Pavyzdžiui, vieno Vilniuje esančio daugiabučio gyventojai pasiskundė, kad savivaldybė ir jų namo administratorius neva sumaišė namus ir suniokojo jų geros būklės balkonus, vietoje avarinės būklės balkonų.
Gyventojų skaičiavimu, taip esą buvo padaryta žala iki 40 tūkst. eurų, kuri iki šiol nėra atlyginama, o balkonai per 2 metus taip ir nebuvo sutvarkyti.
Vis tik Vilniaus savivaldybės ir bendrovės „Mano būstas“ atstovų versija skiriasi kaip diena ir naktis – namai neva sumaišyti nebuvo, o gyventojai esą patys atsisakė atnaujinimo darbų.
Anot gyventojų, buvo suniokota 90 gerų balkonų
Vilnietė Jolanta (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) visų 99-ojo namo gyventojų vardu naujienų portalui tv3.lt pasiskundė, kad prieš 2 metus „Mano būstas“ sukvietė gyventojus į susirinkimą balsuojant dėl daugiabučio renovacijos, tačiau gyventojai su ja nesutiko.
„Iš „Mano būstas“ atstovų kalbų buvo galima suprasti – jeigu namo gyventojai nesutiks su renovacija, bus imtasi kitų, „skausmingesnių“ priemonių, t. y. mokėti „Mano būstas“ už jų sugalvotas kitas paslaugas. Tolesnė įvykių seka tai tik parodo ir patvirtina“, – rašė moteris.
Ji prisimena, kad vėliau „Tvarkaumiestą.lt“ atsirado pranešimas, kur buvo nufotografuoti šalia jos daugiabučio esančio 95-ojo namo balkonai, ant šaligatvio nukritusi plytelė ir nurodyta, kad tai – 97-ojo ir 99-ojo namų balkonai, kurie neva kelia grėsmę praeiviams.
Pasak gyventojos, į šį klaidingą pranešimą sureagavusi savivaldybė namo administratoriui nurodė tvarkyti 97 ir 99 namų balkonus, o šis, neidentifikavęs namų ir atlikęs aplaidžią apžiūrą, nuo Jolantos namo nudaužė visų 90 geros būklės balkonų plyteles – tai gyventojams kainavo apie 7 tūkst. eurų.
Moteris paminėjo, kad jos namas stovi 10 metrų nuo šaligatvio, o plytelės sveria vos 16 gramų, tad krisdamos negalėjo kelti pavojaus ar padaryti kokios nors žalos:
„Balkonai iš kiemo pusės tebėra aptraukti žaliu apsauginiu tinklu ir ši „apsaugos“ priemonė yra visiškai perteklinė ir nereikalinga – per metus į tinklus nenukrito nė viena plytelė.“
Nori, kad pripažintų kaltę ir atlygintų žalą
Jolanta skaičiavo, kad buvo nudaužyta apie 38 m2 plytelių, o preliminarus žalos dydis gali būti 40 tūkst. eurų, tačiau pati moteris neslėpė, kad tam reikėtų ekspertizės.
Ji paminėjo, kad statybinių šiukšlių ir į gyventojų balkonus prikritusių nudaužytų plytelių irgi niekas nesurinko – paliko tvarkytis gyventojams.
Vėliau moteris pasidomėjo 2022 m. namo atnaujinimo ir remonto planais, kuriuos savo puslapyje talpino „Mano būstas“, tačiau ten nebuvo nė pastabos apie balkonus, o 2023 ir 2024 m. ilgalaikių metinių planų esą nebuvo išvis.
„Apžiūrėję 99 namo stovį, nei savivaldybė, nei „Mano būstas“ nesugebėjo atsakyti į klausimą, kodėl buvo supainioti namų numeriai ir nudaužytos dar geros kokybės balkonų apdailos plytelės.
Tik kaip susitarę abu teisinosi, nepripažindami atsakomybės panašiais žodžiais: „Mes pasitarėme ir nusprendėme, kad visi trys – 95, 97 ir 99 – namai yra blogame stovyje ir plyteles reikėjo nudaužyti, nežiūrint į supainiotus namų numerius.“ O „Mano būstas“ atstovas pasakė: „Jei norime, kad namas būtų gražus – reikia renovacijos“, – prisimena Jolanta.
Kalbėdama visų 99-ojo namo gyventojų vardu ji pabrėžė norą, kad savivaldybė ir buvęs namo administratorius („Mano būstą“ gyventojai vėliau pakeitė) pripažintų savo kaltę ir atstatytų balkonų plyteles arba padarytą žalą kompensuotų pinigais.
Savivaldybė teigia priešingai
Vilniaus miesto savivaldybės Ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas patikino, kad namų adresai nebuvo sumaišyti.
Jis nurodė, kad Vilniaus savivaldybė gavo gyventojų pranešimą dėl nuo daugiabučių namų (97-ojo ir 99-ojo) balkonų krentančių apdailos plytelių. Be to, priešingai, nei tikina gyventoja, dėl 95-ojo namo į savivaldybę kreiptasi nebuvo.
Pasak G. Grubinsko, savivaldybė 97 ir 99 daugiabučių administratorių „Mano būstas“ įpareigojo atlikti šių pastatų balkonų aptvarų specializuotą apžiūrą ir kuo skubiau imtis priemonių, kad nuo balkonų krintančios apdailos plytelių dalys nekeltų pavojaus žmonėms ir aplinkai.
„Administratoriaus įgalioti asmenys atliko apžiūrą ir nustatė, kad balkonai yra blogos būklės, atitvarai atskirose vietose turi avarinės būklės požymių, apdailinės plytelės vietomis atsikabinusios bei nubyrėjusios.
Įvertinusi apžiūrų duomenis, savivaldybė raštu informavo administratorių, kad turi būti taikomos laikinosios apsaugos priemonės, bet tik tose vietose, kur krenta plytelės ir kyla pavojus žmonėms bei pastato konstrukcijoms“, – dėstė pašnekovas.
Jis pridūrė, kad laikinųjų apsaugos priemonių ir remonto darbų pobūdį pasirenka administratorius, todėl jis ir atsako už galimą kilti žalą, o šią nustatyti ir apskaičiuoti gali tik atestuoti specialistai.
„Daugiabučio namo patalpų savininkai ginčą dėl galimai patirtos žalos su administratoriumi turėtų spręsti tarpusavyje, o nepavykus rasti šalių sutarimo – galima kreiptis į teismą“, – patarė G. Grubinskas.
„Mano būstas“ balkonus jau būtų sutvarkęs?
Naujienų portalo tv3.lt kalbintas „Mano būstas“ Komunikacijos grupės vadovas Paulius Ugianskis pabrėžė, kad teiginiai apie sumaišytus adresus yra visiškai nepagrįsti.
„Gavę Vilniaus miesto savivaldybės nurodymus dėl darbų organizavimo 97 ir 99 daugiabučiuose, mes atsakingai įvertinome situaciją. Abiejų namų balkonų būklė buvo nuodugniai patikrinta techninio inžinieriaus.
Jis nustatė, kad balkonų apdailos plytelės kėlė grėsmę tiek gyventojų, tiek praeivių saugumui. Remiantis šiais įvertinimais, buvo priimtas sprendimas nedelsti ir pašalinti pavojingą apdailą“, – pasakojo P. Ugianskis.
Jis patikino, kad darbai buvo organizuoti tiksliai tuose objektuose, kur reikėjo – pagal pateiktus nurodymus ir techninės būklės vertinimo išvadas.
Pašnekovas pridūrė, kad įsigilinę į techninės analizės detales 97-ojo namo gyventojai priėmė išmintingą sprendimą – vietoje kosmetinio balkonų apdailos remonto jie nutarė kompleksiškai renovuoti visą namą.
„Tuo metu 99 namo gyventojai nusprendė pakeisti administratorių, tad mes nebegalėjome atsakyti už tolimesnius sprendimus dėl balkonų atstatymo.
Akivaizdu, kad, jei ir toliau būtume vykdę šio namo priežiūrą, balkonų apdaila jau seniai būtų sutvarkyta, o gyventojai galėtų džiaugtis estetiška ir saugia aplinka“, – kalbėjo „Mano būstas“ atstovas.