Česlovas Tallat-Kelpša, kailinius žvėrelius auginančio „Vilkijos ūkio“ vadovas
Su litu atsisveikinsiu džiaugsmingai. Gaila, kad taip ilgai reikėjo laukti dienos, kai litus pakeis į eurus, nors iš tikrųjų mes jau seniai turime eurą, tik jis laikinai buvo vadinamas litu. Juk litas jau seniai susietas su euru, todėl iš tikrųjų esminio pasikeitimo nebus. Aš esu patenkintas, nes, oficialiai įvedus Lietuvoje eurą, bus paprasčiau prekiauti ES ir pasaulinėje rinkose. Sentimentai? Jeigu liks piniginėje litų, specialiai į banką jų pakeisti neisiu – tegul lieka prisiminimui.
Mindaugas Skruzdys, Panevėžio ir Anykščių rajonuose ūkininkaujantis jaunasis ūkininkas
Man skaudu atsisveikinti su dar vienu valstybingumo požymiu. Pritariu anglams, labai branginantiems savo valiutą. Suprantu, kas vyksta pasaulyje, tačiau tokiai sparčiai globalizacijai nepritariu. Kita vertus, man ir daugeliui mano bendraminčių kelia apmaudą, kad į žmonių nuomonę nebuvo atsižvelgta tiek šiuo, tiek ir daugeliu kitų atvejų, tarsi mes būtume beteisiai. Manau, kad sulauksime ir ekonominių pasekmių, juk turėsime skirti pinigų ir į bendrą ES iždą.
Rimantas Siparius, šeimos ūkio savininkas Kretingos rajone
Nors širdy lyg ir gaila, tačiau suprantu, kad tiek žmogaus, tiek valstybės gyvenime būtini pokyčiai, ir šis pasikeitimas, mano nuomone, yra neišvengiamas. Turime suprasti, kad gyvename ne vieni, kad, prisijungę prie galingos ES rinkos, būsime ir ekonomiškai saugesni. Euro įvedimą vertinu kaip Lietuvos valstybės pažangą, todėl jai yra beprasmiška priešintis. Įvairių valiutų nekolekcionuoju, tačiau kažkur giliai stalčiuose yra dar prieškarinių litų, o kitąmet prie jų pridėsiu ir dabartinius litus – tegul lieka prisiminimui.
Ričardas Bartkus, veterinarijos gydytojas (Raseinių r.)
Lauksi to euro, ar nelauksi, jis jau vis tiek ateis. Jei kas manęs klaustų, aš pasisakyčiau už nacionalinę valiutą. Vyresnės kartos žmonės žino, kad bet kokia pinigų reforma yra ne jų naudai. Jau dabar matome, kad kainos vis dėlto kyla, kad priemonės, turinčios nuo to apsaugoti, neveikia. Kaip sakoma, laimės tie, kurie neturi pinigų. Kai neturi, tai jie nei nuvertėja, nei kas pavagia.
Antanas Valantinas, Raseinių rajono Pagojukų seniūnas
Dauguma mūsų žmonių euro nelaukia. Su kuo bekalbėtum, visi norėtų, kad liktų litas, nors ir žino, kad taip nebus. Pagrindinė tokio nenoro priežastis – kylančios kainos. Viskas akivaizdžiai brangsta. Žmonės turi karčios patirties, jie nepamiršo, kuo baigėsi ankstesnių laikų pinigų reformos. Girdžiu žmones kalbant: kodėl mums pavyzdžiu rodomos tos valstybės, kurios turi įsivedusios eurą, bet nutylima, kad tos valstybės, kurios jo neturi, kuo puikiausiai laikosi. Visi supranta, kad euras jau ateina. Bet iškilmingų sutiktuvių, bent jau mūsų seniūnijoje, nesiruošiama rengti.
Judita Radavičienė, Raseinių rajono Gylių kaimo gyventoja
Kiekvienas medalis turi dvi puses. Kainos kyla, tai akivaizdu, tačiau euras mums yra reikalingas. Nesame uždara valstybė, žmonės daug keliauja, prekiauja, svetur verslą plėtoja ir kt., tad bendra valiuta yra didelis pliusas. Taigi, vienareikšmiško atsakymo į tą klausimą negali būti, o kaip bus iš tikrųjų, parodys pats gyvenimas.
Andrejus Gaidamavičius, gamtininkas, Labanoras, Švenčionių r.
Dar prieš 10 metų buvau euro įvedimo entuziastas. Vėliau prasidėjo visos tos krizės Pietų Europoje, nepasitenkinimas euru kitose šalyse. Dabar susidaro įspūdis, kad vienintelė šalis, kuri iš viso to laimėjo, yra Vokietija. Tarytum, euras – ta pati markė, tik kiti piešinėliai. Aš labiau norėčiau, kad litas išliktų ir būtų susietas ne su euru, o su aukso verte. Deja, jau per vėlu reikšti sentimentus litui, nes viskas jau ir be mūsų nuspręsta. Euro mes neįsivedame. Eurą mums įveda. Jei kur ir matau euro naudą – tai tik šalies įvaizdžiui, o ne ekonomikai. Ekonomika smuks – paminėsit mano žodį.
Rasa Kuodytė-Kazielienė, psichologė, Vilnius
Euro įvedimas džiugina. Euras sutvirtina mūsų narystę Europos Sąjungoje. Žinoma, daugelis baiminasi pokyčių, bet neįvertina to, kiek lėšų prarandama keičiant valiutą – litus į eurus, eurus į litus. Už valiutos keitimą mokamas mokestis bankams. Taigi tai tikrai milžiniškas žingsnis į priekį. Patogu, nes nereikės keistis valiutos esant kitoje ES šalyje. Tai išlaisvina, taupo laiką, pinigus. Ir visa lietuviška simbolika išlieka ant euro. Dėl kainų – tiesiog santykis keisis. Baugoka, kad atlyginimai labai jau menki atrodys, tačiau gal tai bus paskata juos kelti?
Tomas Stončius, IT specialistas, Palanga
Su litu atsisveikinti nebus sunku, nes eurą matau kaip stipresnę valiutą – net suprasdamas, kad litas ir taip jau buvo susietas su euru. Bet kokį neigiamą požiūrį dėl pokyčio pavadinčiau trumparegišku. Išlaidų tikrai bus, tačiau jos bus vienkartinės. Likę neigiami aspektai yra daugiau psichologiniai, nes žmonės sunkiai pasitinka bet kokius pokyčius. Kita vertus, nauda taps nuolatinė. Vienu iš naudos pavyzdžių mūsų ekonomikai paminėčiau sumažėjusias turimos Lietuvos skolos palūkanas, o tai mūsų šalies piniginę praturtins šimtamilijoninėmis sumomis kasmet. Verta paminėti ir kitas naudas, kurių atneš euras šalies ekonomikai: valstybės patikimumą tarptautiniu mastu, aukštesnį šalies reitingą, didėjančias investicijas. Tiesa, šiek tiek užtruks, kol ekonomikos pagerėjimą pajus paprasti žmonės. Labai svarbu pabrėžti, kad nauda bus ilgalaikė. Žinoma, kai kuriuos euro privalumus paprasti žmonės pajus jau nuo sausio 1-osios: nebereikės keisti nacionalinės valiutos keliaujant į euro zonos šalis, vėliau sumažės ir palūkanos tiems, kas turi pasiėmę paskolą. O svarbiausia, kad Lietuva pagaliau prisijungs prie turtingųjų šalių klubo.
Pašnekovus kalbino VL žurnalistai Albinas Čaplikas, Nijolė Petrošiūtė, Vismantas Žuklevičius. Redakcija už pašnekovų mintis neatsako.