• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors minimalus mėnesio atlyginimas auga, o ir politikai dalinasi pažadais dar labiau kelti algas, atliktas tyrimas atskleidė nemalonias tendencijas. Dabartiniu vidutiniu atlyginimu neprilygstame nei kaimynams lenkams, nei vengrams.

Nors minimalus mėnesio atlyginimas auga, o ir politikai dalinasi pažadais dar labiau kelti algas, atliktas tyrimas atskleidė nemalonias tendencijas. Dabartiniu vidutiniu atlyginimu neprilygstame nei kaimynams lenkams, nei vengrams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis Lietuvoje (be individualiųjų įmonių) 2015 m. IV ketvirtį sudarė 756,90 euro (visi duomenys straipsnyje pateikiami bruto). Palyginti su socialiniu ir ekonominiu išsivystymo lygiu panašiomis šalimis – Vengrija, Slovakija, Lenkija bei Čekija – jis buvo mažiausias.

REKLAMA

Tačiau lyginant šių valstybių IT ir telekomunikacijų, bankininkystės ir finansų, pardavimų, mažmeninės prekybos ir rinkodaros, žmogiškųjų išteklių valdymo sektorius, Lietuvoje mokami atlyginimai nėra mažiausi, atvirkščiai, yra sričių, kuriose pirmaujame. Tai parodė tarptautinės įdarbinimo, specialistų valdymo ir personalo sprendimų bendrovės „Grafton Recruitment“ atliktas tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva artimiausia Čekijai

„Grafton Recruitment“ Centrinės ir Rytų Europos regiono vadovas Thibault Lefebvre pastebi, kad pagal verslo sektorių vystymąsi, atlyginimų ribas ir raidą Lietuva artimiausia Čekijai. Abi šalys yra patrauklios verslo paslaugų sektoriui: dėl pakankamo kompetentingų specialistų skaičiaus tarptautinės kompanijos jose dažnai steigia IT paslaugų plėtojimo centrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

IT ir telekomunikacijų sektoriuje mėnesiniai atlyginimai svyruoja nuo 900 iki 6600 eurų. Darbo užmokestis priklauso nuo patirties, specializacijos, užimamų pareigų. Lietuvoje IT ir telekomunikacijų sektoriuje daugiausiai – nuo 4000 iki 6600 eurų – uždirba programų vadovai. Mūsų šalyje šios, ypač aukštos kvalifikacijos specialistų yra itin mažai ir jie dirba tik išskirtinai su užsienio projektais. Todėl ir atlyginimai vieni aukščiausių. Po jų seka projektų vadovai (2700-4400) ir programuotojai, kuriems per mėnesį mokama iki 3500 eurų, už techninį aptarnavimą atsakingi IT vadovai uždirba nuo 2600-3900 eurų. Mažiausiai IT ir telekomunikacijų sektoriuje uždirba IT administratoriai–vadovai: nuo 2500 iki 3000 eurų per mėnesį.

REKLAMA

„Lyginant specialistų atlyginimus šiame sektoriuje, akivaizdu, kad visose tyrime dalyvavusiose šalyse jie yra apylygiai. Nuo kitų Rytų ir Centrinės Europos šalių dar šiek tiek atsiliekame tik vadovų atlyginimais“, – pastebi „Grafton Recruitment Lietuva“ direktorė Henrika Bivainienė.

REKLAMA

Pradedančiųjų atlyginimai ne visada mažiausi

Mažiausius atlyginimus IT ir telekomunikacijų srityje Lietuvoje uždirba pradedantieji programuotojai ir už techninę pagalbą atsakingi IT specialistai, IT vadybininkai (900–1300 eurų). Tačiau, lyginant su kitomis Rytų ir Centrinės Europos šalimis, atlygis šiems specialistams yra labai panašus. Tik Vengrijoje yra mažesnis ir siekia 800-900 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visose šalyse panašiai uždirba ir marketingo specialistai, turintys 2-5 metų patirtį – nuo 1000 iki 2500 eurų. Lietuvoje šioje srityje dirbantieji gali tikėtis 1000-1300 eurų atlygio. O štai Slovakijoje ir Lenkijoje net 2500 eurų.

