• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos keliuose iki 2024-ųjų metų planuojama įrengti dar daugiau greičio matuoklių – 6 momentinio ir 54 vidutinio greičio matavimo sistemas. Tačiau tokie planai viešojoje erdvėje sukėlė pasipiktinimo bangą – esą matuokliai įrengiami ne ten, kur reikia, o kelių tvarkymui neskiriamas reikiamas dėmesys. Todėl parlamentarai griebėsi veiksmų ir žada iš esmės pakeisti tvarką, kaip galėtų būti įrengiami greičio matavimo prietaisai Lietuvos keliuose.

Lietuvos keliuose iki 2024-ųjų metų planuojama įrengti dar daugiau greičio matuoklių – 6 momentinio ir 54 vidutinio greičio matavimo sistemas. Tačiau tokie planai viešojoje erdvėje sukėlė pasipiktinimo bangą – esą matuokliai įrengiami ne ten, kur reikia, o kelių tvarkymui neskiriamas reikiamas dėmesys. Todėl parlamentarai griebėsi veiksmų ir žada iš esmės pakeisti tvarką, kaip galėtų būti įrengiami greičio matavimo prietaisai Lietuvos keliuose.

REKLAMA

Grupė parlamentarų rugpjūčio mėnesio pradžioje registravo įstatymo projektą, kuriuo siekiama ne tik atsižvelgti į tai, kaip yra renkami gyventojų asmeniniai duomenys, bet ir įtvirtinti reikalavimus, kaip turėtų būti įrengiami greičio matuokliai.

Be to, pasak įstatymo projekto rengėjo Mindaugo Skritulskio, toks įstatymo projektas „padidintų sprendimų dėl stacionarių eismo priežiūros priemonių priėmimo skaidrumą“ po to, kai Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD), atsakinga už greičio matuoklių įrengimą valstybinės reikšmės keliuose ir kelių tvarkymą, tapo privačia įmone. 

REKLAMA
REKLAMA

Siekia pelno?

Seimo narys Andrius Mazuronis jau anksčiau pažėrė kritikos LAKD atstovams dėl to, kaip nustatoma, kuriuose valstybinės reikšmės keliuose greičio matuoklius įrengti yra geriausia, o kur – ne.

REKLAMA

Parlamentarui išgirdus, kad greičio matavimo prietaisai turėtų atsirasti automagistralėje Vilnius–Klaipėda, politikas nevyniojo žodžių į vatą ir teigė, kad tokiu būdu yra siekiama „nubausti vairuotojus ir surinkti kiek galima daugiau pinigų“.

„Kai aš išgirdau apie automagistralėse įrenginėjamus tokius greičio matavimo ruožus, kaip 31 km, tai aš paprašiau LAKD pateikti duomenis, kiek automagistralių vidutiniuose greičio ruožuose pastaruoju metu atsitiko eismo įvykių.

REKLAMA
REKLAMA

Per pastaruosius metus iš 8 ruožų, kuriuose planuojama įrengti greičio matuoklius, keturiuose iš jų – nulis eismo įvykių su nuliu sužeistųjų, viename ruože buvo keturi atvejai per pastaruosius metus su devyniais sužeistais žmonėmis ir kituose ruožuose po vieną įvykį su vienu sužeistu asmeniu“, – yra sakęs Seimo narys.

Pasak A. Mazuronio, dėl šios priežasties ir buvo iškeltas klausimas, ar tikrai pinigai, kurie yra riboti ir skirti saugumui užtikrinti bei kelių infrastruktūros gerinti, yra tinkamai išleidžiami.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LAKD Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento direktorius Aivaras Vilkelis tikino, kad bendrovė nesiekia uždirbti papildomo pelno įrenginėdama matuoklius.

Esą už greičio viršijimą surenkamos baudos, kurias administruoja policija ir surenka Valstybinė mokesčių inspekcija, patenka į šalies biudžetą, todėl direkcija iš to negali turėti jokio pelno.

REKLAMA

Pašnekovas taip pat pastebėjo, kad vertinant, ar kelio ruožas gali būti pavojingas vairuotojams, svarbu atsižvelgti į daugelio metų statistiką.

„Per kelerius paskutinius metus, pagal direkcijos duomenis, tuose ruožuose, kuriuose planuojama įrengti matuoklius, buvo sužeisti 93 žmonės, o 10 žuvo. Kokį pusmetį gali nebūti tų įvykių, bet reikia žiūrėti į penkerių metų laikotarpį“, – tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo pašnekovas.

REKLAMA

Greičio matavimo atkarpa – ne ilgesnė kaip 10 kilometrų 

Dabar parengtame įstatymo projekte numatoma, kad didžioji dalis lėšų, surinktų iš sumokėtų ar išieškotų baudų, yra skiriama LAKD įgyvendinamoms veikloms finansuoti.

Pasak parlamentarų, kai LAKD gali pati priimti sprendimus dėl stacionarių greičio matuoklių įrengimo ir dėl to gali padidėti veiklos pajamos, tokiu atveju nėra skatinama įgyvendinti kitų kelių infrastruktūros gerinimo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, remontuoti ar keisti kelio dangą, apšvietimą, sulėtėjimo juostas, kurios galėtų didinti saugumą, tačiau nėra susijusios su teisioginių papildomų pajamų uždirbimu.

Be to, parlamentarai užsimena apie galimybę pridėti ir naują straipsnį, kuriame būtų apibrėžta, kaip reikėtų įrengti greičio matavimo prietaisus kelio atkarpose, jeigu nėra įmanoma pasitelkti kitų priemonių, kurios galėtų padidinti saugumą.

REKLAMA

„Tuo atveju, kai priemonė įrengiama kelio ruože (pavyzdžiui, vidutiniai greičio matuokliai), jie turi būti įrengiami taip, kad jų veikimas apimtų ne daugiau nei 10 kilometrų, t.y. tik ribotoje kelio atkarpoje, taip pat numatoma, kad vidutinio greičio matavimo ruožų gali būti ne daugiau kaip 3, bendras stacionarių eismo greičio matavimo vietų skaičius gali būti ne didesnis kaip 5 viename kelyje“, – rašoma įstatymo projekte. 

REKLAMA

LAKD Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiasis komunikacijos vadybininkas Saulius Jansonas primena, kad direkcija savo veiklą vykdo vadovaudamasi galiojančiais teisės aktais. Todėl, pasikeitus teisės aktams, kurie susiję su bendrovės vykdoma veikla, pasak pašnekovo, jos veikla toliau bus vykdoma vadovaujantis naujais teisės aktais.

Be to, bendrovė išvardija pagrindinius kriterijus, pagal kuriuos sprendžiama, ar minėtose atkarpose reikalinga įrengti greičio matavimo prietaisus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vidutinis metinis paros eismo intensyvumas – veiksnys, nulemiantis eismo įvykio tikimybę, eismo įvykių pasekmės – eismo įvykių metu žuvę eismo dalyviai.

Žuvę eismo dalyviai atitinkamame kelio ruože liudija apie ruožo pavojingumą, nesaugus važiavimo greitis, tikėtina, yra pagrindinė eismo įvykius nulemianti priežastis – leistino važiavimo greičio viršijimas lemia eismo įvykių pasekmių sunkumą ir lenkimo ribojimas kelio ruože – kelio ruožuose, kuriuose yra draudžiama lenkti, būtina užtikrinti leistino važiavimo greičio laikymąsi“, – teigė S. Jansonas.

REKLAMA

Vairuotojo pažymėjimą gali prarasti akimirksniu

Ne ką mažiau pasipiktinimo viešojoje erdvėje išreikšta ir dėl šiuo metu įrengto momentinio greičio matuoklio ties tiltu per Kruną.

Štai jeigu vairuotojai, autostradoje lėkdami 130 km/val. greičiu, neatleis akceleratoriaus pedalo ties tiltu per Kruną, gali netgi prarasti vairuotojo pažyėjimą, mat šioje kelioje atkarpoje greitis ribojamas iki 70 km/val.

REKLAMA

„LAKD, vykdydama eismo sąlygas valstybinės reikšmės keliuose užtikrinančių eismo saugos priemonių įgyvendinimą,  po momentinį greičio matuoklį abiem kryptimis ties tiltu per Kruną (kelias A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda, apie 87 km) įrengė dėl eismo saugos, kadangi šioje vietoje greitis yra ribojamas iki 70 km/val., nes kelias per tiltą yra siauresnis, nei būdinga tokios kategorijos keliams, taip pat nėra saugaus sustojimo juostų“, – naujienų portalui tv3.lt sakė bendrovės atstovas S. Jansonas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, A. Vilkelis „Žinių radijo“ laidoje užsiminė, kad ribojimai šioje kelio atkarpoje greičio matuoklis galėtų būti pašalintas tuo atveju, jeigu tiltas bus atnaujintas. 

Kelių direkcijos atstovas S. Jansonas užsimena, kad iki kitų metų pradžios yra siekiama šioje kelio atkarpoje suprojektuoti laikiną tiltą.

„Laikino tilto projektavimo per Kruną, esančio automagistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda 87,335 km, darbų kaina sieks 87,3 tūkst. eurų.

Parengus laikino tilto projektą, Kelių direkcija nedelsiant ieškos rangovų laikinojo tilto statybai ir šiuo metu esamo tilto per Kruną rekonstravimo darbams atlikti kartu. 2024 m. planuojama pradėti esamo tilto rekonstrukciją“, – kalbėjo S. Jansonas.

Pasak LAKD, planuojama, kad projektuojamas laikinas tiltas bus dviejų eismo juostų viena kryptimi. Tilto per Kruną rekonstrukcijos metu eismas iš Vilniaus Kauno kryptimi būtų kreipiamas laikinu tiltu, o eismas iš Kauno Vilniaus kryptimi vyktų rekonstruojamo tilto viena puse. Kita tilto pusė būtų rekonstruojama. 

Matuokliai fiksuoja ne tik greitį

Kelių policijos duomenimis, pirmąjį 2023 metų pusmetį šalies keliuose žuvo 72 žmonės, o tai 41 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Net 61 proc. tragiškų nelaimių priežastimi tapo būtent nesaugus ar viršytas leistinas greitis. Greitis – dominuojanti tragiškų įvykių keliuose priežastis.

REKLAMA

Šiai dienai Lietuvoje 131 kelio ruože yra įrengti vidutinio greičio matuokliai. LAKD duomenimis, rezultatai per pirmuosius metus, kelių ruožuose, kuriuose yra naujai įrengti 106 VGMS, iš jų 105 kelio ruožuose per 2022 m. nebuvo nei vieno mirtino eismo įvykio, palyginti su ankstesne situacija, kai žūdavo vidutiniškai 16 asmenų (2016–2022 metais žuvo 82 asmenys ir 879 buvo sužeisti, 2022 m. – 104 sužeisti ir 2 žuvę).

Policijos departamento duomenimis, per pirmą pusmetį iš viso nustatyta per 700 tūkst. įvairių kelių eismo taisyklių pažeidimų ir beveik pusė jų – 300 tūkst. yra už viršytą greitį.

Vairuotojams primenama, kad valstybinės reikšmės keliuose diegiama ir įranga, žymima informaciniu kelio ženklu Nr. 636 „Automatinė eismo kontrolė“, kuri gali nurodyti ne tik, kad yra fiksuojami greičio režimo, bet ir kiti pažeidimai. Ši įranga taip pat fiksuoja, ar transporto priemonės turi galiojančią techninę apžiūrą, civilinės atsakomybės draudimą, sumokėtas kelių mokestis, o nustatytus pažeidimus perduoda  į Administracinių nusižengimų registrą.

Vietas, kuriose bus įrengti greičio matuokliai, galima rasti čia: LAKD greičio kontrolės priemonės.

vaziuoja nepazeidinedamas taisykliu,dzin tie matuokliai. Taciau, yra 1 bet, sioje bauduvos rsp mgreicio matuokliai skirti ne saugumui uztikrinti, o dar labiau apiplesti sios banditu ir vagiu salies zmones. Keliai tragiski, tiltai griuva,pinigus vagia kisa svetimtauciams ir dar daugiau stato baudimo priemoniu. Vagiu ir banditu salis... Saugumas paskutineje vietoje,kaip ir sios salies pilieciai.
mokam milziniskus mokescius keliams bet keliai tragiskos busenos... dabar naratyvas ivesti mokamus kelius... kamon mes jau sumokejom ir labai daug sumokam kiekviena diena tai kur susodinti vagys ka veikia akli prokurorai???
Ir sugalvok tokia nesamene
Ir sugalvok tokia nesamene
Leki 130 ir staiga 70 ir dar matuoklis:)))). Kokios nesveikoks fantazijos reikia tureti taip padaryti? Gal pirmiausia 100, paskui 90 ir tada tik 70 turetu buti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų