Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ Aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigė, kad visas padidintų akcizų paketas į valstybės biudžetą iš viso atneš apie 60–70 mln. eurų pajamų.
Be to, ministras paaiškina, dėl kokių priežasčių buvo nuspręsta padidinti kainą už dujas.
„Suskystintos naftos dujos yra didžiąja dalimi importas iš Rusijos. Šiandien Lietuvoje turbūt kai kuriais momentais kas penktas litras degalinėse išpilstomas į kuro bakus. Suskystintų naftos dujų litras yra rusiškas ir jos nesankcionuotos.
Ir mes, Lietuva, atskirais sprendimais negalime jų sankcionuoti, todėl buvo imtasi importo apmokestinimo, tokių reikšmingu akcizų“, – kalbėjo S. Gentvilas.
„Reikia suprasti, kas kritikuoja valdžią“
Pasak jo, Energetikos ministerija esą nuosekliai padeda gyventojams, kad šie nepatirtų finansinės naštos.
“<...> Dujų balionų keitimas įvyko 2 tūkst. daugiabučių. Tai nuosekliai išprašomi dujiniai balionai, įrengiamos viryklės. <...> Dabar atėjo tiesiog metas pasakyti: gana naudoti tą taršų kurą, kuris vėlgi nesuvaldomai plaukia į Lietuvą.
Ir tai veiksminga priemonė. Ir matosi akivaizdžiai, kad [dujas] importuojanti bendrovė „Jozita“ yra be galo pikta, kad valstybė keičia kryptį“, – dėmesį atkreipė ministras.
Ministras radijo laidoje taip pat užsiminė, kad šiuo konkrečiu atveju labai svarbu suprasti, kas kritikuoja valdžia dėl tokių sprendimų.
„Gyventojai labai pergyvena dėl rusiškų importinių dujų apmokestinimo, ne gyventojai, bet konkreti degalinė, kuri yra gavusi ir baudų už tai, kad nemaišo biopriedų. Yra viešai pripažinusi, kad perka suskystintas naftos dujas iš Rusijos. Tai reikia suprasti, kas kritikuoja valdžią“, – tvirtino jis.
Didesnė našta regionų gyventojams, bet ne Rusijai?
Tačiau opozicijoje esanti Seimo narė Agnė Širinskienė kritikuoja priimtus sprendimus dėl akcizų pakeitimo ir sako, kad tai bus didelis smūgis regionų gyventojams.
„Buvo įjungtas valdančiųjų buldozeris, nors jau priėmimo stadijoje ir svarstyme buvo kalbama apie tai, kad akcizas palies tikrai ne Rusiją, kaip čia ponas Gentvilas dabar išsijuosęs aiškina, tikrai ne didžiųjų miestų gyventojus, bet palies regionų gyventojus, kurie dažniausiai gyvena skurde. Ir tikrai nėra tie, kurie gali džiaugtis padidėjusiu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu dėl tos priežasties, kad didžioji dalis jų (gyventojų – red. past.) yra senjorai ir neturi jokių darbo santykių.
Tai būtent tiems žmonėms 8 eurų už balioną kainos padidėjimas yra reikšmingas. Aš jau nekalbu apie tai, kad tie žmonės dažnai dujomis ne tik, kad gaminasi maistą, bet yra įsigudrinę [šildyti] savo būstus“, – svarstė politikė.
A. Širinskienės manymu, jeigu iš tiesų yra norima kovoti su Rusija, pirmiausiai, pasak jos, Vyriausybei reikia užtikrinti, kad taikomos sankcijos teroristinei valstybei nebūtų apeinamos.
“<...> Aš manau, kad verslas, kuris, matyt, tikrai neabejoju, kad sulaukė ir gyventojų priekaištų, labai logiškai pasielgė. Jisai imponuoja, kas pabrangino kainą, t.y. tai ne paties verslo sprendimas, bet tai yra valdančiųjų sprendimas“, – pridūrė ji.
Čekyje – įdomi žinutė
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad „Facebook“ žaibiškai išplito neįprastas kasos aparato kvitas, kuriama nurodoma, kad klientas pirko 2 balionus suskystintųjų naftos dujų ir du kartus sumokėjo naują akcizą – plius 16 eurų. O šalia ir komentaras: „Tėvynės sąjungos–konservatorių įvestas akcizas dujoms buičiai.“
„Aišku, kalti“, – apie konservatorius kalba gyventojai.
„Nemanau, kad konservatoriai turi tam kažkokią įtaką, ar tai būtų socialdemokratai lygiai tą patį galima pasakyti apie tą partiją“, – sako kiti.
Degalinių tinklo savininkas naujienų agentūrai „Elta“ paaiškino, kodėl čekyje įvardijo tik konservatorius ir nepaminėjo pokyčius inicijavusios Aplinkos ministerijos, kuriai vadovauja liberalas Simonas Gentvilas.
„O ką py*****tus reikia įvardinti. Man nebetilpo čekyje, būtų tilpę, būčiau įrašęs dar py*****tai, bet didžioji dalis konservatorių šiandien. Dauguma yra, ar ne?“, – aiškina „Jozitos“ vadovas Jonas Jobukauskas.
