Už Finansų ministerijos pateiktą ir Vyriausybės patvirtintą patobulintą biudžetą balsavo 75 Seimo nariai, 2 prieš buvo, o susilaikė 35. Kad projektas įsigaliotų liepos 1 d., jį dar turės pasirašyti prezidentas.
Biudžeto projekto priėmimui reikėjo mažiausiai 71 Seimo nario balso. Opozicinės frakcijų atstovai su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariais priešakyje parlamento posėdyje vienu metu ištraukė balsavimo korteles taip mėgindami sužlugdyti balsavimą.
Vyriausybė ir Seimo dauguma nepritarė daugeliui pavienių Seimo narių ar jų grupių pasiūlymams didinti finansavimą vienoms ar kitoms reikmėms.
Daugiau pinigų išlaidoms dėl Covid-19
„Atnaujintame biudžete daug lėšų skiriame socialinės ir sveikatos apsaugos sistemoms, kurios šiuo metu patiria didžiausią krūvį kovojant su COVID-19 pasekmėmis. Taip pat esame numatę lėšų medikų darbo užmokesčio priedams dėl COVID-19 apmokėti, pandemijos metu paveiktiems švietimo, transporto ir turizmo sektoriams“, – sakė G. Skaistė.
Iš viso 2021 metų patobulintame valstybės biudžete numatyta 774 mln. eurų papildomų asignavimų, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas. Covid-19 priemonių finansavimui iš šių lėšų suplanuota skirti 564,4 mln. eurų.
Didžioji dalis šių lėšų, t. y. 253,9 mln. eurų, numatyti sveikatos apsaugos sričiai vakcinų ir vakcinacijos priemonių įsigijimui, sveikatos apsaugos priežiūros įstaigų darbuotojų užmokesčio priedams dėl Covid-19, vaistams, reikalingai įrangai bei laboratoriniams tyrimams.
Socialinei apsaugai suplanuota skirti 238,5 mln. eurų, kurie numatyti ligos, motinystės ir nedarbo socialiniam draudimui bei užimtumo priemonėms: prastovų subsidijoms, darbo paieškos ar ligos išmokoms ir išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims. Taip pat beveik 72 mln. eurų numatyta skirti kitoms institucijoms, dalyvaujančioms koronaviruso pandemijos valdyme.
Kokių mokesčių sumokėsime daugiau
Kartu, lyginant su balandžio mėnesio projektu, atnaujintame biudžeto projekte didėja numatomos pajamos iš visų pagrindinių mokesčių. Kitaip tariant, planuojama, kad gyventojai ir verslas sumokės jų daugiau.
Atnaujintame biudžeto projekte, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, valstybės biudžeto pajamos didėja 613,1 mln. eurų, kurių 382,4 mln. eurų sudaro pajamos iš pridėtinės vertės mokesčio dėl didesnio gyventojų vartojimo ir atidėtų mokesčių.
Pelno mokesčio pajamos didinamos 38,8 mln. eurų dėl projektuojamo didesnio 2021 m. BVP augimo ir patikslintų prielaidų dėl atidėtų mokėjimų. Akcizų pajamos didinamos 30,2 mln. eurų.
Gyventojų pajamų mokesčio pajamos į valstybės ir savivaldybių biudžetus didinamos 232,2 mln. eurų dėl projektuojamo spartesnio darbo užmokesčio fondo augimo 2021 m. Vertinant tik valstybės biudžeto pajamas iš gyventojų pajamų mokesčio, jos didėja 136,8 mln. eurų.
Pajamos iš dividendų ir valstybės įmonių pelno įmokų didinamos 24,9 mln. eurų, įvertinus įmonių priimtus sprendimus dėl šių įmokų mokėjimo už veiklos rezultatus 2020 m.