Naujienų portalo tv3.lt redaktoriui Artūrui Anužiui nuo Naujųjų pasirinkus vieno tiekėjo planą ne su fiksuota elektros kaina, bet kintama, išryškėjo ir pagrindiniai skirtumai.
Jis pasakoja, kad kol kas jo pradėtas eksperimentas mokėti už elektrą pagal kintančią kainą už elektrą pirmąjį mėnesį buvo sėkmingas.
„Kainos kaip iš kosmoso arba kaip už elektrą vos nesumokėjau dvigubai daugiau
Pasibaigus sausiui, pats laikas suskaičiuoti viščiukus – kilovatvalandes ir eurus už jas. Ir iš karto galiu pasakyti, kad kol kas eksperimentas labai sėkmingas“, – džiaugėsi jis.
Už elektrą vos nesumokėjo dvigubai daugiau
Naujienų portalo tv3.lt redaktorius pasakoja, kad sausio mėnesį namuose iš viso suvartojo 540 kWh elektros energijos – 259 kWh pagal dieninį ir 281 kWh pagal naktinį tarifą.
Suskaičiavus sumą už suvartotą elektrą, paaiškėjo, kad jam už sausio mėnesį reikės sumokėti daugiau kaip 110 eurų.
„Nord Pool“ biržoje sausio mėnesio vidurkis – 10,25 cento už kilovatvalandę. Tada dar reikia pridėti papildomus mokesčius. Pirmiausia, nepriklausomo tiekėjo ir ESO mokesčius, kurie dieninės elektros kainos sudaro 8,9 cento už kWh, o naktinės – 5,7 cento už kWh. Tada prie tos sumos pridėkime pridėtinės vertės mokestį (PVM) ir išeis, kad aš už dieninę elektrą turiu mokėti 23 centus už kWh, o už naktinę – 19 centų.
Tad suskaičiuoju pagal sunaudotas kilovatvalandes, kad man už dieninę elektrą reikia mokėti 259x0,23=59,57 euro ir 281x0,19=53,39 euo, bendra suma 59,57+53,39=112,96 euro už sausio mėnesio elektrą“, – skaičiavo A. Anužis.
Tačiau portalo redaktorius sako, kad įdomiausia eksperimento dalis atsiskleidžia tada, kai yra suskaičiuojama, kiek tektų pakloti pinigų už elektrą, jeigu būtų pasirinktas jam pateiktas visuomeninio ir nepriklausomo elektros tiekėjo „Ignitis“ išskirtinis pasiūlymas kainas fiksuoti vieneriems metams.
Arba tuo atveju, jeigu gruodžio mėnesio pabaigoje būtų pasirinktas pigiausias „Igntis“ pasiūlymas fiksuoti elektros kainą 3 metams.
„Viską suskaičiavau ir štai jums rezultatai:
• Dabartinis biržos planas: dieninė elektros kaina – 23 centai už kWh. Naktinės elektros kaina – 19 centų už kWh, sumokėta suma – 112,96 euro;
• Pigiausia kaina 3 metams: dieninė elektros kaina – 38,7 cento už kWh. Naktinės elektros kaina – 35,8 cento už kWh, sumokėta suma – 200,82 euro;
• Specialus „Ignitis“ pasiūlymas 1 metams: dieninė elektros kaina – 62,5 cento už kWh. Naktinės elektros kaina – 45,8 cento už kWh, sumokėta suma – 285,56 euro“, – teigė jis.
A. Anužis pastebi, kad prie visų pateiktų planų dar reikia pridėti mėnesinį mokestį, kuris siekia 3 eurus.
„Taigi, jei būčiau patikėjęs ir pasitikėjęs tik man pasiūlytu išskirtiniu „Igničio“ pasiūlymu ir užfiksavęs kainas tik metams, tai sausį būčiau sumokėjęs beveik 300 eurų, tai yra 2,5 karto brangiau nei dabar. Taip, du su puse karto brangiau. Ir čia su nuolaida.
O jei tuo pačiu metu, gruodžio pabaigoje, būčiau pasirinkęs tuo metu siūlomą pigiausią planą, tai būčiau sumokėjęs beveik dvigubai daugiau“, – stebėjosi redaktorius.
