• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praeitą savaitę žiniasklaidoje paskelbta informacija apie „žvėriškus“ maisto produktų antkainius sukėlė pasipiktinimą visuomenėje, tačiau specialistai teigia, kad žurnalistų padarytos išvados buvo „per drąsios“.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Agrarinės ekonomikos instituto atlikto kainų tendencijos tyrimo rezultatai ir parodyti antkainiai, kuriuos „užsideda“ prekybininkai. Žemės ūkio ministerija teigia, kad analizes daryti dar anksti ir iš pateiktų duomenų negalima spręsti apie susiklosčiusią situaciją.

REKLAMA

Reikia išsamaus tyrimo

Žemės ūkio ministerijos Ekonomikos departamento ekonominės analizės skyriaus vedėjas Evaldas Pranckevičius teigė, kad Lietuvos Agrarinės ekonomikos institutas atliko kainų tendencijų tyrimą. Naudojantis statistikos departamento duomenimis buvo analizuojamos mažmeninės prekybos kainų tendencijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Remiantis šiais duomenimis negalime kalbėti nei apie antkainius, nei pelnus ar pajamas, tai yra tik mažmeninės kainos struktūra, -  sakė E. Pranckevičius. – Spaudoje paviešintuose duomenyse matoma tik kaina, o ji tikrai neatspindi tikrųjų pajamų. Spręsti apie tai, kas kiek uždirba ir kokius antkainius užsideda – per drąsu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak E. Pranckevičiaus, be specialaus tyrimo negalima daryti jokių analizių. „Šiuo metu, kiek man žinoma, konkurencijos taryba atlieka tyrimus, kurie gal parodys, kokia iš tikrųjų yra situacija“, - teigė E. Pranckevičius.

Nereikia stebėtis

Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas, Bendrosios ekonominės politikos grupės vadovas Žilvinas Šilėnas teigė, kad stebėtis nėra dėl ko.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, pienas, paimtas iš ūkininko praeina tikrai ne pro vienas rankas. Ji reikia supakuoti, išvežioti, išdėlioti į lentynas, reklamuoti ir pan. Tai reikalauja nemažai išteklių, todėl stebėtis, kad kaina yra didesnė parduotuvėje nei iš ūkininko tiesiai paimto pieno kaina – nėra dėl ko, tai normalu“, - Verslosavaite.lt sakė Ž. Šilėnas.

REKLAMA

Kainų ribojimai prieštarauja ES ir Lietuvos teisei

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Marius Busilas teigė, kad pasirodžiusią informaciją spaudoje vertina teigiamai.

„Ji pasirodė laiku. Prieš kelias dienas buvo surengtas ūkininkų mitingas, kuriame buvo dalinamas pienas. Mes pritariame beveik visiems ūkininkų pasiūlymams ir manome, kad reikia daug ką keisti“, -  sakė M. Busilas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis teigė, kad prekybininkai nėra tokie, kokius juos bandoma pavaizduoti. „Mus bando pavaizduoti siaubūnais ir turto krovėjais, o taip tikrai nėra“, - sakė M. Busilas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacija praeitą savaitę Seimo Ekonomikos komitetui išsiuntė argumentus dėl Kainų įstatymo pataisų. Asociacija mano, kad ketinimas riboti antkainius prieštarauja Europos Sąjungos, Lietuvos teisei ir yra pateisinamas tik tuo atveju, jei įmonė yra monopolininke, o vartotojai neturi galimybės rinktis.

REKLAMA

Ragina imtis priemonių

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos garbės pirmininkas Eduardas Šablinskas teigia, kad vykdomoji valdžia nebekontroliuoja situacijos.

„Kartais iškyla klausimas, kas tvarko Lietuvą prekybininkai per valdžia, ar vykdomoji valdžia per įstatymą privalėtų tvarkytis taip, kad visi prieš įstatymus būtų lygūs“, - svarsto E. Šablinskas.

REKLAMA

Jis taip pat minėjo, kad reiktų įkurti naują tarybą, kuri sąžiningiau tikrintų visų prekybininkų darbus, nes, anot E. Šablinsko, senosios tarybos bijo atlikti savo darbą pagal esamą teisinę norminę bazę.

„Jeigu nebus daroma tiesioginė, prevencinė veikla, akivaizdu, kad vėliau niekas nieko nebegalės padaryti, - sakė E. Šablinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artėja juodasis periodas?

Anot jo, prekybininkai nesusivokia, kad greitai ateis juodasis periodas, nes dabar jie žlugdo gamintojus, augintojus ir vartotojus. Ne veltui prasidėjo akcijos, kurių metu norima atkreipti dėmesį į gamintojų, augintojų, vartotojų esamą padėtį.

„Manau, kad artėja laikotarpis, kai šitie monopolininkai gal būt bus nacionalizuoti. Taip pasaulyje jau yra kai kur buvę. Žiauru, bet tada susitvarko situacija rinkoje“, - teigė smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos atstovas.

Pasak E. Šablinsko, jei tokia situacija bus ir toliau, tai tapsime priklausomi nuo vieno ar keleto asmenų, monopolininkų.

Aistė Liudvinaitytė  

Daugiau:

Nustatyta: prekyboje - žvėriški antkainiai


Antkainių reguliavimas prieštarauja ES teisės aktams

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų