Apietai Žinių radijo laidoje neseniai pasakojo Policijos departamento Viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys.
Pone V. Grašy, tai pirmiausiai gal apžvelkime tą šventinį laikotarpį Lietuvos keliuose – koks jis buvo?
Na, deja, 2023 m. gruodžio 31 d. ir 2024 m. sausio 1 d. turėjome šalies keliuose 9 įskaitinius eismo įvykius, per kuriuos, deja, žuvo vienas žmogus, 11 sužeistų.
Per tą patį praeitų metų laikotarpį turėjome tris įskaitinius eismo įvykius ir 3 žmonės buvo sužaloti. Tai rodo, kad vis dėlto atsakingumo dar vis trūksta.
Kiek kelių policijos darbas šiuo atveju buvo suintensyvėjęs šventinėmis dienomis?
Kaip ir kiekvienos šventės laikotarpiu, policija aktyvina savo priemones. Ir per šitas šventes, Naujųjų Metų šventes, policija iš eismo eliminavo 72 neblaivius vairuotojus, pernai per tą laikotarpį toks buvo 61 vairuotojas, iš kurių 30 [asmenų] buvo nustatytas daugiau negu 1,5 promilės neblaivumo, 7 neblaivūs vairuotojai sukėlė eismo įvykius.
Taip kad orientavomės į savo darbą, į tuos vairuotojus, kurie eisme nori būti saugūs, deja, tenka iš eismo eliminuoti tuos, kurie saugumu nesirūpina.
Kaip keičiasi vairuotojų elgesys šventinėmis dienomis?
Prieš šventes eismo intensyvumas gerokai padidėja, nes norime turbūt apsirūpinti dovanomis, važiuojame į parduotuves. Pačių švenčių metu be abejo lieka tik artimųjų lankymai, dėl to eismo intensyvumas sumažėja.
Vėlgi šventinėmis dienomis didžioji dauguma vairuotojų eisme dalyvauja atsakingiau, saugiau, dažniausiai vyksta su savo šeimos nariais, tas vėlgi paskatina būti labiau atsakingiems.
<...> Per šiuos šventinius laikotarpius nedarbo metu, nedėvint uniformos, teko dalyvauti eisme, teko sulaukti ir tam tikro kultūringo elgesio, tikrai, ir praleidžiant, parodant tikrai atsakingą dėmesį. Deja, teko pamatyti ir tam tikrų gestų, kurie nekelia, nesudaro garbės mūsų eismo dalyviams. Ir vėlgi parodo, kad tos kultūros, sąmoningumo tikrai stinga, pagarbos vienas kitam stinga.
<...> Kaip manote, kiek aplinkinių žmonių daro įtaką, kad vairuotojas nesės išgėręs prie vairo?
Tikrai galime konstatuoti, kad tas žmonių sąmoningumas keičiasi. Mažiau žmonės toleruoja netinkamą elgesį ne vien tik kalbant apie neblaivius vairuotojus, kalbant ir apie kitą netinkamą elgesį – greičio viršijimą, mobiliųjų įrenginių naudojimą, vairuojant transporto priemones.
Tikrai policija dėkinga aktyviems žmonėms, kuomet sulaukiame vis daugiau pranešimų, daugiau video pranešimų, nuotraukų apie užfiksuotus Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus. Ir vėlgi tai turbūt skatina susimąstyti tiems, kurie vis dar nori daryti tokius pažeidimus, kad juos fiksuoja ne vien policijos pareigūnai, kurie dirba ir su nežymėtais policijos automobiliais, bet ir aplinkiniai.
Deja, ne visi dar apie tai įspėja pareigūnus, o galbūt labiau įspėja kitus eismo dalyvius, vis dar mirksi žibintais ir signalizuoja, kad kažkur kažkas laukia. Kiek jūs vis dar to pastebite?
Vėlgi tų perspėjimų mažėja, turbūt dėl to, kad yra ir tam tikros programėlės, kuriose galima pažymėti vienoje ar kitoje vietoje patruliuojančius policijos pareigūnus.
Tačiau tokiems asmenims reikėtų susivokti, kad galbūt perspėjame ne greičio viršytojus, o perspėjame tą asmenį, kuris daro ar yra padaręs nusikalstamą veiką, galbūt automobilyje vežamos draudžiamos priemonės – ginklai arba išvis žmogui apribota laisvė. Na, tokiu elgesiu mes neprisidedame prie mūsų šalies, prie mūsų žmonių saugumo ir galime perspėti tikrai labai negerai besielgiantį asmenį.
Bet vėlgi tų mirksėjimų tikrai mažėja, žmonės jaučiasi atsakingesni. Ir organizuojamos policijos priemonės, kuomet tikrinamas blaivumas, absoliuti dauguma vairuotojų supranta kaip paslaugą eismo saugumui, tiems vairuotojams, kurie nori būti saugūs kelyje, kuomet yra iš eismo eliminuojami nedrausmingi vairuotojai – apsvaigę nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų.
Sausį – policijos reidai
Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovai informuoja apie visoje šalyje suplanuotas eismo dalyvių kontrolės priemones sausio mėnesį.
Policijos dėmesys bus sutelktas į vairuotojų blaivumą, pavojingą ir chuliganišką vairavimą, matomumą gerinančių saugos priemonių – atšvaitų – naudojimą tamsiuoju paros metu.
Sausio 7–9 ir 14–16 dienomis transporto priemonių vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimai.
Sausio 10–12, 17–19 ir 26–28 dienomis pėsčiųjų ir dviračių vairuotojų kontrolė – matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas tamsiuoju paros laiku.
Sausio 22–24 dienomis pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolė.
Vykdydama vieną iš pagrindinių savo uždavinių – eismo automobilių keliais priežiūrą, per pirmąjį 2024-ųjų metų pusmetį Lietuvos policija iš viso surengs 38 tikslines policines prevencines eismo dalyvių kontrolės priemones. Penkios iš jų inicijuotos Europos kelių policijos tinklo ROADPOL.
Prevencinės priemonės bus vykdomos valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, policijos pareigūnai dirbs viešuoju, neviešuoju ar mišriuoju patruliavimo būdu.
Apskričių vyriausieji policijos komisariatai savo prižiūrimose teritorijose gali organizuoti ir kitas papildomas priemones.
Policija eismo dalyviams primena: atsakingai elkitės kelyje, būkite drausmingi, tamsiuoju paros metu dėvėkite šviesą atspindinčius drabužius arba atšvaitus, vairuodami atsižvelkite į meteorologines ir važiavimo sąlygas.
Visą laidą su policijos atstovu galima išklausyti čia:
Visa kita pagal sąžinę.
Atsiradus tiems trikojams mentų pareigūnais vadinti nebeišeina.