Tikslias sąskaitas išvysime tik joms atkeliavus į namus, apie lapkričio 10–12 dienas. Tačiau jau dabar matydami tam tikrus pasikeitimus, kai kurie gali tikėtis bent pora eurų mažesnių sąskaitų už šildymą.
Pirmiausia sąskaitos dydis priklauso nuo daugybės kriterijų – namo būklės, oro temperatūros, keik laiko įjungtas šildymas, temperatūrų skirtumas viduje ir lauke – dienolaipsniai. Pernai lauko temperatūra Lietuvoje buvo apie Pernai vidutinė lauko temperatūra Lietuvoje buvo apie 5–6 laipsnius, šiais metais kol kas apie 6–7 laipsnius.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas teigia, kad tikslesnei oro temperatūrai reikėtų sulaukti paties spalio pabaigos, mat šaltukas dar gali paspausti.
Be to nors lauko temperatūros skirtumas šiais metais sąskaitoms palankesnis, reikėtų nepamiršti, kad šildymas buvo pradėtas anksčiau. Vilnius šildymo sezoną pradėjo spalio 6 dieną, o praėjusį sezoną nuo spalio 12 dienos. Kiti miestai šildymą pradėjo taip pat gretimomis dienomis.
Grafike pateikiamos praeitų metų vidutinės šildymo kainos Lietuvos miestuose, neatsižvelgiant į namo būklę.
Skirtingų miestų šilumos kainai įtakos turi ir biokuro naudojimas. Nors visiems kiekvieno miesto gyventojams nustatoma vienoda šilumos kaina, išlaidos šilumos energijai skiriasi – už šilumą mokama tiek, kiek jos suvartojama.
„Dėl to, kai mokama už šilumą yra žiūrima ne į kainas, o į mokėjimus už šilumą. Kadangi priklauso ir nuo buto ploto, namo būklės: ar jis sandarus ir šiluma pasilieka viduje, ar kiauras ir viskas išeina lauk. Svarbi pastatų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūra“, – informuoja V. Stasiūnas.
Panašių kainų galime tikėtis ir šiemet
V. Stasiūnas skaičiuoja, kad vilniečiams spalio mėnesį turėtų vis dar ateiti tokios kainos kaip ir praeitais metais, mat Kainų komisijos sprendimas sumažinti šilumos kainą nuo spalio dar neįsigalios. Tačiau kitiems miestams žinios geresnės. Pavyzdžiui, Kaune namai, kurie praeitais metais mokėjo apie 31 eurą už 60 kv. metrų, šiais metais turėtų mokėti 28 eurus, kadangi šilumos kaina nuo 4,9 ct/kWh krito iki 4,5 ct/kWh. Kaina krito ir Panevėžyje, nuo 6,3 ct/kWh iki 5,67 ct/kWh, tad ne naujuose būstuose gyvenantieji už šildymą gali mokėti apie 29 eurus. Šiauliuose kaina buvo 5 ct/kWh, dabar – 4,64 ct/kWh. Tai lygu 28 eurams, skaičiavo V. Stasiūnas.
Tarp penkių didžiųjų miestų spalio mėn. už šilumą mažiausiai mokės Klaipėdos, daugiausiai – Panevėžio gyventojai.
Spalio mėn. mažiausia šilumos kaina yra Visagine (3,99 ct/kWh su PVM), didžiausia – Biržų rajone (8,79 ct/kWh su PVM). Nors Biržuose šilumai gaminti naudojamo kuro struktūroje 88 proc. sudaro biokuras, tačiau čia šilumos kaina išlieka aukšta dėl realizuojamos šilumos kiekio sumažėjimo bei kuro sąnaudų skirtumo, susidariusio dėl faktinių ir į šilumos kainą įskaičiuotų kuro kainų.
V. Stasiūnas prideda, kad įtakos kainoms turi ir tai, kad vos tik pradėjus šildymo sezoną, namų sienos būna įšalusios. Dėl to reikia sunaudoti daugiau šilumos sienoms įšildyti.