Pasak H. Bivainienės, tam didžiausios įtakos turi pakankamai didelė šios srities specialistų pasiūla. „Lyginant pradedančiųjų darbuotojų atlyginimus matome, kad IT sektoriuje yra siūlomas beveik toks pat, kartais net didesnis atlyginimas nei pavyzdžiui patirties jau turinčiam marketingo specialistui. Tokią situaciją lemia tiek IT darbuotojų trūkumas, tiek jiems reikalinga aukšta kvalifikacija, kurios įgijimas reikalauja didelių finansinių ir laiko resursų“, – susiklosčiusią situaciją aiškina p. Bivainienė.

REKLAMA

Pašnekovė atkreipia dėmesį į tai, kad Rytų ir Centrinės Europos šalių pardavimo bei rinkodaros vadovų atlyginimai yra apylygiai. Paprastai jie uždirba nuo 2500 iki 4700 eurų. Tik Lenkijoje jų atlyginimai didesni – nuo 3500 iki 6000 eurų.

REKLAMA

Žmogiškųjų išteklių valdymo sektoriuje esame vieni iš daugiausiai uždirbančių

Žmogiškųjų išteklių valdymo sektoriaus darbuotojai visose šalyse uždirba nuo 600 iki 6500 eurų. Lietuvoje kaip ir Čekijoje šiame sektoriuje mokami vieni didžiausių atlyginimų – nuo 3600 iki 6500 eurų. Tačiau reikėtų paminėti, kad šioje srityje atlyginimų didėjimą ypač lemia darbuotojo stažas. Didžiausi atlyginimai mokami vadovaujamas pareigas užimantiems vadovams, kurie yra sukaupę virš 10 metų vadovaujamo darbo patirties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visose tyrime dalyvavusiose šalyse mažiausiai uždirbantys darbuotojai yra administratoriai. Jiems per mėnesį mokamas atlyginimas siekia 600–900 eurų.

Pagal gaunamą atlyginimą finansų sektoriuje pirmauja įmonių grupių finansų direktoriai, kurie uždirba nuo 2500 iki 9000 eurų. Didžiausio atlyginimo gali tikėtis dirbantys Lenkijoje (nuo 5900 iki 9000 eurų), mažiausio – Vengrijoje (nuo 2500 iki 4700 eurų). Lietuvoje šie specialistai gali uždirbti nuo 3500 iki 4600 eurų. Tačiau jų taip pat nėra daug.

REKLAMA

„Vertinant verslo paslaugų sektoriaus vadovų atlyginimus, matyti, kad labai nežymiai pirmauja Čekija ir Lenkija. Šiose šalyse vis dar steigiama daug naujų verslo paslaugų centrų, o seniau įkurtieji auga. Džiugu tai, kad, vertinant specialistams mokamus atlyginimus, Lietuva nėra paskutinėje vietoje ir tolygiai konkuruoja su kitomis šalimis“, – savo įžvalgomis dalinasi H. Bivainienė.

REKLAMA

Grėsmė – specialistų trūkumas

Kadangi verslo augimas Rytų ir Centrinės Europos šalyse yra pastovus, pasak „Grafton Recruitment Lietuva“ direktorės, tikėtina, kad artimiausiu metu dar labiau pajausime populiarių profesijų specialistų trūkumą.

„Tokios tendencijos skatina darbdavius keisti mąstymą apie esamų darbuotojų išlaikymą, o ne tik naujų kandidatų ieškojimą. Naujo darbuotojo paieška reikalauja didelių laiko ir finansinių resursų. Šiuo metu, kaip niekada tampa svarbus darbuotojų motyvavimas ir išlaikymas, o tai pasiekti padeda ne tik atlyginimų didinimas. Galimybė išbandyti save skirtingose pozicijose, dirbti prie tarptautinių projektų, stažuotės į užsienį, mokymai ir aiškus karjeros planas tampa pagrindiniais motyvais, skatinančiais būti lojalesniu darbuotoju“, - teigia H. Bivainienė.

Pasak jos, tokios darbuotojų motyvacijos priemonės sėkmingai įgyvendinamos Lietuvoje veikiančiose tarptautinėse kompanijose. Tačiau vis daugiau lietuviško kapitalo įmonių taip pat perima šią praktiką ir stengiasi patenkinti vis didėjančius darbuotojų lūkesčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų