„Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad pagal ginčytą ir su juo susijusį teisinį reguliavimą yra nustatytas jaunesnių kaip 40 metų amžiaus pilnamečių asmenų, kurių duomenys apie draustumą yra Registre, įtraukimas į pensijų kaupimą siekiant paskatinti juos dalyvauti pensijų kaupime, kartu užtikrinant efektyvesnį pensijų kaupimą ir didesnes pajamas senatvėje kuo didesniam skaičiui gyventojų.
Šiems asmenims turi būti pateikiama informacija, be kita ko, apie visas jų pasirinkimo galimybes (atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime; sudaryti pensijų kaupimo sutartį; nesudarius pensijų kaupimo sutarties ir nepateikus atsisakymo, dalyvauti pensijų kaupime įstatymo pagrindu), kurios pagrindu per nustatytą terminą jie gali laisvai apsispręsti dėl dalyvavimo pensijų kaupime. Toks teisinis reguliavimas nustatytas atsižvelgiant, be kita ko, į šalies demografinę padėtį ir prognozes“, – pranešime žiniasklaidai nurodė teismas.
Jo teigimu, ginčytoje įstatymo normoje įtvirtintas teisinis reguliavimas, siekiant jaunesnius kaip 40 metų amžiaus pilnamečius asmenis paskatinti dalyvauti pensijų kaupime, kartu suteikiant jiems teisę pateiktos informacijos pagrindu atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, nelaikytinas diskriminuojančiu dėl amžiaus, varžančiu šių asmenų sutarčių sudarymo laisvę, ribojančiu vartotojų teises.
Primename, kad ištirti nuostatos atitikimą pagrindiniam šalies įstatymui prašė Seimo narių grupė. Kreipimesi į teismą ji teigė, kad tokiu reguliavimu neproporcingai varžoma gyventojų, kurie iki šiol pensijų kaupime nedalyvavo, laisvė patiems savarankiškai priimti sprendimą, ar sudaryti pensijų kaupimo sutartį, kuri yra vartojimo sutartis, taip pat savarankiškai nuspręsti, kaip jiems disponuoti gaunamomis pajamomis, t. y. ar mokėti pensijų kaupimo dalyvių įmoką, kuri nesudarius sutarties laikytina mokesčiu.
Be to, Seimo narių nuomone, pagal ginčijamą teisinį reguliavimą pensijų kaupimo sistemos dalyviai gali nedalyvauti pensijų kaupime tik nustatyta tvarka aktyviais veiksmais to atsisakę, priešingu atveju jie yra įtraukiami į pensijų kaupimą. Taip, parlamentarų teigimu, galimai pažeidžiami konstituciniai sutarčių laisvės ir vartotojų teisių apsaugos principai.
Seimo nariai prašyme taip pat nurodo, kad pagal ginčijamą teisinį reguliavimą automatiškai įtraukiant į pensijų kaupimą tik asmenis iki 40 metų sudaromos prielaidos diskriminuoti asmenis dėl amžiaus, nes nustatant, kuriems asmenims yra ekonomiškai tikslinga papildomai kaupti senatvės pensijai, vienintelis kriterijus yra asmens amžius, o jo pajamų dydis ir kiti aspektai nevertinami. Esą pažeidžiamas asmenų lygiateisiškumo principas.
Tačiau Konstitucinis Teismas paskelbė, kad lygiateisiškumo principas nėra pažeidžiamas.
Tiesa, teisėjos Danutė Jočienė ir Janina Stripeikienė dėl šio nutarimo pareiškė atskiras nuomones. Jų vertinimu, kolegų priimtame nutarime liko neatsakyta į kai kuriuos svarbius klausimus dėl pensijų kaupimo, pats bylos tyrimas kai kuriais atžvilgiais nebuvęs išsamus.