Pabrango beveik 8 eurais
Nuo sausio pirmosios dėl Seimo valdančiųjų padidintų akcizų brango ne tik alkoholis, cigaretės, bet ir dyzelinas, akmens anglys, šildymui skirtos durpės. Atsirado naujas mokestis naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, naudojamiems buityje. Vienas dujų balionas grubiai pabrango beveik 8-iais eurais.
„Žmonės tikrai turi teisę žinoti tuos didvyrius, kurie šitokius akcizus įvedė, akcizas palietė pačius neturtingiausius gyventojus, kurie neprieina prie dujų tiekimo centralizuoto, kurie dujas perka balionuose, dažniausiai tai yra regionai, tie žmonės, kurie uždirba mažiausiai“, – anksčiau sakė Seimo narė A. Širinskienė.
„Sprendimas buvo absurdiškas, akivaizdu, kad susilaukė ironiškos reakcijos, kuri kilo iš nevilties. Ne tik šito verslininko, bet aplamai viso sektoriaus, kurie naudoja suskystintas dujas, kaip kuro rūšį“, – pritarė Seimo narys Andrius Mazuronis.
Konservatoriai žinutėmis kvituose patenkinti neliko.
„Siūlau kiekvienai degalinei turbūt prisiminti, kas įvedė pridėtinės vertės mokestį, ir pradėti rašyti čekiuose. <...> Priminsiu, kad už įstatymą, kurį pateikė aplinkos ministerija balsavo visas Seimas. Nežinau, kodėl čia nuopelnus turėtų prisiimti viena partija“, – klausia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Čia mes galim tokių precedentų tūkstančius sukurti. Kas kokį įvedė PVM, akcizą, darbo laiką, darbo kodeksą“, – pritaria Paulius Saudargas.
„Nuo karo pradžios suskystintų naftos dujų importas iš Rusijos augo 700 proc. Ta pati „Jozita“ nesikuklina pripažinti, kad perka dujas iš ten. O čia matai, Vyriausybė ėmė jiems dar trukdyti mat. Suskystintos naftos dujos yra Europos sąjungos nesankcionuota prekė, todėl ir buvo imtasi tokio griežto akcizo pakėlimo“, – anksčiau aiškino S. Gentvilas.
Bado pirštais į institucijas
Valdantieji iš karto bado pirštais į Valstybinę mokesčių inspekciją ir Vyriausiąją rinkimų komisiją.
„Galėtų pasakyti, ar toks turinys čekio yra teisėtas“, – teigė G. Skaistė.
„Čekis yra finansinis dokumentas ir čia reikėtų VMI nuomonės šiuo klausimu. <...> Politinė reklama laikoma ir neigiama reklama apie kandidatą ar partiją“, – sako P. Saudargas.
„Jeigu jis yra teisėtas, čia svarbiausia. Jeigu čia kiekvienas gali laisvai parašyti ant fiskalinio čekio, tai, kas jiems atrodo teisinga, tada teisėta, niekas, nieko negali pasakyti“, – sako Vytautas Mitalas.
Valstybinė mokesčių inspekcija aiškina, kad toks kvitas neatitinka galiojančių teisės aktų ir, jeigu degalinių tinklas nepataisys savo kvitų, gali tekti sumokėti baudą iki 180 eurų.
„Jame nėra nurodyta galutinė prekės kaina, o kvite nurodytas mokestis nėra prekė. Teisės aktai numato, kad kasos aparatų kvituose turi būti atvaizduojamas pridėtinės vertės mokestis, tačiau nenumato akcizo išskyrimo“, – aiškina Inspekcijos kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius.
Siūlo nereaguoti
Tiesa, dalis valdančiųjų bei opozicijos ragina per daug nesureikšminti žinučių čekiuose.
„Aš manau, kad per daug jautriai reaguojam. Juk yra normalu. Kiek Laisvės partija, už kiek dalykų buvo kritikuojama, ar yra kritikuojama. Gal truputį supraskim, kad esam tokioje pozicijoje, kur tikrai žmonės turi įvairių nuomonių. Ir artėjant rinkimams jų bus dar daugiau“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Per jautriai nereaguoti ragina ir anksčiau alkoholio kontrolės griežtinimui dirigavęs Aurelijus Veryga.
„Visi sekmadienį po 15:00 prisimena pavardę ir vardą, ir palinksniuoja. <...> Jeigu mano, kad teisingai, tai pykti dėl teisingų darbų įvardijimo nereikėtų“, – sako Seimo narys, valstietis Aurelijus Veryga.
„Nereikia nervuotis ten, kur parašyta tiesa, tokia yra realybė. <...> Nestandartinis sprendimas, bet labai geras, parodyti žmonėms, kas yra atsakingas už tokią situaciją“, – tąkart kalbėjo Demokratų frakcijos narys Saulius Skvernelis.
Situaciją stebi ir Vyriausioji rinkimų komisiją. Pasak jos, kol kas nėra sulaukta skundų.