Pirmiausia ieškantiems geriausių pasiūlymų kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas – Makalius pataria jokiu būdu neapsiriboti tik viena sistema. Reikia naršyti įvairius tinklalapius, palyginti siūlomas kainas, nes viena sistema gali neišfiltruoti visų patrauklių galimybių. Nereikėtų ir išsigąsti, jei pasiūlymą pateikia mažiau matytos oro linijos.
„Visos oro linijos, kurios skraido Europoje, atitinka saugos reikalavimus. Turiu asmeninę nuomonę, apie Ukrainos oro linijas. Kiek teko skristi likau labai nusivylęs ir iš klientų girdėjau, kad prastas aptarnavimas, lėktuvai itin blogos būklės. Bet čia tikriausiai kiekvienas turi savo nusistatymus. Šiaip tikrai visos bendrovės, kurios skraido ir pardavinėja bilietus, atitinka reikalavimus. Yra tam tikri kompanijų juodieji sąrašai, kurios negali kirsti oro erdvių. Bet Europoje to tiesiog nėra. O iš Lietuvos skraido tikrai populiarios bendrovės“, – patvirtina R. Širvinskas – Makalius.
Rekomenduojamos net kelios programėlės
Pigius skrydžius galima rasti ir ne per tiesioginius oro linijų puslapius. Štai lietuvis Mantas Tamulevičius yra vienas iš „travelfree.info” puslapio kūrėjų. Pigių skrydžių stebėjimą su draugu pavertė verslu.
„Idėja pradėti šį verslą kilo ne man, jo autorius – Edgars Plešs iš Latvijos. Aš prie jo prisijungiau praėjus maždaug metams, o nuo tada praėjo dar daugiau nei metai. Verslo savininkas galėjo mesti darbą universitete ir visą laiką paskirti šiai veiklai“, – trumpai apie paslaugos atsiradimą informuoja M. Tamulevičius.
Su tv3.lt portalo skaitytojais jis pasidalina mėgstamiausiomis paieškos sistemomis, kuriose stebi pačių oro linijų autobusų, traukinių ir viešbučių pasiūlymus.
„Turbūt paprasčiausias ir patogiausias būdas yra programėlė „Azuon“ – joje tiesiog suvedi norimas kryptis, datas, kainas, ir ji tau surašo visus geriausius variantus. Yra ir kitų būdų, pavyzdžiui, interneto tinklalapis „Azair“, tačiau jame trūksta kai kurių oro linijų. Taip pat tokios paieškos sistemos kaip „Momondo“ ar „Kayak“, kurios suranda pigiausią variantą tam tikra kryptimi ir vėliau nukreipia į tinklalapį, parduodantį tuos bilietus“, – pasakoja M. Tamulevičius.
R. Širvinsko–Makaliaus teigimu, geriausia programėlė yra „Azuon“, tačiau ji yra mokama. Kitas jos minusas tas, kad ji suranda visus pigiausius įmanomus skrydžius, o tai gali reikšti, kad jei vykstate su persėdimu, atvykus į vieną Londono oro uostą gali tekti keliauti į kitą miesto galą ir kitą oro uostą norint pratęsti savo kelionę.
„ „Azuon“ turi labai daug naujų pasiūlymų ir šviežiai pateikia atnaujintas kainas. Nes būna sistemų, pavyzdžiui, „Skyscanner“, kuri turi ganėtinai senus duomenis. Ji kainų duomenis atnaujina tik tuomet, kai kas kitas prieš tai ieško tokio skrydžio. Kadangi skrydžių paieška iš Lietuvos nėra tokia, tai ji labiau veikia ieškant skrydžių iš tų šalių, kuriose daugiau žmonių, pavyzdžiui, Vokietija“, – sako R. Širvinskas–Makalius.
Kita rekomendacija – „Azair“, tai nemokama „Azuon“ versija. R. Širvinsko–Makaliaus nuomone, „Azair“ ir buvo sukurta „Azuon pagrindu.
„Sistema galime naudotis bet kur, nebūtina turėti kompiuterį, nes ir mobiliuoju telefonu patogu naudotis. Bet taip pat gali išmesti netiesioginius skrydžius su skirtingais oro uostais“, – teigia pašnekovas.
Kitą naudingą sistemą jis nurodo „Kayak“. Šioje sistemoje galima rasti viso mėnesio skrydžius. Tai pravartu, kai nesi nusistatęs kelionei tikslių dienų ir tinka bet kurios dienos pasirinktą mėnesį.
„Kada reikia tikslių dienų, geriausia ieškoti profesionaliose skrydžių sistemose. Jose galima tinkamiau filtruoti laiką. Dažnai tokių skrydžių ieško verslininkai, kuriems nėra svarbi kaina, kuriems svarbiau skrydžio laikas“, – kalba R. Širvinskas–Makalius.
Tačiau kelionių ekspertas primena, kad perkant bilietą reikia atkreipti dėmesį ir į bagažo bei kitus papildomus mokesčius. Tuomet kaina gali ir pasikeisti.
Ne visada svarbiausia kaina
Kelionių ekspertų teigimu, nors kaina yra be galo svarbu, pastebima, kad dažniau žmonėms svarbu kryptis o ne kaina.
„Kartais mano kolegos (žinoma, tikriausiai ir aš pats, tik nepastebiu to iš savo varpinės) įkeliame net ne pačių pigiausių pasiūlymų, sakykime greičiau vidutiniškai pigių. Bet jeigu tai bus įdomia kryptimi, tai tikriausiai sulauks nemažo susidomėjimo bet kuriuo atveju“, – sako vienas iš „travelfree.info” puslapio kūrėjų.
M. Tamulevičius teigia, kad paprastai nemažai susidomėjimo sulaukia pasiūlymai į JAV, taip pat kai kurios ganėtinai egzotiškos ir galbūt mažiau poilsiautojų lankomos kryptys, kaip antai Islandija ar Tailandas.
„Iš anksto žinome, kad skrydžių pasiūlymus šiomis kryptimis beveik garantuotai peržiūrės daugiau žmonių nei kitomis“, – sako pašnekovas.
Jis prideda, kad iš Vilniaus pastaruoju metu daugiausiai susidomėjimo sukelia įrašai naujomis „Wizzair“ kryptimis – Nica ar Reikjavikas. Taip pat daug susidomėjimo sulaukia ir kitos Pietų Europos kryptys – Portugalija, Sardinija, Sicilija, Graikijos salos. Kitos labai mėgstamos kryptys yra Gruzija bei Izraelis.
„Žinoma, jei atsiranda geras pasiūlymas kiek tolėliau už Europos ribų – pvz., JAV ar Rytų Azija, galima neabejoti, kad tai taip pat patrauks žmonių akį. Tačiau dažniau visgi pasitaiko pasiūlymai į Europos šalis“, – teigia M. Tamulevičius.
Jis pastebi, kad jei kryptis gera, tuomet žmogus ruošiasi ir su persėdimais keliauti, mat galima rasti pasiūlymų, kurių trukmė tarp skrydžių tik apie 2–3 val.
R. Širvinskas–Makalius taip pat pastebi, kad itin didelis susidomėjimas yra naujomis kryptis. Tuo metu galima ir įsigyti pigesnių bilietų, nes oro linijos norėdamos išpopuliarinti skrydžius, paskelbia įvairias akcijas.
„Pavyzdžiui, šį sezoną gal ir nuostolingai kryptis į Reikjaviką veiks, nes labai pigiai siūlomi bilietai, bet kitą sezoną kryptis labai išpopuliarės ir tikrai jau bus siūloma aukštomis kainomis, ir žmonės norės ten keliauti. Lygiai taip pat buvo, kai paskelbė skrydžius iš Vilniaus į Kutaisį. Pats keliavau už 40 eurų į abi puses, o dabar klientai vasarą už 300–400 eurų perka skrydžius. Už tuos pinigus kartais ir į JAV galima nuskristi. Tačiau tai tiesioginis skrydis ir laikas jiems svarbiau nei pinigai“, – sako jis.
Pašnekovo nuomone, žmonės šiuo metu labiau vertina patogumą, tiesioginį skrydį ir laiką nei kainą. Ir kuo toliau tuo labiau tokių žmonių daugėja, tikina R. Širvinskas–Makalius.