Įvertinusi banko „Snoras“ finansinę būklę, pastarųjų metų veiklos tendencijas ir naujausio patikrinimo rezultatus Lietuvos banko valdyba nutarė bankui paskirti laikinąjį administratorių ir taikyti laikinąsias banko turto apsaugos priemone. Paskyrus laikinąjį administratorių, laikinai sustabdyta banko veikla bus atnaujinta artimiausią pirmadienį. Indėliai yra saugūs.
Finansų ministrė Ingrida Šimonytė po neeilinio vyriausybės posėdžio žurnalistams pranešė, kad banko „Snoras" akcijos perimamos visuomenės poreikiams, akcininkams bus atlyginta įstatymų numatyta tvarka. Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas teigė, kad bankui grėsė nemokumas, tad kitos išeities esą nebuvę.
Maža to, tyrimą dėl dalies banko turto galimo dingimo pradėjo Generalinė prokuratūra. „Kalba apie dalies turto nebuvimą banke. Su tuo galima susiję atsakingi banko asmenys. Inspektavimo metu pastebėjome, kad trūksta nemenkos vertės vertybinių popierių, kurie banko nurodomi kaip laikomi užsienio jurisdikcijose. Dėl jų buvo kreiptasi į užsienio valstybes. Jos atsakė, kad vertybinių popierių nėra. Todėl atitinkamai banko turto vertė reikšmingai sumažėjusi. Apie tai informavome teisėsaugos institucijas“, – sakė V.Vasiliauskas.
Seimui bus siūloma pakeisti įstatymus ir leisti Vyriausybei padalinti „Snorą“ į dvi dalis – vadinamąjį „gerą“ ir „blogą“ banką.
Pasal I. Šimonytės, taip valstybei nereikėtų kompensuoti indėlių „Snoro“ klientams, nes jų „gerasis“ bankas galėtų veikti toliau. „Mūsų supratimu, to galima išvengti padalijus banką į dvi dalis. Į vieną dalį, gerą dalį, iškeliant sveiką turtą, taip pat įsipareigojimus. Tai leistų geriausiai apsaugoti mokesčių mokėtojų ir kreditorių interesus. Kitame banke liktų kitas turtas. Jei Seimas nepritars, nebūtų galima apsaugoti mokesčių mokėtojų nuo nuostolių“, – sakė I.Šimonytė.
(Papildyta 18.27 val.)
Generalinė prokuratūra gavusi iš Lietuvos banko informaciją apie banke „Snoras“ patikrinimo metu nustatytus galimus pažeidimus pradėjo ikiteisminį tyrimą. Juo siekiama patikrinti Lietuvos banko pateiktą informaciją apie galimai padarytas nusikalstamas veikas ir imtis visų priemonių banko turtui apsaugoti bei galimos žalos atlyginimui užtikrinti.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal keleto nusikaltimų finansų sistemai, valstybės tarnybai ir nuosavybei požymius. Šiuo metu pranešimai apie įtarimus niekam nepateikti.
Organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti pavesta Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui, o atlikti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.
(Papildyta 17.40 val.)
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Vitas Matuzas teigė apie „Snoro“ nacionalizavimą išgirdęs tik iš žiniasklaidos.
„Lietuvos bankas, aš kaip suprantu, perimdamas valdymą, situaciją kontroliuoja, o Vyriausybė, jeigu nusprendė, tai reiškia, kad priimtas sprendimas yra pamatuotas. Svarbu visiems išlaikyti ramybę“, - sakė V. Matuzas.
Pagrindo, kad „Snoro“ situacija gali išplisti ir į kitus bankus, pašnekovas teigė nematantis.
(Papildyta 17.20)
„Lietuvos banko ir Vyriausybės sprendimai visuomenei nežinomi ir gali būti politiškai motyvuoti“, - teigia Krikščionių partijos pirmininkas, buvęs ministras pirmininkas Gediminas Vagnorius. Politikas portalui „Balsas.lt“ sakė, kad anksčiau bankų veikla būdavo stabdoma dėl nemokumo, rodiklių normų pažeidimo, o dabartiniai neaiškūs motyvai tegali sukelti papildomas pasekmes finansų rinkai.
Daugiau klausykitės čia:
(Papildyta 17.00)
Didžiausios opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius portalui „Balsas.lt“ sakė manąs, kad sprendimą dėl „Snoro“ veiklos sustabdymo iš dalies paskatino vakarykštė informacija paskleista dienraštyje „Lietuvos rytas“. Mat tiesiog nenorėta žmonėms leisti spėlioti bei kelti paniką, kadangi nebuvo tiksliai paminėta, kuriam iš bankų gresia problemos. Pasak A. Butkevičiaus, Lietuva nesusidurs su tokio masto problemomis, kokias patyrė per praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio bankų griūtis. Sukurtoji nūnai sistema esą yra daug tvaresnė ir panikai pagrindo nėra.
