Migracijos srautai pasaulyje sudaro 3 proc., Lietuvos rodiklis šią normą viršija penkis-šešis kartus, sako Migracijos departamento direktoriaus pavaduotojas Dainius Paukštė.
„3 proc. yra normalus judėjimas, tačiau, kada emigracija viršija 3 proc., bet kuri valstybė privalo susirūpinti. Lietuva pagal šiuos skaičius siekia 16–17 proc., t.y. mes 5–6 kartus viršijame srautus. Labai gaila, kad dabartinė Vyriausybė emigracijos klausimams iš viso neskiria jokio dėmesio“, – apskrito stalo diskusijoje „Emigracija, Lietuva ir Europos Sąjunga“ - atkreipė dėmesį D. Paukštė.
Dainius Paukštė (ELTA nuotr.)
Anot jo, stebina ir Vyriausybės vadovo Andriaus Kubiliaus pasisakymai, kad Lietuva prieš 20 metų iškovojo laisvę emigruoti.
„Toks Vyriausybės vadovo požiūris iš tiesų yra klaidingas. Ketvirti metai, kaip nei Vyriausybė, nei Seimas, nei Prezidentė nepriėmė nei vieno politinio dokumento ar vertinimo, kuris būtų skirtas emigracijos temai“, - apgailestavo D. Paukštė.
Tai, anot jo, yra labai rimta problema ir kalbant emigrantų terminais „nedaug liko iki to laiko, kada paskutinis išeidamas iš Lietuvos, galės išjungti šviesą“.
Svarstydamas, kaip reikėtų iš tiesų suvokti ir vertinti emigracijos problemą, pašnekovas pasitelkė dvi metaforas.
„Pateiksiu labai paprastą pavyzdį – kelnės ir dvi kišenės. Jeigu vienoje kišenėje yra pinigai ir juos perdėsime į kitą kišenę, atrodo niekas nepakinta. Kišenėse kaip buvo, sakysim, 100 litų, taip ir liko. Tačiau jeigu žiūrėsime kiekvienos kišenės atžvilgiu, kas darosi – akivaizdžiai matysime, kad viena kišenė liko tuščia, o kita papilnėjo. Šita situacija rodo, kad jeigu mes einame į mikrolygmenį kiekvienos valstybės atžvilgiu, akivaizdu, kad emigracija sudaro problemas tai valstybei, iš kurios žmonės išvažiuoja“, – vaizdžiai kalbėjo D. Paukštė.
Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, 2011 metais iš Lietuvos emigravo 53,9 tūkst. gyventojų, o imigravo – 15,7 tūkst. Palyginti su 2010 metais, asmenų, deklaravusių savo išvykimą iš šalies, sumažėjo 29,3 tūkst., o deklaravusiųjų savo atvykimą į šalį – tris kartus padaugėjo (10,5 tūkst.)