Ar iš mūsų pinigų remiami nepriklausomi elektros tiekėjai?
Eksperimentą atlikęs A. Anužis sako, kad jeigu būtų nuspręstą sudaryti sutartį su „Ignitis“, tokiu atveju būtų galima prašyti valstybės kompensacijos. Tai reiškia, kad suma būtų padengiama iš mokesčių mokėtojų pinigų.
Tiesa, net ir tokiu atveju valstybės kompensacijos, jeigu būtų pasirinktas siūlomas individualus „Ignitis“ planas, kompensacijos nebūtų užtekę.
„Tačiau reikia pažymėti, kad valstybė būtų mane apsaugojusi ir aš būčiau nemokėjęs tokių pinigų iš savo kišenės, tai būčiau sumokėjęs iš jūsų visų kišenės, tai yra iš mūsų visų surinktų mokesčių, nes Vyriausybė priėmė sprendimą kompensuoti visiems kainas, kurių tarifai viršija 28 centų ribą, tačiau ne daugiau kaip 28 centus už kWh.
Tad jei būčiau pasirinkęs ypatingąjį „Igničio“ pasiūlymą, man net nebūtų užtekę valstybės kompensacijos, o jei būčiau pasirinkęs kainos fiksavimą trims metams, tai būčiau tiesiog už elektrą mokėjęs 28 centus už kWh“, – teigė žurnalistas.
A. Anužis pripažįsta, kad jo sprendimas surizikuoti ir nesirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo plano leido sutaupyti nemenką sumą pinigų. Tačiau žmonių, kurie elektros tiekėjams už elektros suvartojimą sumokėjo daugiau, negu turėjo, žurnalisto nuomone, yra dauguma, kadangi rinktis biržos kainas nusprendė tik maža dalis gyventojų.
„Mes visi iš mūsų visų pinigų dotuojame nepriklausomus elektros tiekėjus. Taip, mes dotuojame, ne valstybė, nes pinigai mūsų visų.
O ką valstybė dabar? Ogi tą, kad energetikos ministras prašo dabar visų nutraukti planus, sutartis ir pereiti prie pigesnių planų. Tačiau daliai reikės grąžinti „nuolaidas“. Vos apsiverčia liežuvis taip pavadinti mokesčius, kurie uždėti tam, kad tik žmonės taip lengvai nepakeistų tiekėjo“, – kalbėjo A .Anužis.
Žurnalistas viliasi, kad elektra ir toliau pigs, o eksperimentas įrodys, kad ne visada reikia sutikti su elektros tiekėjų siūlomais planais.
„Gerai bent tiek, kad nepriklausomi tiekėjai reaguoja į situaciją ir pigina planus, tačiau jie vis tiek brangesni nei biržos kainos. Žinoma, nepriklausomi tiekėjai sako, kad labai sunku numatyti būsimas elektros kainas ir tai tiesa, tik jei klausytume tų energetikos ekspertų, kurie dar rudenį sakė, kad žiemą elektra pigs, tai tokios didelės elektros kainos, kokias turėjome pabaigoje – jau istorija.
Tad tikėkimės, kad elektra pigs ir toliau, o šis eksperimentas bus pavyzdys visiems, kad nebūtina tikėti elektros tiekėjų konsultantėmis, kurios gąsdina žmonės, kad elektros kainos tik augs ir bando kuo skubiau priversti žmogų pasirašyti sutartį, pageidautina kuo ilgesnės trukmės“, – kalbėjo A. Anužis.
Ragina peržiūrėti planus, rinktis kitus tiekėjus
Atsižvelgdama į elektros kainos biržoje pokyčius ir naujausius nepriklausomų elektros tiekėjų teikiamus siūlymus, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) visai neseniai paragino vartotojus aktyviai pasinaudoti savo teise ir esant poreikiui keisti nepriklausomą elektros energijos tiekėją. VERT primena, kad visi vartotojai turi teisę bet kuriuo metu priimti sprendimą dėl sutarties nutraukimo ir nepriklausomo elektros tiekėjo keitimo.
Teigiama, kad buitinis vartotojas, norintis vienašališkai nutraukti sutartį su nepriklausomu elektros energijos tiekėju, turi įsivertinti, ar nebuvo sutartyje numatyta nuolaidų, baudų, kurios, anksčiau laiko nutraukus sutartį, turi būti grąžinamos tiekėjui. Informuoti tiekėją apie nutraukiamą sutartį nereikia, sudaryta nauja sutartis įsigalios po 2 savaičių ir ankstesnė sutartis bus nutraukta automatiškai.
Buitinis vartotojas paskutinę sutarties galiojimo dieną privalo pranešti elektros apskaitos prietaisų rodmenis bei kitą galutiniam atsiskaitymui būtiną informaciją ir už patiektą elektros energiją, persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas atsiskaityti su tiekėju ar operatoriumi.
Svarbu, kad, norint nepatekti į elektros energijos garantinį tiekimą, esama sutartis neturėtų būti nutraukta anksčiau, negu sudaryta nauja sutartis.
Sumažėjo kainos elektros energijos biržoje. Ką turėčiau daryti?
VERT atstovai pateikia patarimus, ką turėtų daryti kiekvienas gyventojas, jeigu kainos už elektrą biržoje sumažėjo:
1. Peržiūrėti esamos sutarties sąlygas (bendrąsias ir specialiąsias). Bendrąsias sutarčių sąlygas rasite nepriklausomo elektros energijos tiekėjo interneto puslapyje.
Atkreipkite dėmesį:
1. Į sutarties terminą (sutartis gali būti terminuota arba neterminuota).
• Neterminuota sutartis gali būti nutraukta vienašališkai vartotojo be papildomų mokesčių.
• Nutraukiant terminuotą sutartį gali būti taikomos netesybos.
• Tam tikram laikotarpiui fiksuotos kainos sutartis laikoma terminuota sutartimi.
2. Į sutartyje nustatytą kainos fiksavimo laikotarpį.
Be kainos fiksavimo
Kaina fiksuota 6, 24, 36, 84 mėn.
3. Terminuotos sutarties nutraukimo sąlygos (netesybos).
• Prievolė grąžinti pagal sutartį gautas nuolaidas.
• Prievolė sumokėti rezervavimo mokestį už likusį neišnaudotą pardavimo laikotarpį.
3. Įvertinus netesybų dydį priimti sprendimą dėl tolimesnių veiksmų.
• Sudaryti naują sutartį. Įsigaliojus naujai sutarčiai, esama nutraukiama automatiškai.
• Nenutraukti esamos sutarties.
LEA: sausį kainas mažino visi elektros tiekėjai
Visi nepriklausomi elektros tiekėjai sausio pabaigoje sumažino fiksuotų planų kainas, palyginti su mėnesio pradžios kainomis, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Jos duomenimis, „Ignitis“ kainas vidutiniškai sumažino 12 centų už kilovatvalandę (27 proc.), „Enefit“ – 7 centais (20 proc.), „Elektrum Lietuva“ – 9 centais (24 proc.).
Sausio 31 dieną „Elektrum Lietuvos“ vienos laiko zonos kaina (36 mėnesių plano) siekė 27,85 cento, „Enefit“ (36 mėnesių) – 29,76 cento. „Ignitis“ savo interneto svetainėje skelbia, jog 24 mėnesių plano „Minimalus“ kaina siekia 30,9 cento.
LEA pažymi, jog visų trijų tiekėjų siūlomos dviejų laiko zonų naktinio tarifo kainos yra mažesnės nei 28 centai už kilovatvalandę (kWh).
Sausio mėnesį vidutinė „Nord Pool“ biržos 1 kWh kaina buvo 10,3 cento – 61 proc. mažesnė nei gruodį (26,4 cento).
Garantinio tiekimo kaina vasario mėnesį, palyginti su sausiu (vienos ir dviejų laiko zonų) vidutiniškai sumažėjo 51 proc. iki 19–23 centų, skelbia LEA.
Elektros tiekėją yra pasirinkę 70 proc. visų buitinių vartotojų.