Socialiniame tinkle gyventojai diskutavo ir piktinosi, kad vaiko pinigai šiuo metu – per dideli.
„Vis didina ir didina vaiko pinigus. Bet juk ne visiems tų pinigų reikia. Geriau pensininkams tuos pinigus skirtų, o dabar už dyką jauniems žmonėms juos dalina.
Be to, ne visi tuos pinigus skiria vaikams, ištaško juos bet kam, o paskui verkia, kad vaikai alkani ir prašo pašalpų“, – piktinosi moteris.
Kita komentatorė taip pat piktinosi, kad vaikų pinigus tėvai ne vaikų, bet savo gerovei išleidžia.
„Tikrai yra šeimų, kurios nemato reikalo dirbti, nes gauna vaiko pinigus, įvairias pašalpas ir dar verkšlena, kad pinigų per mažai.
Eitų dirbti ir pragyventų, o dabar gyvena valstybės sąskaita“, – piktinosi moteris.
Dar kita moteris tikino, kad vaiko pinigus reikėtų mokėti tik nepasiturintiems žmonėms.
„Nesuprantu, kodėl dabar juos gauna visi“, – piktinosi ji.
Pinigus išleidžia būreliams ir kelionėms
Tuo metu portalo tv3.lt kalbinti tėvai tikino, kad vaiko pinigai reikalingi.
„Auginu du vaikus, gaunamus vaiko pinigus išleidžiu jų būreliams, atostogoms ir kitoms pramogoms. Maistui, būstui užtenka ir mūsų su vyru atlyginimų, bet pramogoms, jeigu negautume vaiko pinigų, jau tektų ilgiau taupyti.
Vaiko pinigai padeda pragyventi visoms šeimos, kiek jos beuždirbtų“, – pasakojo vilnietė Kristina.
Tuo metu Rasa iš Panevėžio pasakojo, kad uždirba minimumą.
„Galima sakyti, kad gyvename iš vyro algos. Mano pajamų išlaikyti šeimai neužtektų. Turime sūnų, jo vaiko pinigus leidžiame drabužiams, žaislams ir kitiems reikalingiems daiktams įsigyti“, – pasakojo ji.
Pinigais gerina demografinę padėtį?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad kiekvienam vaikui Lietuvoje kas mėnesį mokama 122,5 euro dydžio išmoka vaikui arba kitaip – vaiko pinigai.
„Jie priklauso iki vaikas sulaukia 18 metų. Išmoka gali būti mokama ir ilgiau – iki asmeniui sukaks 23 metai, jeigu jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą.
Svarbu pažymėti, kad mokėdama išmoką kiekvienam vaikui, valstybė parodo, kad visi vaikai yra vienodai svarbūs. Negalima pamiršti ir grėsmingų demografinių tendencijų, todėl svarbu skatinti visas vaikus auginančias šeimas, taip pat ir turinčias daugiau pajamų, kurios sumoka didesnius mokesčius į valstybės biudžetą“, – komentavo ministerija.
Anot jos, daugelyje Europos Sąjungos valstybių narių ši išmoka yra universali.
„Pavyzdžiui, Estijoje išmoka skiriama visiems vaikams nevertinant šeimos gaunamų pajamų, pirmam ir antram vaikui mokant 80 eurų, trečiam ir kiekvienam paskesniam vaikui – 100 eurų dydžio išmoką. Latvijoje ši išmoka – taip pat universali: kai šeimoje auga vienas vaikas, išmokos dydis – 25 eurai, du vaikai – 100 eurų, trys vaikai – 225 eurų, keturi ir daugiau vaikų – mokama 100 eurų dydžio išmoka kiekvienam vaikui.
Lenkijoje taip pat kiekvienam vaikui mokama 800 zlotų (apie 190 eurų) universali išmoka“, – vardijo ministerija.
Ji atkreipė dėmesį, kad siekiant suteikti didesnę finansinę paramą socialiai jautrioms šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms vaikus su negalia, gausioms ir nepasiturinčioms šeimoms, prie vaiko pinigų yra papildomai skiriama išmoka vaikui – 72,1 euro per mėnesį.
Minėtų šeimų vaikams bendra išmokos vaikui (vaiko pinigų) suma per mėnesį sudaro 194,6 euro.
Vaiko pinigus siūlo taupyti
„Swedbank“ Finansų instituto Finansinio raštingumo srities vadovė Justina Bagdanavičiūtė skaičiavo, kad šiemet vaiko pinigai pakilo iki 122,50 euro.
„Svarstant, kur juos išleisti, visų pirma reiktų atsispirti nuo bendrų šeimos pajamų. Jei lėšų vaiko išlaikymui kas mėnesį stinga, tuomet išmoka yra puiki parama įsigyti to, ko gali prireikti vaikams.
Tačiau, jei vaiko poreikius patenkinti pavyksta iš gaunamų šeimos pajamų, prasminga pagalvoti apie kitokius išmokos panaudojimo būdus, pavyzdžiui, kaupimą ar investavimą į vaiko ateitį. Svarbiausia, kad lėšos vienaip ar kitaip būtų skirtos vaiko, o ne tėvų poreikiams“, – komentavo finansų specialistė.
Anot jos, jei šiandien visi vaiko poreikiai patenkinami iš tėvų uždirbamų pinigų, gaunamus pinigus ir jų panaudojimą siūloma atidėti ateičiai, pavyzdžiui, iki kol vaikui sueis 18 metų.
Tačiau, jeigu tėvai vaikų ateičiai taupyti ketina patys, vaiko pinigus galima panaudoti jau dabar.
„Tai gali būti bet kokios formos investavimas į vaiko ateitį: papildomas būrelis, korepetitoriaus paslaugos, stovykla, kelionė į spektaklį ar koncertą, muzikos instrumentas. Investicija galime vadinti ir tai, kas padės vaikams plėsti savo akiratį jau šiandien“, – patarė J. Bagdanavičiūtė.
Anot jos, kadangi vaiko pinigų suma nėra maža, ją galima dalinti ir per pusę ar kitokią kiekvienam asmeniškai priimtina proporcija ir, pvz., dalį pinigų investuoti, kad jie kauptųsi ir nenuvertėtų, o kitą dalį panaudoti būtiniausioms reikmėms, papildomiems būreliams, duoti vaikui savarankiškai valdyti, taupyti, siekti savo tikslų, o gal išleisti trumpalaikiams malonumams – leisti priimti pačiam sprendimus su tais pinigais.