Ekspertas teigia, kad Lietuvai yra svarbūs du dalykai – kad nebrangtų per daug bei užtikrinti, kad darbo užmokestis augtų sparčiau nei infliacija.
Ekonomistas mini dar vieną svarbią priežastį – 20 procentų atpigusį Didžiosios Britanijos svaro sterlingo kursą. „Jau prieš svaro pigimą Didžiojoje Britanijoje rūbai buvo statistiškai šiek tiek pigesni nei Lietuvoje. Maistas buvo dar brangesnis, bet žiūrint dabartinį kursą, jau turėtų būti labai apylygiai“, - sako Ž. Mauricas.
Banko „Nordea“ analitikas prognozuoja, jog labiausiai Lietuvoje turėtų brangti paslaugos. „Paslaugos turėtų brangti, nes jų didžioji kaštų sudedamoji dalis yra darbo užmokestis. Darbo užmokestis auga – auga paslaugų kainos. Bet tai neturėtų „transliuotis“ į didelį prekių kainų augimą – ypač tų, kuriomis laisvai prekiaujama Europos Sąjungoje“, - mano specialistas.
Anot Ž. Maurico, neturėtų stipriai augti nekilnojamojo turto kainos. „Jos turėtų augti mažiau, nei didėja atlyginimai, nes būsto įperkamumas nėra didelis. Lietuvoje būstą pirkti iš darbo užmokesčio yra santykinai brangu, lyginant su ES šalimis“, - teigia analitikas.
Ekonomistas teigia, jog Lietuvoje yra per didelė nuotaikų kaita, mat procentaliai darbo užmokestis ir nekilnojamojo turto kainos auga vienodai. „Mes staiga susiformuojame tokius lūkesčius, kad viskas eis tik geryn, viskas augs ir viskas spindės. Tai yra pavojingas kelias, nes tai yra pirmas žingsnelis link krizės. Mes tikrai neturėtume pasiduoti tai pagundai“, - mano Žygimantas Mauricas.
Išsamiau žiūrėkite vaizdo įraše.