Dalis Lietuvos prekybos tinklų sako prekybos greitaisiais Covid-19 antikūnų testais dar neplanuojantys, tačiau vaistinės jau mato galimybes jais prekiauti.
Vieni negalvoja, kiti laukia sprendimų
Lenkijos, Vokietijos prekybos tinkluose jau pradėti pardavinėti greitieji Covid-19 testai, kurių kaina siekė 22–25 eurus už pakuotę, kurioje yra 5 testai. Tačiau mūsų šalies prekybininkai kol kas atsargiai vertina galimybę jais prekiauti.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė žiniasklaidai sako, kad artimiausiu metu tinklas planų prekiauti greitaisiais antikūnų testais neturi.
„Tačiau nuolat stebime rinką bei tokių produktų teisinį reglamentavimą“, – galimybės neatmeta tinklo atstovė.
Prekybos tinklas „Lidl“, Vokietijoje jau pranešė prekiaujantis greitaisiais antikūnų testais, tačiau šio tinklo atstovė Lietuvoje Lina Skersytė praneša, kad tinklas kol kas tik stebi kitų šalių tendencijas ir svarsto apie testų prekybos galimybes, tad nieko tikslaus atsakyti negali.
Konkrečių planų dėl prekybos greitaisiais antikūnų testais neturi ir „Norfa“.
Tuo metu prekybos tinklas „Maxima“ sako laukiantis SAM sprendimo, tačiau tiksliau apie prekybą testais taip pat svarstys tik leidus ministerijai.
Farmacininkai ieško tiekėjų
Vaistinių tinklo „Camelia“ komunikacijos projektų vadovės Žiedūnės Juškytės teigimu, jei SAM nuspręstų leisti gyventojams naudotis savitestavimo priemonėmis, tinklas ieškotų būdų pacientams suteikti galimybę vaistinėse įsigyti greituosius antikūnų testus savityrai, tačiau kol kas prekybos šiais testais neplanuoja.
„Mūsų žiniomis, šiuo metu Lietuvoje naudojami testai nėra skirti savityrai, pacientą ištirti greituoju testu gali tik specialistas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.
Taip pat tik tokiomis aplinkybėmis testo rezultatas registruojamas e. sveikatos sistemoje. Todėl šiuo metu neprekiaujame Covid-19 greitaisiais antikūnų testais“, – prideda Ž. Juškytė.
Visgi didmeninę prekybą farmaciniais preparatais vykdančios įmonės „Limedika“ rinkodaros skyriaus vadovė Irena Tėvelienė atskleidžia, kad įmonė jau dairosi tiekėjų, kurie, jei Lietuvoje būtų leista greituosius antikūnų testus gyventojams atlikti savarankiškai, galėtų pasiūlyti techninius reikalavimus atitinkančius gaminius.
„Visos medicinos priemonės prieš patekdamos į rinką turi atitikti techninius saugos reikalavimus, numatytus Lietuvos teisės aktuose. Sveikatos sektorius yra ypatingai svarbus ir jautrus ir čia negali būti eksperimentų. Todėl kai tik rasime tinkamus testų tiekėjus ir jų siūlomos priemonės atitiks teisės aktus, mes juos iš karto pasiūlysime savo pacientams“, – teigia I. Tėvelienė.
Prekyba parduotuvėse – darbotvarkėje
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir SAM specialistai patikina, kad šiuo metu visi Lietuvoje naudojami greitieji testai koronaviruso antikūnams nustatyti yra priskiriami „In vitro“ diagnostikos medicinos priemonių kategorijai – tai reiškia, kad jie gali būti naudojami tik sveikatos priežiūros specialistų.
„Šių priemonių teikimą ir platinimą reglamentuoja sveikatos sistemos įstatymas bei Europos „In vitro“ diagnostikos medicinos priemonių direktyva. Teikiami į Lietuvos rinką greitieji testai turi būti įvertinti pagal minėtos direktyvos reikalavimus.
Tad įregistruoti greitieji koronaviruso antikūnų ir antigenų testai, platinami Lietuvoje, nėra skirti savikontrolei – jie skirti tik profesionaliam naudojimui, o testų rezultatus vertina ir interpretuoja sveikatos priežiūros specialistas“, – patikslina SAM specialistai.
Tačiau greitu metu tai gali pasikeisti – ministerija praneša, kad savitestavimo klausimas ir įteisinimas bus svarstomas artimiausiu metu. SAM teigimu, visos medicinos priemonės turi būti naudojamos pagal gamintojo numatytą paskirtį ir vadovaujantis gamintojo teikiamomis naudojimo instrukcijomis.
„Dėl šios priežasties profesionaliam naudojimui skirtų testų platinimas vaistinėse ar maisto prekių parduotuvėse nėra tinkamas“, – praneša SAM specialistai.