko atstovė.
Tokią pačią sumą sukaupia ir „Luminor“ banko klientai.
„Luminor“ banko kasdienės bankininkystės produktų skyriaus vadovė Aušrinė Mincienė skaičiavo, kad palyginti praėjusių ir šių metų gegužės mėnesio duomenis, terminuotojų indėlių suma padidėjo 45 proc.
„Banko klientai dažniausiai renkasi terminuotąjį indėlį vieneriems metams, šiuo metu jo metinės palūkanos siekia 3,5 proc. – t.y. jei klientas padeda 10 tūkst. eurų indėlį, metinės palūkanos yra 350 eurų. Teik žmogus per metus gali uždirbti“, – komentavo banko atstovė.
„Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovas Pavel Ladziato komentavo, kad šiuo metu populiariausi 12 mėn. terminuoti indėliai, kurių palūkanų norma 3,25 proc.
Auga palūkanos, auga ir susidomėjimas indėliais
Anot A. Mincienės, augant palūkanų normoms galimybė užsidirbti vilioja vis daugiau gyventojų.
„Tačiau atlikę apklausą pamatėme, kad beveik dešimtadalis dar nežino arba nėra tikri, kas yra terminuotas indėlis. Beveik visi vyresni apklausos dalyviai (60–74 m.) apie terminuotus indėlius nurodo žinantys, tuo tarpu mažiausiai žinių turi patys jauniausi apklausos dalyviai – 18–29 m.
Rinkoje susiformavo tokia situacija, kad pastarąjį dešimtmetį terminuotieji indėliai nebuvo aktualūs, tad jau išaugo nauja darbo rinkoje aktyviai veikianti karta, kuri apie šį finansinį produktą turi mažiau informacijos. Pokyčiai rinkoje ir aktyvūs finansinių institucijų veiksmai šias žinių spragas greičiausiai užkamšys artimiausiu metu, nes terminuotų indėlių palūkanos nuolat auga, tad natūraliai atsiranda susidomėjimas šiuo taupymo būdu“, – pastebėjo banko atstovė.
„Swedbank“ atstovas P. Ladziato irgi sakė, kad susidomėjimas indėliais išaugo.
„Nuo metų pradžios naujų terminuotų indėlių sutarčių sudarymas augo beveik 5 kartus. Šiuo metu turime virš 150 tūkst. sudarytų terminuotojo indėlio sutarčių“, – skaičiavo banko atstovas.