Daugiau klausykitės čia:
(Papildyta 16.41 val) Banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis „Balsas.lt“ sakė negalintis komentuoti kito banko veiklos rezultatų. Tačiau jis pabrėžė, kad priemonės, kurių ėmėsi Lietuvos bankas, iš dalies yra skirtos ir indėlininkų interesams apsaugoti , todėl jiems nerimauti nereikėtų.
(papildyta 16: 28 val.)
Lietuvos banko Ryšių su visuomene skyriaus atstovas Mindaugas Milieška „Balsas .lt“ sakė, kad šiuo metu Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas yra Vyriausybėje. Tikėtina, kad šiek tiek vėliau bus pateikta daugiau oficialios informacijos.
- - - -
Lietuvos banko teigimu, priežiūros tikslais sukauptos informacijos analizė atskleidė, kad banko „Snoras“ turto kokybė yra prasta, kredito rizika vertinta neatsakingai. Lietuvos banko nurodymai mažinti veiklos riziką buvo ignoruojami arba vykdomi formaliai, iš esmės nekeičiant veiklos pobūdžio. „Snoras“vengė teikti priežiūrai būtiną informaciją. Yra požymių, kad priežiūros institucijai galėjo būti teikiami tikrovės neatitinkantys duomenys.
„Šiuo sprendimu siekiama užtikrinti veiksmingą banko klientų bei visuomenės interesų apsaugą, sustiprinti šalies bankų sistemos stabilumą ir patikimumą. Bankų įstatyme numatytų poveikio priemonių imtasi įvertinus “Snoro„ finansinę būklę, pastarųjų metų veiklos tendencijas ir naujausio inspektavimo rezultatus. Priimant sprendimą įvertinti ir šiomis dienomis įvykę pokyčiai banke“, - nurodė Lietuvos bankas.
Dėl laikinojo administratoriaus skyrimo apsispręsta įvertinus banko vadovų ir savininkų veiksmus bei įsitikinus, kad kitų įstatyme numatytų priemonių nebepakanka užtikrinti stabilią banko veiklą ir apsaugoti klientų bei visuomenės turtinius interesus.
Laikinasis administratorius Simonas Fryklis (Simon Freakley), tarptautinės konsultacijų bendrovės „Zolfo Cooper LLP“ vyresnysis partneris, paskirtas vykdyti banko „Snoras“ stebėtojų tarybos, valdybos ir administracijos vadovų funkcijas. Jis įpareigotas papildomai išnagrinėti ir įvertinti banko finansinę būklę, galimybes imtis veiksmingų banko indėlininkų, kitų kreditorių ir klientų interesus bei visos bankų sistemos stabilumą ir patikimumą apsaugančių priemonių.
Lietuvos bankui laikinasis administratorius privalės nuolat teikti informaciją apie administravimo eigą ir atlikęs finansų ir veiklos auditą įvykdyti pertvarką, užtikrinančią stabilią banko veiklą.
Paskyrus laikinąjį administratorių, laikinai sustabdyta banko veikla bus atnaujinta artimiausią pirmadienį. Dėl būtinybės laikinai taikyti teisės aktuose numatytas banko turto apsaugos priemones bus apsispręsta įvertinus jo finansų būklę.
Visi apdrausti indėliai, laikomi banke AB bankas SNORAS, yra saugūs. Visi sutartyse su banku numatyti skolininkų įsipareigojimai išlieka. Paskolų mokėjimai bei kiti įsipareigojimai ir toliau privalo būti vykdomi pagal grafiką.
Lietuvos banko valdyba nutarė teikti Vyriausybei išvadą, kad veiksmingiausias tolesnis banko problemų sprendimo būdas - pasinaudoti Finansinio tvarumo įstatyme įtvirtinta teise Vyriausybei perimti banko akcijas visuomenės poreikiams. Panaudojus šią priemonę būtų maksimaliai apginti indėlininkų interesai, sumažintos galimos valstybės išlaidos.
Lietuvos banko valdyba pabrėžia, kad šis nutarimas susijęs tik su vieno konkretaus banko AB bankas SNORAS neatsakingai vykdyta veikla, kurios kelta rizika paskyrus administratorių - suvaldyta. Visų kitų užsienio ir vietos kapitalo bankų likvidumo atsargos Lietuvos banko reikalavimus reikšmingai viršija, visi bankai vykdo ir kapitalo pakankamumo rodiklį. Pokyčiai susiję su banko AB bankas SNORAS veikla neturės reikšmingos tiesioginės kitiems šalies bankams, nes probleminio banko tarpbankiniai įsipareigojimai yra nedideli.
„Snoras„ valdo dar du bankus - „Finastą“ ir „Latvijas Krājbanka“ Latvijoje.
Rusijos verslininkas, „Snoro" stebėtojų tarybos pirmininkas Vladimiras Antonovas valdo 68,1 proc., o banko prezidentas, valdybos pirmininkas R.Baranauskas – 25,31 proc. banko akcijų.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Ekonomistas ir politikai dėl „Snoro“: nereikia panikuoti (papildyta 18:02)
Teisėsaugininkų akiratyje atsidūrė lietuviško kapitalo bankai? (papildyta 12.12)