• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė trečiadienį turėtų patvirtinti naują valstybės kompensacijų mokėjimo tvarką elektros tiekėjams. Pasak tiekėjų atstovo, naujasis algoritmas apribos kai kurių tiekėjų konkurencinį pranašumą. 

Vyriausybė trečiadienį turėtų patvirtinti naują valstybės kompensacijų mokėjimo tvarką elektros tiekėjams. Pasak tiekėjų atstovo, naujasis algoritmas apribos kai kurių tiekėjų konkurencinį pranašumą. 

REKLAMA

Energetikos ministerija pernai gegužės pabaigoje priimtą Vyriausybės nutarimą siūlo papildyti nuostatomis, jog elektros tiekėjams iš valstybės biudžeto būtų dengiamos tik jų per mėnesį patirtos elektros įsigijimo sąnaudos, nepriklausomai nuo sutartyse su buitiniais vartotojais užfiksuotos kainos.

„Iki šiol skaičiavimas buvo, kad tiekėjo gaunama kompensacija buvo skaičiuojama nuo kontrakto kainos su klientu iki nustatytų kainų grindų (šį pusmetį – 28 centai už kilovatvalandę – BNS). Tačiau dabar planuojamas keisti algoritmas, pagal kurį kompensacija bus skaičiuojama remiantis tiekėjo elektros energijos įsigijimo kaštais“, – BNS komentavo nepriklausomos elektros tiekėjos „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna. 

Energetikos viceministrė Inga Žilienė antradienį BNS teigė, kad Vyriausybė ketina patikslinti, kokius duomenis privalo deklaruoti tiek nepriklausomi, tiek visuomeninis, tiek garantinis tiekėjai: „Įstatymas nustato, kad gali būti kompensuojamos elektros energijos įsigijimo sąnaudos – tai tikslinamos jo nuostatos“.  

REKLAMA
REKLAMA

V. Koryzna teigė dar laukiantis detalesnio naujos kompensacijų skaičiavimo tvarkos išaiškinimo, tačiau, pasak jo, naujasis algoritmas apribos kai kurių tiekėjų konkurencinį pranašumą. 

REKLAMA

„Pagal siūlomą algoritmą panašu, kad jeigu tu turi konkurencinį pranašumą, pigesnius operavimo kaštus galbūt iš vėjo ar kitų energijos generavimo pajėgumų, tokiu būdu tu gausi mažesnę kompensaciją ir nebelieka konkurencinio pranašumo. Tokiu atveju tiekėjai visiškai neturi motyvacijos operuoti mažesniais kaštais ir siekti mažesnės savikainos“, – svarstė „Enefit“ vadovas. 

Energetikos ministras Dainius Kreivys antradienį teigė, jog Vyriausybei pakeitus nutarimą nepriklausomi tiekėjai kas mėnesį turės skelbti jų įsigyjamos elektros kainą, nuo kurios prašys valstybės kompensuoti: „Tai ne tik kad nėra piktnaudžiavimo galimybės, bet dar ir turėsime skaidrumą“. 

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas Virgilijus Poderys sausio pabaigoje teigė, jog rinkoje mažėjant elektros kainoms ir visiems tiekėjams sausį sumažinus kainas, institucijos turėtų ištirti, ar visada pagrįstai mokamos valstybės kompensacijos, kurias tiesiogiai gauna tiekėjai.

Pasak jo, tiekėjų gyventojams siūlomos fiksuotos elektros kainos nepriklauso nuo tuo metu esančių kainų biržoje, nes elektrą jie perka pagal išankstinius ilgalaikius sandorius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmąjį šių metų pusmetį už elektrą gyventojams valstybė padengia iki 28,5 cento už kWh, o riba, žemiau kurios nekompensuojama, siekia 28 centus.

Šių metų biudžete subsidijoms už dujas ir elektrą skirta 812 mln. eurų, nors finansų ministrė ne kartą sakė, kad tiek lėų neprireiks.  

Finansų ministerija BNS nurodė, kad dar anksti kalbėti, kiek kompensacijų šiemet iš valstybės biudžeto reikės elektros vartotojams, tačiau pabrėžė, kad rinkos kainos šiuo metu jau nereikalauja kompensacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų