Vaizdo įrašais iš įvykio vietos apie 15 val. pasidalijo Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.
Filmuotoje medžiagoje matyti, kad ties Kryžkalnio žiedu sustoje dešimtys automobilių, vilkikų ir keturi traktoriai. Eismą reguliuoja policija.
Kitame vaizdo įrašė M. Puidokas kalba, kad tokiu būdu ūkininkai tęsia ne pirmą dieną Lietuvoje vykstančius žemdirbių mitingus.
„Sveiki visi. Esu prie Kryžkalnio ir, panašu, kad čia tikrai mitingo tąsa.
Ar geriau pavadinti žemdirbių pyktis, [nukreiptas] į žemės ūkio politiką. Į tokią politiką, kuri spjauna mums į veidą, ir, galima sakyti, tyčiojasi iš mūsų.
Vakar buvo mitingas. Premjerė neatėjo, turėjo patys žemdirbiai eiti. Rezultatų, kaip matom, nelabai daug.
Nežinau, kas toliau. Žemdirbiai yra pateikę pasiūlymų daugybę, į juos nėra atsižvelgta. Galbūt tai padės?“, – rodydamas spūstį klausia M. Puidokas.
Anot Policijos departamento, į įvykio vietą atvykus policijos pareigūnams, traktorių vairuotojai neigė dalyvaujantys proteste ir trukdantys eismui. Susisiekus su Tauragės ir Šiaulių ūkininkų sąjungos atstovais, jie teigė nieko nežinantys apie jokias protesto akcijas keliuose.
Eismas atnaujintas
Kaip pranešė Policijos departamentas, penktadienį apie 14:25 val. policijoje gautas pranešimas apie eismo trikdžius Raseinių r. Kryžkalnio k., kur keturi traktoriai važinėdami žiedinėje sankryžoje, galimai trukdo eismui.
Į įvykio vietą atvykus policijos pareigūnams, traktorių vairuotojai neigė dalyvaujantys proteste ir trukdantys eismui. Susisiekus su Tauragės ir Šiaulių ūkininkų sąjungos atstovais, jie teigė nieko nežinantys apie jokias protesto akcijas keliuose.
Išsiaiškinus situaciją, eismas atnaujintas.
Įvykio aplinkybes toliau aiškinasi Šiaulių apskr. VPK Raseinių r. policijos komisariato pareigūnai.
Navickas: išmoka pieno gamintojams augs, bet siaurės gavėjų ratas
Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) žadama 8 mln. eurų parama pieno gamintojams už laikomas karves bus skiriama siauresniam ratui – tik labiausiai nukentėjusiems, o pati išmoka didės, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
„Siūlome didesnę išmoką už karvę ir tik tiems ūkiams, (...) kurie patiria didžiausią naštą. Sulaukėme pastabų, turime patvarkyti pradinį siūlymą ir pateiksime šiandien į teisės aktų registrą“, – BNS po Pieno tarybos posėdžio penktadienį sakė ministras.
Anksčiau planuota, kad išmoka siektų apie 37–38 eurus už karvę. Ministerija skelbia, kad kooperatyvo nariai už karvę turėtų gauti apie 96 eurus, kiti pieno gamintojai – 87 eurus.
Parama būtų paskirstyta tiems ūkiams, kurių parduodamo natūralaus pieno pirmojo šių metų ketvirčio vidutinė kaina yra mažesnė nei 35 centai už litrą. Ministerijos skaičiavimu, tokių ūkininkų būtų apie 90 procentų.
Parama bus teikiama pagal ūkininko vardu registruotų pieninių karvių skaičių kovo 1 dieną. Paraiškas jai gauti numatoma pradėti rinkti nuo balandžio 24 dienos iki gegužės 12 dienos.
Lietuva sunkumų patiriantiems šalies pieno gamintojams taip pat prašo pagalbos Europos Komisijos (EK) – skirti po 18,6 mln. eurų paramos per ketvirtį, kol kainos normalizuosis. K. Navickas sako, kad derybinių argumentų dar turi, tačiau nėra tikras, ar parama bus suteikta.
„Aš netikiu tiek plačiai, kiek tikėjau prieš susitikimą (su eurokomisaru Januszu Wojciechowskiu – BNS), bet turime kelis taktinius veiksmus atlikti, jų neįvardinsiu ir turi būti darbo grupėse svarstoma pačiame techniniame lygmenyje. Jei nebus sprendimo iš Komisijos dėl paramos iki kovo 30 dienos, tada ir įvardinsiu, kad nėra“, – sakė K. Navickas.
Pasak ministro, Pieno taryboje, kurią sudaro pieno gamintojų, perdirbėjų ir valstybės institucijų atstovai, penktadienį taip pat aptartas Pieno įstatymas bei planuojami pakeitimai.
Anot K. Navicko, siekiama, kad susikooperavę ūkininkai už tuos pačius pieno rodiklius gautų vienodą kainą, be to, norima, kad priedai sudarytų iki 20 proc. žaliavinės pieno kainos.
„Dabar yra pieno grupės, bazinė kaina ir kaip susitaria gamintojas ir perdirbėjas, tie priedai svyruoja, gali pakilti iki 40 ir daugiau procentų“, – sakė K. Navickas.
Be to, pasak jo, priedų skyrimo tvarka turėtų būti skelbiama viešai.
Ketvirtadienį pienininkai surengė protesto akcija prie Seimo. Jie reikalavo didesnės paramos bei ministro atsistatydinimo.
Prezidentūra teigė, jog 8 mln. eurų parama pieno gamintojams nėra adekvati sprendžiant kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų krizę. Premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad problemą išspręsti galima didinant ūkininkų derybines galias jiems kooperuojantis.