• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiausiai paskolų įsigyti būstui gyventojai ima didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Bankų atstovai tikina, kad mažesniuose miestuose gyventi žmonės nenori, be to, ten nėra didelio būstų pasirinkimo. Tačiau kainos didžiuosiuose ir mažesniuose miestuose skiriasi beveik trigubai, ten būstą galima įsigyti ir už 30 tūkst. eurų.

Daugiausiai paskolų įsigyti būstui gyventojai ima didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Bankų atstovai tikina, kad mažesniuose miestuose gyventi žmonės nenori, be to, ten nėra didelio būstų pasirinkimo. Tačiau kainos didžiuosiuose ir mažesniuose miestuose skiriasi beveik trigubai, ten būstą galima įsigyti ir už 30 tūkst. eurų.

REKLAMA

„Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktorius Tomas Pulikas skaičiavo, kad 47 proc. būsto paskolų šiemet buvo išduota būstui įsigyti Vilniaus mieste, 20 proc. Kaune, o 32 proc. – kituose miestuose.

„Mažesnis išduotų paskolų skaičius kituose miesteliuose, palyginti su didžiaisiais miestais, galėtų būti siejamas su atitinkamai mažesne nekilnojamo turto pasiūla.

Taip pat pastebime, kad vis daugiau jaunų šeimų pasinaudoja valstybės finansine paskata, kas kaip tik palengvina galimybes įsigyti pirmąjį būstą atitinkamuose Lietuvos miesteliuose ir regionuose“, – komentavo banko atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

SEB banko Privačių klientų finansavimo departamento vadovas Modestas Kieras taip pat skaičiavo, kad daugiausia būsto paskolų sutarčių  (43 proc.) pirmąjį šių metų pusmetį sudaryta Vilniaus apskrityje, daugiau negu ketvirtadalis (26 proc.) – Kauno apskrityje, dešimtadalis – Klaipėdoje. Apie 6 proc. būsto paskolų sutarčių sudaryta Šiaulių apskrityje, 3,5 proc. – Panevėžio, 3 proc. – Marijampolės apskrityse.

REKLAMA

Regionuose skolinasi mažiau

Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė irgi skaičiavo, kad vertinant būsto paskolas Lietuvos mastu – daugiausia kreditų būstui įsigyti yra išduodama didžiuosiuose miestuose, kur daugiausiai gyventojų ir nekilnojamojo turto objektų.

„Tačiau bankas paraiškas dėl paskolų priima visuose skyriuose, kurie įsikūrę 37 Lietuvos miestuose, todėl ir toliau nuo didmiesčių gyvenantys klientai gali kreiptis dėl paskolos į arčiausiai esantį padalinį.

REKLAMA
REKLAMA

O galimybės pasiskolinti tiek didesniame mieste, tiek mažesniame miestelyje priklauso nuo finansinių galimybių (kliento pajamų bei įsipareigojimų). Taip pat reikia nepamiršti, kad net jei regionuose klientai gauna, tikėtinai, kažkiek mažesnes pajamas nei didžiuosiuose miestuose, čia dažnai mažesnės ir nekilnojamojo turto kainos, kas išlygina galimybes skolintis“, – pastebėjo banko atstovė.

SEB banko atstovas pastebėjo, kad mažesniame mieste reikia ir mažesnės paskolos.

„Vertinant kliento galimybes pasiskolinti būstui, atsižvelgiame į asmens ar šeimos finansines galimybes, turimus kitus finansinius įsipareigojimus, kredito istoriją, prašomo kredito sumą ir terminą, turimą nuosavų lėšų dalį ir kitus veiksnius. Suteikiant būsto paskolą kiekvieną atvejį vertiname individualiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teikdami būsto paskolas, visoje Lietuvoje taikome tokius pačius principus. Mažesniuose miestuose mažesnės būsto kainos, gyventojai mažiau išleidžia vartojimui negu gyvenantys didmiesčiuose, todėl, įsigyjant juose turtą, užtenka mažesnių pajamų“, – komentavo M. Kieras.

Didmiesčiuose vidutinė paskola siekia 110 tūkst. eurų

„Luminor“ Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius, remdamasis banko pirmojo šių metų pusmečio duomenimis, skaičiavo, kad vidutinė būsto paskola siekė apie 110 tūkst. eurų.

REKLAMA

„Būsto paskolas išduodame visų Lietuvos regionų miestuose, tačiau beveik pusė šiemet finansuotų būstų buvo įsigyti Vilniuje ir Vilniaus rajone, ketvirtadalis – Kaune ir Kauno rajone, 15 proc. – Klaipėdoje ir Klaipėdos rajone.

