Bendrovės „General Financing“ vadovo Konstantino Balakino įsitikinimu, Lietuvoje kurti verslą gali kiekvienas, tačiau tam reikia suburti bendraminčių komandą ir atkakliai siekti išsikeltų tikslų.
Įsitraukti į finansų sektorių vaikystėje K. Balakinas nė nesvajojo, nes, pasak jo, pagaliau suvokti, ko iš tiesų nori gyvenime, žmogus pradeda tik sulaukęs 25-erių. Vis dėlto kopti karjeros laiptais pradėjo dar baigdamas mokslus universitete, kai įsidarbino banke „Snoras“. Ten ilgai neužsibuvo ir prabėgus metams perėjo dirbti į tarptautinę audito bendrovę „PricewaterhouseCoopers“. Kuriant bendrovę „Snoro“ lizingas buvo pakviestas prisidėti prie jos kūrimo.
„Prabėgus šešeriems metams įgijau daug naudingos patirties, o Lietuvos rinkoje susidarė situacija, kad nebuvo tiek daug įmonių, teikiančių vartojimo paskolas, – prisiminė K. Balakinas. – Susidarė įdomi niša, kai buvo finansuojamas tik prekių įsigijimas išsimokėtinai, o klasikinį vartojimo kreditą gauti palyginti greitai nebuvo galimybių.“
Krizė išėjo į naudą
Dalydamasis patirtimi, kaip įmonei pavyko išgyventi krizę, „General Financing“ vadovas pasidžiaugė, kad tai buvo puiki galimybė augti, nes įsibėgėjant krizei ją nupirko Prancūzijos bankas „Societe Generale“.
„Kriziniu laikotarpiu įvyko visi teigiami pasikeitimai – keitėsi įmonės struktūra, darbuotojų skaičius išaugo keturis kartus (šiuo metu bendrovėje dirba daugiau kaip 120 darbuotojų – aut. past.), – pasakojo K. Balakinas.
Kitas teigiamas krizės padarinys buvo tas, kad tuo metu bankai „užsuko kreditavimo čiaupus“ ir į „General Financing“ pradėjo kreiptis daugiau klientų. „Mes sugriežtinome kreditų rizikos valdymą, tačiau „kranelio“ visiškai neužsukome, – krizės laikotarpio įmonės politiką aiškino pašnekovas. – Krizė padėjo pritraukti geriausių bei mokiausių klientų ir dėl to šiandien vėluojančių mokėti klientų neturime.“
Nuolat save motyvuoti
Kiekvieną rytą „General Financing“ vadovas pradeda su puodeliu „Starbucks“ kavos. „Esu perskaitęs ne vieną knygą apie „Starbucks“ vadovą Howardą Schultzą ir apie tai, kaip jis sukūrė savo kompaniją, – pasakojo K. Balakinas. – Šios kavos puodelis kiekvieną rytą man primena, kad nereikia pamiršti savo ištakų.“
Jo įsitikinimu, įmonės vadovo darbas negali būti rutininis, nes tuomet kompanija gyvuoja vien iš inercijos. „Kai kurios įmonės taip ir praranda savo rinkos dalį ir galimybę konkuruoti, nes joms vadovauti pradeda vadovai administratoriai, o ne verslo plėtotojai“, – aiškino verslininkas.
Laisvalaikiu K. Balakinas nepamiršta esantis įmonės vadovas ir nuolat ieško motyvacijos šaltinių. Jis mėgsta nardyti Lietuvos ir užsienio (lankėsi Indonezijoje, Maldyvuose) vandenyse, o bėgiodamas, kaip pats sako, įgyja drausmės. „Vadovas negali likti be motyvacijos ir abu šie užsiėmimai drausmina, padeda išsikrauti po darbo dienos, skatina išlikti motyvuotam ir siekti užsibrėžtų tikslų“, – įsitikinęs K. Balakinas.
Apsuptas bendraminčių
Kiekviename savo veiklos žingsnyje „General Financing“ vadovas remiasi dviem pagrindinėmis sentencijomis. Viena iš jų: „Inovacijos gimsta ten, kur joms mažiausiai priešinamasi.“ Pasak K. Balakino, tai reiškia, kad kai verslininkui netrukdoma dirbti, su kolegomis sugalvoti ką nors nauja, bandyti įgyvendinti tikslus, galiausiai matyti viso to rezultatas.
Iš kitos pusės, labai svarbu aplinkiniai. „Yra bendradarbiai ir yra bendraminčiai, – įvardijo verslininkas. – Stengiuosi aplink save suburti bendraminčius ir turėti kuo mažiau bendradarbių.“
Jis stengiasi išauginti darbuotoją savo įmonėje. „Tokius žmones gerai pažįsti, žinai, ko iš jų tikėtis ir jei jis vis dar dirba tavo įmonėje, vadinasi, juo pasitiki ir nėra priežasčių atsisakyti jo paslaugų“, – pasakojo „General Financing“ vadovas, šiuo metu vadovaujantis daugiau kaip 120 asmenų komandai.
Antra taisyklė įdarbinant žmones – pasiimti tokį, kurį gerai pažįsti per jo veiklą kitose kompanijose. Tokie darbuotojai dažniausiai eina vadovaujamo pobūdžio pareigas. K. Balakinas apgailestavo, kad šiandien įmonė išaugo tiek, jog visose srityse šių principų pritaikyti neįmanoma, tačiau žemesnės grandies darbuotojų atranką atliekantys asmenys supranta įmonės politiką.
Labiausiai įmonės vadovą džiugina ir skatina, kai turint tinkamą kolektyvą ir strateginę viziją pasiteisinę sprendimai pasireiškia teigiamais įmonės rezultatais.
Su taksi neprivažinėsi
Paklaustas, kaip vertina greitųjų kreditų bumą, dėl kurio paskolų prisiėmę vargšai dar labiau nuskurdo, kredito paslaugas teikiančios bendrovės vadovas teigė, kad požiūris turėtų būti nevienareikšmiškas. Pasak jo, šiame versle laikomasi nuomonės, kad jeigu greitieji kreditai būtų draudžiami, tam tikra dalis asmenų netektų galimybės apskritai gauti kredito.
„Iš vienos pusės, tai negerai, – svarstė K. Balakinas. – Kita vertus, teikti kreditus nevertinant klientų mokumo, galimybės grąžinti kreditą ir „žaisti“ su statistika taip pat nesąžininga.“ Pats jis tokių dalykų nedraustų, nes, anot jo, kiekvienas klientas turi teisę į kreditą.
„Panašiai yra ir su greitojo maitinimo įstaigomis – visi žino, kad tai nesveikas maistas, bet jo niekas nedraudžia, nors nelabai ir rekomenduoja“, – lygino K. Balakinas.
Jo manymu, tokia paslauga gali būti, bet ji turi būti reguliuojama ir prižiūrima. „Šiuo metu Lietuvos bankas pradėjo kontroliuoti šią sritį ir, mano žiniomis, sumažėjo su tuo susijusių neigiamų dalykų (sukčiavimų ir pan.)“, – teigė pašnekovas.
Anot jo, greitųjų kreditų įmonių paslaugomis dažnai naudojasi žmonės, kurie banke ar kitoje kreditų įmonėje paslaugą galėtų gauti daug pigiau ir neturėti tokių problemų.
„Reikia suvokti, kad jei eini į banką ar vartojimo kredito įmonę ir sulauki neigiamo atsakymo, visų pirma rūpinamasi žmogumi, – mintimis dalijosi K. Balakinas. – Šios įmonės turi galimybę gyvuoti, jų nereikia drausti, bet reikia šviesti žmones. Jei gauni minimalų atlyginimą ir pradedi važinėti su taksi, likusias dienas tenka vaikščioti pėsčiomis.“
Svarbiausia norai ir ketinimai
K. Balakino paprašėme pasidalyti nuomone, ar Lietuvoje lengva būti verslininku. Pasiremdamas mintimi „bus taip, kaip tu nori“, „General Financing“ vadovas teigė: „Jeigu manysi, kad nepavyks – taip ir nutiks.“
„Jei aiškiai matai viziją ir eini link jos, viską pasieksi, ir nesvarbu, Lietuvoje ar kitoje šalyje, – padrąsino K. Balakinas. – Svarbu skirti norus ir ketinimus. Jei kiekvieną rytą atsikėlęs galvosi, kad nori nuvykti į užsienį ar gauti gerą darbą, niekas nepasikeis, tačiau jei bent minimaliai įdėsi pastangų tikslui pasiekti, vieną dieną galiausiai jį pasieksi.“
Pašnekovo nuomone, nelaimingi žmonės, nuolat besiskundžiantys savo padėtimi, tampa dar nelaimingesni. „Pašalpų gavėjai, kad ir kaip būtų gaila, visada ir liks pašalpų gavėjai, – apgailestavo K. Balakinas. – Pašalpa reikalinga trumpam laikotarpiui, kad galėtum atsitiesti ir ką nors nuveikti, bet jei metų metus gyvenama vien iš pašalpų, situacija niekada nepasikeis.“
Lietuvoje kurti verslą visiems sudarytos vienodos sąlygos, įsitikinęs „General Financing“ vadovas. „Vieniems sekasi geriau, nes jie turi verslumo dvasią ir daro, – tvirtino jis. – Dėl to vieni yra darbdaviai, o kiti – darbuotojai.“
Vilniaus universitete įgijo verslo vadybos bakalauro laipsnį, vėliau įgijo tarptautinės ekonomikos magistro laipsnį, dar po kelerių metų ten pat įgijo teisės magistro laipsnį
1996–1997 m. dirbo banko „Snoras“ Kreditų skyriuje
1998–1999 m. tarptautinėje audito bendrovėje
„PricewaterhouseCoopers“ dirbo auditoriaus asistentu
1999–2004 m. buvo bendrovės „Snoro lizingas“ direktoriaus
pavaduotojas, Komercijos departamento vadovas, valdybos narys
2004–2005 m. vadovavo Rusijos banko „Conversbank-Moscow“ Vartojimo kreditų departamentui
Nuo 2005 m. yra vartojimo kreditų ir pirkimo išsimokėtinai paslaugų bendrovės „General Financing“ generalinis direktorius
FAKTAI: „General Financing“
Įmonė įkurta 2005 m.
2008 m. ji tapo Prancūzijos banko „Societe Generale“ grupės dalimi
Šiuo metu bendrovėje dirba per 120 darbuotojų
„General Financing“ turi per 165 tūkstančius klientų. Šiuo metu bendrovės paslaugų portfelis siekia daigiau nei 175 mln. litų
„General Financing“ vartojimo kreditai ir pirkimo išsimokėtinai paslaugos teikiamos daugiau nei 1 000 vietų visoje Lietuvoje
Bendrovė „General Financing“ priklauso Lietuvos vartojimo lizingo ir kredito asociacijai bei yra asociacijos „Investuotojų forumas“ narė
Mindaugas SAMKUS
Straipsnis publikuotas savaitraštyje „Ekonomika.lt“ (Nr. 18(80) gegužės 14-20 d.), rubrikoje „Verslo švyturiai“.