Jei esate paskutinio kurso studentas ir ketinate pirmą kartą įsidarbinti, sukluskite – gandai apie sudėtingas įsidarbinimo galimybes yra visiškai pagrįsti. Tad veiklos imkitės jau dabar ir nelaukite, kol ramiai baigsite universitetines studijas.
Anot „fins.com“, paskutinės apklausos rodo, jog net 71% absolventų būtų elgęsi visai kitaip ir savo darbo paieškas būtų organizavę žymiai atsakingiau, jei tik būtų suvokę apie nemenkus iššūkius, iškilsiančius ieškant darbo. „Kol dar nėra realiai susidūręs su darbo rinkos specifika, jaunas žmogus sunkiai įsivaizduoja, kiek daug pastangų tenka įdėti į darbo paieškas“, - teigia Kathy Kane, „Adecco Staffing U.S.“ kompanijos talentų vadybos viceprezidentė.
Bandydami išsiaiškinti, į ką darbo ieškantieji turėtų labiausiai kreipti dėmesį ir ko turėtų nedaryti, „fins.com“ kalbino karjeros specialistus, darbdavius bei neseniai studijas baigusius absolventus.
„Turėjau pradėti ieškoti darbo žymiai anksčiau“
Įsidarbinimo galimybių paieškos atidėliojimas tikrai nėra išmintingas žingsnis. 26% atliktos apklausos respondentų teigė, jog dabartinėje situacijoje darbo ieškoti pradėtų jau žymiai anksčiau nei tai padarė savo laiku. Anot ekspertų, tarp studentų dažnai vyrauja požiūris, jog jų savaitgalis prasideda jau ketvirtadienį, tad mąstymui apie darbo paieškas jie tiesiog neturi laiko. Ką jau bekalbėti apie realius jų veiksmus ieškant darbo.
Tad dauguma studentų apie darbą pradeda galvoti tiesiog tada, kai tai jau tampa neišvengiama. Tad šiuo atveju ekspertų patarimas gana paprastas – susimąstyti apie karjeros galimybes dar studijuojant. Anot jų, nereikia baimintis, jog tai atims itin daug laisvo laiko ir pareikalaus nežmoniškų pastangų.
„Reikėjo aktyviau bendrauti ir užmegzti naudingų kontaktų“
29% apklaustųjų teigė, jog būtų skyrę daugiau dėmesio naudingų kontaktų užmezgimui ir bendravimui su savo srities atstovais ir profesionalais. Anot kalbintų ekspertų, net iki 70% visų įsidarbinimo atvejų sudaro tie atvejai, kuomet darbas yra surandamas pažįstamų specialistų ir jų rekomendacijų dėka.
Tad šiuo atveju yra patariama daugiau laiko skirti naudingų kontaktų užmezgimui bei bendravimui su savo specialybės profesionalais. Aktyvus įsitraukimas į darbo paieškas, visų pirma, ir reiškia bendravimą su savo profesinės aplinkos žmonėmis, o ne nesibaigiantį darbo skelbimų peržiūrinėjimą.
„Reikėjo bent jau atlikti profesinę praktiką ar studijų metu susirasti kokį paprastą darbą“
Įsidėmėkite: niekas negali atstoti darbo patirties. Bet kokios darbo patirties įgijimas studijų metais vėliau tikrai atsipirks, mat daugeliui darbdavių tai yra bene didžiausias privalumas. „Man dar neteko sutikti tokio darbdavio, kuriam nerūpėtų ligšiolinė potencialaus darbuotojo darbo patirtis“, - teigė karjeros specialistė Lindsey Pollak.
Todėl studijų metais yra tiesiog būtina nuolatos ieškoti praktikos ar stažuočių galimybių. Kita vertus, visuomet galite pabandyti susirasti ir normalų darbą. Savaime suprantama, jei jis netrukdytų jūsų studijoms. Jei nepavyksta ir tai, galite mėginti susirasti internetinį darbą ir dirbti virtualiai. Tokie darbai dažnai yra lankstaus grafiko, be to, dažniausiai juos galima dirbti tiesiog namuose.
„Turėjau aktyviau įsitraukti į papildomus, mano karjerai padėsiančius, užsiėmimus“
Įvairios profesinės grupės, būreliai bei renginiai suteikia itin naudingos patirties, kuri vėliau labai praverčia įsidarbinant. Įgūdžiai yra įgūdžiai. O juos įgyti galima, kad ir organizuojant renginius ar dirbant įvairių projektų asistentu. Anot specialistų, visi darbdaviai teigiamai atsižvelgia į tokios patirties turėjimą. Juk tokioje veikloje yra ugdomi studento organizaciniai, komunikaciniai ir kūrybiniai gebėjimai. Visgi svarbu ir tai, kaip būsimasis darbuotojas sugeba pateikti ir praktiškai panaudoti savo įgytus gebėjimus.
„Reikėjo pretenduoti į daugiau darboviečių“
Daugelis dabartinių absolventų gailisi, jog dėl įsidarbinimo galimybių kreipėsi į pernelyg mažai darboviečių. Specialistai savo ruožtu pataria pretenduoti į kuo daugiau skirtingų darboviečių. Reikalo esmė akivaizdi – kuo daugiau išsiųstų gyvenimo aprašymų ir motyvacinių laiškų, tuo daugiau galimybių sulaukti realių įsidarbinimo pasiūlymų. Visgi reikia ir nepersistengti. Svarbu atsirinkti tai, į kurias darbovietes jums verta siųsti CV bei nuolatos sekti potencialių darbdavių reakcijas į jūsų užklausimus. Švaistymasis savo CV į kairę ir į dešinę duotų mažai realios naudos.
Anot ekspertų, čia padėti galėtų ir tinkamas jūsų įgūdžių įsivertinimas. Identifikavę, kokios yra objektyvios jūsų stiprybės ir silpnybės, galėtumėte susidaryti aiškesnį vaizdą ir apie tai, į kokius darbo pasiūlymus jums vertėtų reaguoti, o kokius tektų bent laikinai pamiršti.
„Privalėjau labiau atsidėti savo, kaip patikimo profesionalo, įvaizdžio kūrimui“
Bent iki savaitgalio pamirškite savo madingai ekscentriškus marškinėlius ir suplėšytus džinsus. Paprastomis dienomis renkitės tvarkingai ir kultūringai, dėvėkite pernelyg akių nerėžiančius apdarus. Jums gali pasirodyti, jog jūsų apranga neatlieka jokio svarbaus vaidmens. Bet jūsų profesoriui, kurio jūs prašote rekomendacijos, gali pasirodyti visai priešingai.
Be to, visuomet elkitės kultūringai ir mandagiai, o už suteiktą paslaugą ar patarimą nepamirškite padėkoti. Šiuolaikiniame pasaulyje itin svarbu sudaryti solidų įspūdį ir virtualioje erdvėje. Tad pašalinkite kvailas nuotraukas ar užrašus iš savo „Facebook“ profilio, „Twitter“ rašykite tik svarbius ir reikšmingus pranešimus bei nepamirškite susikurti solidaus „LinkedIn“ profilio. Be to, laikykitės elementarių mandagumo taisyklių rašydami elektroninius laiškus.
„Turėjau pasistengti išsiaiškinti, kokie gi yra tikrieji mano būsimos karjeros tikslai“
Jūsų pirmasis darbas baigus studijas vargu ar atitiks jūsų susikurtus vaizdinius apie svajonių darbovietę. Be abejo, jei išvis turite kokių nors konkrečių karjeros vizijų. Neapsisprendimas dėl karjeros tikslų gali būti rimta problema. Norėdami to išvengti, nueikite bent į keletą informacinių pokalbių ar seminarų, kuriuose galėtumėte aiškiau susivokti apie galimas savo karjeros perspektyvas.
Specialistai patvirtina, jog tik retais atvejais žmogus iš tiesų žino, ką jis labiausiai mėgsta ir kur link kryps jo karjera. Tik įgydami patirties, lavindami savo įgūdžius, žmonės anksčiau ar vėliau susivokia, kokiu gi keliu derėtų eiti toliau. Nebijokite imtis veiklos, kuri iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti neperspektyvi. Anot specialistų, jauniems darbuotojams iš esmės nėra darbų be perspektyvos, nes jiems viskas dar tik prieš akis. Be to, kaip jau buvo minėta, bet kokio darbo patirtis visuomet yra naudinga.
„Derėjo bent kartą apsilankyti karjeros centre“
Anot ekspertų, atsisakyti galimybės lankytis karjeros centruose yra itin kvailas poelgis. Universitetų studentai, skirtingai nei kiti darbo ieškantys žmonės, turi privilegiją lankytis tokiuose centruose. O čia dirbantys konsultantai teturi vieną tikslą – padėti įsidarbinti studentui. Karjeros specialistai studentus supažindina su įsidarbinimo galimybėmis ir kiekvienam individualiai padeda atrasti savo nišą darbo rinkoje. Tad nesilankymas karjeros centruose tiesiog permeta visą darbo paieškų krūvį pačiam studentui.
„Reikėjo atidžiau vesti savo pasiekimų apskaitą“
Visada svarbu registruoti savo pasiekimus, juos vertinti ir mokėti pateikti. Jei atlikote ką nors, kas yra pakankamai reikšminga, būtinai tai pasižymėkite. Kitaip tariant, nuolat pildykite savo pasiekimų suvestinę. Į tokių pasiekimų sąrašą galėtų patekti tiek jūsų nuveikti darbai universitetinės veiklos rėmuose, tiek papildomų užsiėmimų metu pasiekti rezultatai. Nepamirškite ir tiesiogiai su jūsų studijomis susijusios veiklos registravimo – išskirtinių akademinių pasiekimų, apdovanojimų ar gautų diplomų.
Anot ekspertų, iš esmės svarbūs yra visi pasiekimai. Bet jei apie juos niekas nežinos ir jie bus nematomi platesnei auditorijai, naudos iš jų gali būti ne tiek ir daug.
„Turėjau skirti daugiau dėmesio savo įgūdžių tobulinimui“
Svarbus tiek profesinių, tiek kasdienių socialinių įgūdžių turėjimas. Anot specialistų, kadangi šiandieninės kompanijos retai kada investuoja į būsimų darbuotojų apmokymus, savarankiškas tokių įgūdžių lavinimas yra itin tikslingas užsiėmimas. Mokėjimas bendrauti su kolegomis, komandinio darbo gebėjimai ar sprendimų priėmimo procedūros išmanymas bus visuomet palankiai įvertinti jūsų potencialių darbdavių.
Be to, išmokite tinkamai reprezentuoti save, lavinkite savo komunikacinius įgūdžius, tobulinkite problemų sprendimo gebėjimus. Visa tai tikrai pasitarnaus tiek jūsų darbo pokalbyje, tiek ir būsimoje karjeroje.