Didmiesčiai pritraukia daugiau šalies gyventojų ir suteikia daugiau veiklos galimybių, tad neretai studijuoti atvykę jaunuoliai juose ir lieka nusprendę nebegrįžti į gimtuosius miestus. Tai skatina nekilnojamojo turto vystytojus savo dėmesį sutelkti būtent į didmiesčius ir siūlyti čia daugiau naujų objektų. Kadangi mažesniuose Lietuvos miestuose naujos statybos būstai yra retesni, būsto rinka yra labiau ribota, nepritraukianti tokių pirkėjų, kurie ieško galimai augsiančios vertės ar aukšto energetinio efektyvumo turto“, – komentavo E. Jurevičius.

REKLAMA

Butų kainos

Portalas tv3.lt patikrino, Aruodas.lt skelbimus. Už kiek galima įsigyti būstą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Taigi, Vilniuje naujos statybos, 2 kambarių 50 kvadratinių metrų ploto butas Santariškėse atsieitų 150 tūkst. eurų. Tuo metu senos statybos, irgi 2 kambarių, 50 kvadratinių metrų ploto butas Žirmūnuose kainuoja 135 tūkst. eurų.

Kaune naujos statybos, 3 kambarių, 50 kvadratinių metrų butas kainuoja 100 tūkst. eurų. Tuo metu senos statybos, 2 kambarių butas, 50 kvadratinių metrų ploto Šilainiuose kainuoja 81 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdoje naujos naujos statybos, 2 kambarių 50 kvadratinių metrų ploto butas Giruoliuose atsieitų beveik 200 tūkst. eurų. Tuo metu metu senos statybos, irgi 2 kambarių, 50 kvadratinių metrų ploto butas Debrecene kainuotų 67 tūkst. eurų.

Tuo metu Biržuose 3 kambarių, 50 kvadratinių metrų senos statybos, bet renovuotas butas kainuoja 33 tūkst. eurų.

Rokiškyje 3 kambarių, 50 kvadratinių metrų ploto senos statybos butas kainuoja 30 tūkst. eurų.

REKLAMA

Zarasuose 2 kambarių butas, 50 kvadratinių metrų ploto kainuoja beveik 40 tūkst. eurų. 

Šiemet perka ir parduoda mažiau

Per septynis šių metų mėnesius Lietuvoje įregistruota 65,5 tūkst. pirkimo-pardavimo sandoriais perleistų NT objektų – 15 proc. mažiau nei praeitų metų sausio-liepos mėnesiais, kai buvo įregistruota 77,5 tūkst. NT objektų pardavimai, skaičiuoja Registrų centras.

REKLAMA

Vien tik per liepą įregistruota 9,1 tūkst. NT objektų pardavimų, arba 17 proc. mažiau nei pernai liepą  (11 tūkst.) ir 14 proc. mažiau nei šių metų birželį (10,6 tūkst.).

Šiemet visoje šalyje įregistruota 17,9 tūkst. butų pardavimų – 12 proc. mažiau nei prieš metus, kai per sausį-liepą buvo įregistruota 20,2 tūkst. butų pardavimų.

Vien tik per šių metų liepos mėnesį įregistruota 2,3 tūkst. butų sandorių, arba 24 proc. mažiau nei 2022 metų liepą ir 21 proc. mažiau nei šių metų birželį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje šiemet įregistruota 6,1 tūkst. butų pardavimų, arba 14 proc. mažiau nei prieš metus, Kaune – 2,5 tūkst. (2 proc. mažiau), Klaipėdoje – 1,7 tūkst. (3 proc. mažiau).

Per sausį–liepą Lietuvoje taip pat įregistruota beveik 6,1 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 23 proc. mažiau nei pernai analogišku laikotarpiu, kai buvo įregistruota 7,9 tūkst. namų pardavimų.

Vien tik per šių metų liepą įregistruota 950 namų pardavimų, arba 22 proc. mažiau nei pernai liepą ir 7 proc. mažiau nei šių metų birželį.

REKLAMA

Šiais metais visoje šalyje taip pat įregistruota 31,4 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 16 proc. mažiau nei 2022 metų sausį-liepą, kai buvo įregistruota 37,6 tūkst. žemės sklypų sandorių.

Vien tik per liepos mėnesį įregistruota 4,4 tūkst. žemės sklypų pirkimo-pardavimo sandorių, arba 14 proc. mažiau nei pernai liepą ir 13 proc. mažiau nei šių metų birželį.

Problema ne tame, kad regionuose nebūtų pasirinkimo. Nors jis ir ne toks didelis, kaip didmiesčiuose (nes niekas nestato naujų daugiabučių), bet - pakankamas.

Paskolų klausimas - irgi - menkos reikšmės.

Mat vien dėl būsto mažos kainos - paskola darosi nebūtina. Jaunai šeimai - įmanoma per metus - patiems susitaupyti tuo keliolika tūkstančių eurų ir (prisidėjus abiejų tėvams), - būstą nupirkti be jokių paskolų.

Lieka klausimas - kodėl jaunimas, to nedaro, kodėl - visi bėga į didmiesčius?

Atsakymas - nes mažuose miesteliuose - arba visai nėra darbo, arba - siūlomas nekvalifikuoti gana sunkus fizinis darbas už minimalią algą. Važinėti iš regiono į miestą dirbti, - ne bėda, jei miestas ne pernelyg toli, ir jei tik - turi vairuotojo teises bei automobilį. Mat jei bandymai kasdien keliauti po 40-70 km., autobusų ar traukinių, tai kasdien prarasi kelionėse po porą valandų ir ilgainiui - nesi tą amžiną gyvenimą visuomeniniame transporte.

Kitas aspektas, - regionų miesteliuose - visiškai nėra jaunimui tinkamų pramogų.

Tuo tikslu - vėlgi - tektų kas sykį - važiuoti į artimiausią miestą.

Be to, šiuo metu - XXI amžius.
Yra susiformavusi (jaunimo galvose) gyvenimo mažame miestelyje stigma.
Kam gyventi regione, jei galima bandyti "prasimušti" sostinėje arba bent jau Kaune, Klaipėdoje... Juk ir vaikai bei anūkai - padėkos, kad gimė didmiestyje o me bažnytkaimyje...

Va jums ir beveik visi argumentai.

Regionai nyksta visoje Europoje.
Jei svajojama juos išsaugoti, - reikia imtis spręsti pirmas dvi problemas - kad ten būtų gerai mokamo kvalifikuoto darbo (investuotojai vengia regionų, nes ten , - šiuo metu - nėra pačios kvalifikuotos darbo jėgos), bei atsirastų bent kažkokie pramogų apsireiškimai. Šiuo metu net koncertai jaunimui ten nebevyksta, nes - vėlgi - neliko ten jaunimo, - niekas nebekoncertuoja, nes nelabai būtų kam ateiti į koncertus.

Gavome uždarą ratą.

Valstybė galėtų investuoti į šių problemų sprendimą - mokesčių lengvatomis investuotojams, pramogų kompleksų statytojams...

Deja, vyriausybė šiuo metu labiau rūpinasi karo Ukrainoje klausimų bei artėjančiais Seimo rinkimais, o mano komentarą, jei ir perskaitys, - po 15 minučių - pamirš, nes imtis spręsti šią problemą, - Titaniškas darbas, rezultatų būtų galima tikėtis tik po 5-10 metų, o tas nebeaktualu bet kuriam politikui, nes jų kadencija tetrunka 4 metus, todėl jie ir imasi tik tokių inovacijų, kurios duotų apčiuopiamą rezultatą jau per 2-3 metus, kad politikas visus laurus spėtų prisiimti SAU, nes jei rezultatas - ekonominis regionų atsigavimas bus tik po 10 metų, - to nuopelnus gali pasisavinti visai jau kitą valdžia, kas ir yra baisiausia politikui.

Jei būtų galvojama apie Lietuvos gerovę, o ne apie trumpalaikę savo partijos sėkmę, - būtų imamasi ir kitų ilgalaikių projektų.

Deja, lygšioliniai visi valdantieji, vadovaudavo vyriausybėms, vadovaudamiesi lozungus:
"Po mūsų - nors ir tvanas".
Ir ką veikti Zarasuose,ar Kelmėje?darbų nera,visi bega tik į didmiescius,nes ten viskas kitaip,o už 30 tūkstancių,galima nusipirkti tik vieno kambario butelį,niekam nerūpi jaunos šeimos,jų vaikai,ateitis.Visos valdzios,po manęs nors ir tvanas,teisingi žodziai.Kada buvo viskas veltui,tai jau istorija.
Straipsnio autorius vilnietis ir kas vyksta provincijoj, jam tamsus miškas. Jis nežino pajamų skirtumo tarp Vilniaus ir provincijos, darbo vietų irgi. Koks investuotojas statys gyvenamuosius namus, kur nėra darbo vietų ir atlyginimai +20% nuo minimalios? Išsipagiriokit kartą, gana paistalų apie "provincijos gyvenimo lygio kėlimą", visa tai blefas. Visoms Valdžioms labai patogu koncentruoti valstybės finansus kuo arčiau, paskui atsiranda tokie kvaili straipsniai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų