„Nematome jokių moksliškai pagrįstų įrodymų, kad didesni įspėjimai yra efektyvesni už dabartinį, ES priimtą dydį. Antras dalykas, jis negali pasiekti tikslo sumažinti keliamą žalą, bet turi neigiamų pasekmių: mažina konkurencijos galimybes ir didina galimybes augti kontrabandinei rinkai, kuri ir taip yra didelė, – sako G. Dirgėla. – Nėra įrodymų, kad žmonės dėl pakelio mestų ar pradėtų rūkyti, bet jei jie turės alternatyvą tarp įprasto ir kitaip atrodančio pakelio, yra tikimybė, kad vartotojas rinksis pažįstamą“.
Pakeistų porcigarai
Rinkodaros specialistas Mindaugas Lapinskas sako, kad pakeitus cigarečių pakelių žymėjimą, gamintojams reikėtų susirūpinti rinkodara ir gaminių platinimu.
„Reikėtų dar daug pinigų skirti kūrybiškai rinkodarai, greičiausiai atsirastų porcigarų industrija, didesnės investicijos platinimo kanalams, nes stengtųsi riboti konkurentų galimybes: jei 80 proc. kioskuose esančių pakelių bus tavo, greičiausiai tavo prekę ir nupirks“, – sako jis.
Anot jo, cigarečių prekės ženklas vartotojui svarbus: tabakas viena iš prekių, suteikiančių informacijos aplinkiniams apie žmogaus statusą.
„Galima būtų sakyt, kad tai tam tikras aksesuaras, tai uždraudus jo identifikaciją, žinoma, simbolinė jo reikšmė smarkiai nukentės. Reikės lauko kavinėje ant stalo turėti porcigarą, nes toks pakelis seksualus, kaip prirūkyta peleninė“.
Anot jo, jei cigarečių pakeliai būtų žymimi didesniais tekstiniais įspėjimais, o ne šokiruojančiais vaizdais, jų informacija nebūtų tokia paveiki, tačiau bet koks ženklinimas gali sumažinti socialinį rūkymo priimtinumą. M. Lapinskas kalba ir apie kitus produktus, galimai žalingus sveikatai: apie neigiamą jų įtaką vartotojus esą irgi galima perspėti neestetiškomis iliustracijomis.
„Mane neramina pats principas, kur mes sustosime: kodėl tada nedėti ant alkoholio butelių prasigėrusių alkoholikų nuotraukų ar sudaužytų automobilių ir lavonų? Gal kažkam šautų į galvą, kad ir tai padės“, – svarsto jis.
Kenkia ne tik tabakas
Paklaustas apie analogiškas priemones ženklinti alkoholinius gėrimus, A. Veryga sako, kad vienas Seimo narys anksčiau siūlęs tokią iniciatyvą, nuomonę pakeitė.
„Galėtų ir su alkoholiu būti panaši situacija. Tabakas niekada nebuvo priskiriamas maisto produktui, o alkoholis toje grupėje laikomas iki šiol. Ant kiekvieno maisto produkto pakuotės turi būti nurodoma jo sudėtis, o ant alkoholio butelių etikečių jos nėra“.
„Jei žmogus geria juodųjų serbentų degtinę, nežino ką geria: skonį gali suteikti ir serbentai, ir metalai, cheminės medžiagos, kurios naudojamos maisto pramonėje, suteikti skoniams. Keista, kad gamintojai, nenori alkoholio pašalinti iš maisto prekių grupės, bet tuo pačiu daro viską, kad nebūtų taikomas žymėjimas“.
A. Verygos teigimu, tabako ir alkoholio kompanijos sprendimams visada turi įtakos: atstovaudami asociacijoms dalyvauja komitetų posėdžiuose, remia politikų fondus ir rinkimines kampanijas. Esą reikia daugybės mokslinių tyrimų, tikslios metodikos, tačiau tabako kompanijoms užtenka paneigti tyrimų išvadas, o mokslininkai vėl kelerius metus atlieka tyrimus, įrodančius ankstesnių išvadas.
„Su moksline argumentacija yra gana sudėtinga: jos yra pakankamai, paprastai ekspertinę nuomonę ir vertina ekspertai. Politikai nesprendžia, ar statyti akmeninį tiltą, tai sprendžia žmogus, kuris turi inžinerinį ar kitokį išsilavinimą, – sako jis. – Tai šiuo atveju, sprendimus apie ekspertinius dalykus priima politikai, jie sprendžia apie tą sritį pagal savo sugedimo laipsnį. Jei turėtų nuspręsti, kokias detales, kokiai mašinai pakeisti, turbūt nė vienas jau nebevažinėtumėme, nes jei kokia detalė būtų pagaminta Rusijoje, tai galėtų reikšti mūsų priklausomybę nuo Rusijos. Tie sprendimai paverčiami politiniais, vos ne kariniais“.
A. Veryga sako abejojantis, ar pataisos bus priimtos, net jeigu siūlymai ir pasieks Seimą. Teigiamiems pokyčiams įtakos gali turėti nebent artėjantys Seimo rinkimai, prieš kuriuos būdinga susirūpinti sveikata.
„Jie buvo paruošti dar 2009 metais ir iki šiol jų neprireikė svarstyti, tai sunku patikėti, kad po trijų su puse metų, dabar suspės, – sako jis. – Šis Seimas jau pademonstravo, kad jam brangiau gamintojai, svarbiau ne sveikata, bet verslo interesai“.
Faktai: Rūkymas Naujojoje Zelandijoje
Iki 2025 metų susidoroti su rūkymu pasiryžo Naujoji Zelandija. Visiškas tabako draudimas esą nebus skelbiamas: mažinti rūkymą planuojama švietimu, reabilitacija ir didesnėmis tabako gaminių kainomis.
Nuo 2004 metų Naujoje Zelandijoje uždrausta rūkyti visose viešose vietose. Rūkymo sukeliamų ligų nuotraukos ant pakuočių spausdinamos jau trejus metus, o netrukus bus draudžiama prekybos vietose cigarečių pakelius išdėlioti matomoje vietoje.
Sveikatos ministerijos atliktas tyrimas parodė, kad rūkančiųjų skaičius mažėtų kylant cigarečių kainai: pakelis turėtų kainuoti 100 Naujosios Zelandijos dolerių (daugiau nei 212 litų), tada esą rūkytų 5 proc. gyventojų.