VMI Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad, įsigaliojus naujai tvarkai, jau buvo atlikta 19 patikrinimų keliuose.
„Taikomos įvairios priemonės. Bendradarbiaujant su policija, Muitinės departamentu, Lietuvos transporto saugos administracija, atlikta 19 patikrinimų keliuose“, – sakė R. Puncevičius.
Tikrina automobilių turgavietes, elektroninę erdvę
VMI atstovas kalba, kad kontrolė vykdoma ir pardavimo vietose, o jeigu yra pastebima, kad nėra laikomasi naujai įsigaliojusios tvarkos, asmeniškai susiekiama su pardavėju.
„Mokesčių administratoriaus specialistai aktyviai lankosi automobilių pardavimo aikštelėse, turgavietėse. Pažymėtina tai, kad automobilių turgaviečių ir pardavimo aikštelių kontrolė bus atliekama nuolat, joje taip pat dalyvauja policijos pareigūnai. Šių vizitų metu tikrinama, kaip transporto priemonių pardavėjai laikosi prievolės viešai skelbti SDK. Jei SDK nėra skelbiamas, susisiekiama su automobilio pardavėju, suteikiama informacija apie SDK skelbimo tvarką“, – paaiškino specialistas.
Specialistai, siekdami atpažinti „perekūpus“, kurie galimai klastoja dokumentus ir taip slepia mokesčius, kuomet yra parduodamas automobilis, tikrina ir internetinę erdvę.
„Itin aktyviai dirbama elektroninėje erdvėje. Kas savaitę identifikuojami transporto priemonių pardavimo portaluose ir socialiniuose tinkluose esantys skelbimai, tikrinama, ar jų autoriai laikosi prievolės skelbti SDK. Netrukus skelbimus publikavę ir juose SDK nenurodę asmenys sulauks VMI automatinių priminimų telefonu apie prievolę nurodyti parduodamos transporto priemonės SDK“, – aiškino R. Puncevičius.
Perspėja gyventojus
Svajingos „perekūpų“ kalbos apie puikiai veikiantį automobilį ir galimybę pasirašyti „kauferį“ dažnai gyventojams gali baigtis nuostoliais, todėl specialistai perspėja nebūti patikliems ir nedaryti šios klaidos.
„Naudotų automobilių pirkėjai taip pat turėtų žinoti grėsmes, kylančias iš to, kad sandoris baigiamas pasirašant suklastotą užsienietišką pirkimo-pardavimo sutartį. Sutikdamas pasirašyti „kauferį“ gyventojas netenka visų garantijų dėl automobilio kokybės, automobilio pirkėjui gali tekti paaiškinti transporto priemonės įsigijimo aplinkybes, atsakyti už disponavimą suklastotais dokumentais.
Perkant automobilį iš Lietuvos piliečio, reikėtų patikrinti, ar transporto priemonė turi SDK ir jis yra teisingas, o ne pasirašinėti užsienietišką pirkimo-pardavimo sutartį, tarsi automobilį įsigijus tiesiogiai iš užsieniečio“, – perspėjo VMI atstovas.
Per dvejus metus – beveik 5 mln. eurų nuslėptų mokesčių
VMI specialistas, kalbėdamas apie fiksuojamus pažeidimus naudotų automobilių pardavimo sektoriuje, teigia, kad vien per šių metų pirmuosius tris mėnesius užfiksuota nuslėptų mokesčių dalis siekia daugiau kaip 0,5 mln. eurų.
„Pastaraisiais metais, naudotų automobilių prekybos sektoriaus kontrolei VMI skyrė išskirtinį dėmesį. 2018–2020 m. atliekant kontrolės veiksmus šiame sektoriuje, buvo nustatyta apie 4,8 mln. eurų papilomai mokėtinų mokesčių. 2021 m. I ketvirčio duomenimis, nustatyta papildomai mokėtinų mokesčių suma šiame sektoriuje siekia 516,6 tūkst. eurų.
Dažniausiai pasitaikantys sukčiavimo atvejai susiję su pajamų neapskaitymu siūlant gyventojams pasirašyti suklastotas užsienietiškas pirkimo-pardavimo sutartis, pajamų neapskaitymu dirbtinai sumažinant transporto priemonės kainą, PVM grobstymu.
Tendencijos rodo, kad nemažai pažeidimų yra susiję su automobiliais iš Vokietijos, Belgijos, Prancūzijos“, – aiškino R. Puncevičius.
VMI primena, kad iki rugsėjo 1 d. taikomas tolerancijos laikotarpis, kurio metu kontroliuojančios institucijos sieks ne bausti, o įspės, padės ištaisyti klaidas, suteiks informacijos apie naująją transporto priemonių savininkų registravimo tvarką.
Atliekant patikrinimus keliuose ir nustačius, kad transporto priemonė neturi privalomo SDK, savininkai įspėjami žodžiu, taip pat primenama apie prievolę SDK gauti iki automobilio įvežimo į Lietuvos Respublikos teritoriją. Registruojami automobilių duomenys, kurie bus naudojami kontrolės veiksmams po tolerancijos laikotarpio atlikti.
Numatoma, kad visos anksčiau aptartos priemonės – patikrinimai keliuose, pardavimo vietose, internetiniuose portaluose – bus vykdomi ir toliau.