„Dvi–tris valandas trukusį technologinio apyvartinio vandens patekimą į aplinką operatyviai sustabdėme. Glaudžiai bendradarbiaujame su aplinkosaugininkais, siekiant nustatyti incidento aplinkybes ir į aplinką patekusių nuotekų kiekį. Pirminiais duomenimis, jis neturėtų būti didelis“, – pranešime cituojamas „Grigeo Klaipėda“ technikos direktorius Paulius Sereikis.
Gavus pranešimą apie pastebėtas nuotekas Kuršių mariose, „Grigeo Klaipėda“ kartu su aplinkosaugininkais skubiai atliko išsamų visos įmonės infrastruktūros patikrinimą, teigiama pranešime.
Nustatyta, kad gamybinės atliekos dėl laikino techninio gedimo pateko į „Klaipėdos vandens“ eksploatuojamus lietaus nuotekų tinklus ir per juos pateko į marias.
Pasak P. Sereikio, įmonė bendradarbiauja su aplinkosaugininkais atlieka vidinį patikrinimą.
Kaip nurodoma antradienį išplatintame Aplinkos ministerijos pranešime, incidentas galėjo nutikti „dėl netvarių technologinių sprendimų“.
„Ne kartą pasikartojantys, didelę žalą gamtai turintys AB „Grigeo“ veiksmai turi būti įvertinti, o žala aplinkai kuo greičiau ištaisyta. Pasikartojantys pažeidimai rodo, kad įmonė turi imtis ne tik deklaratyvių, bet realių sprendimų, kurie užkardytų kelią tokiems įvykiams“, – teigė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Turime būti principingi saugodami savo gamtą nuo teršalų, todėl sprendimai turi būti efektyvūs. Įmonė turi susitvarkyti savo nuotekų valymą, kitu atveju gresia sankcijos, kraštutiniu atveju uždarymas“, – pridūrė jis.
Pasak Aplinkos apsaugos departamento inspektorių, tyrimas bus tęsiamas, kol bus nustatyta, dėl kokių priežasčių gamybinės nuotekos pateko į Kuršių marias, o žala gamtai įvertinta ir atlyginta.
Kitą savaitę ministras organizuoja susitikimą su „Grigeo“ atstovais dėl pasikartojančių pažeidimų ir dėl poreikio imtis esminių pokyčių, gerinančių aplinkosauginę situaciją įmonėje.
Tai ne pirmas kartas, kada įmonėje nustatomas nuotekų patekimas į aplinką. „Grigeo Klaipėdos“ tarša į viešumą iškilo pernai sausį – tuomet prokurorai pradėjo tyrimą dėl Kuršių marių taršos nevalytomis nuotekomis.
Aplinkos apsaugos departamentas šiemet sausį Klaipėdos apygardos prokuratūrai pateikė 48 mln. eurų civilinį ieškinį dėl „Grigeo Klaipėdos“ aplinkai padarytos turtinės žalos atlyginimo. Jis turėtų būti nagrinėjamas kartu su baudžiamąja byla.
Pasak Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorės Ginos Skersinskytės, už taršą atsakingiems asmenims gali grėsti iki šešerių metų nelaisvės, o „Grigeo Klaipėdai“ – iki 5 mln. eurų bauda.