Naujausia „Eurostato“ ataskaita rodo, kad dėl krizės sumažėjo kai kurie mokesčiai.
Ataskaitoje remiamasi 2008 metų mokesčių įmokomis, tad visas krizės poveikis dar nėra aiškus. Kad vaizdas būtų išsamesnis, taip pat nagrinėjama, kaip dėl krizės pakito mokesčių politika, atsižvelgiama jau ir į šį pavasarį įvestas priemones.
2008 m. bendra mokesčių našta Europos gyventojams sumažėjo, taip atsitiko daugiausia dėl sumažintų įmonių ir gyventojų mokesčių vyriausybėms stengiantis sušvelninti ekonominio nuosmukio poveikį. Bet palyginti su kitomis pasaulio šalimis, vidutinė mokesčių našta 27 Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse tebėra didelė, nes reikia išlaikyti dideles socialinės apsaugos sistemas.
Nepanašu, kad ši našta artimiausiais metais sumažės, nes dauguma šalių dabar nebeturi pinigų po to, kai skyrė daug lėšų savo ekonomikai gelbėti.
2008 m. į vyriausybių iždus pateko apie 39,9 % bendrojo vidaus produkto (BVP). Pirmą kartą per ketverius metus mokesčių dalis sumažėjo (0,4 procentinio punkto, palyginti su 2007 m.). Vis dėlto, tai daugiau kaip trečdaliu daugiau nei Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Japonijoje.
Mokesčių pajamų ir BVP santykis ES labai nevienodas: Rumunijoje jis 28 %, o Danijoje – 48,2 %. Anksčiau į ES įstojusiose šalyse jis paprastai didesnis.
Daug šalių lengvina gyventojų pajamų mokesčio naštą. Stengdamosi skatinti namų ūkių išlaidas ir stimuliuoti ekonomiką vyriausybės dažniau tai daro didindamos lengvatas, o ne mažindamos mokesčių tarifus.
Didžiausi gyventojų pajamų mokesčio tarifai nustatyti Švedijoje (56,4 %), Belgijoje (53,7 %) ir Nyderlanduose (52,0 %), o mažiausi – Bulgarijoje (10,0 %), Čekijoje ir Lietuvoje (abiejose šalyse 15 %).
Ne vienerius metus mažėję įmonių mokesčių tarifai nepasikeitė arba dar sumažėjo. Vidutinis tarifas dabar yra 23,2 %, o 1995 m. jis buvo 35,3 %.
Vidutinis standartinis PVM padidėjo nuo 19,8 % 2009 m. iki 20,2 % 2010 m. 2000 m. jis buvo 19,2 %.
Darbo jėgos apmokestinimas – gyventojų pajamų mokesčiai ir socialinio draudimo įmokos kartu – sudarė apie 34 % visų mokesčių įplaukų - apytiksliai tiek pat, kaip ir anksčiau.
Vartojimo mokesčių įplaukos, sudarančios apie ketvirtadalį mokesčių pajamų, 2008 m. sumažėjo 0,7 procentinio punkto – tai didžiausias per metus užfiksuotas kritimas ir krizės masto liudijimas.