„Ekonominių iššūkių akivaizdoje verslas supranta, kad pažeidžiamiausių darbuotojų atlyginimai turi didėti. Tačiau, atsižvelgus į energetinius iššūkius, su kuriais šiuo metu bando dorotis verslas, ir žemyn peržiūrimas ekonomines prognozės, racionaliausias sprendimas būtų MMA didinti etapiškai“, – teigė LVK prezidentas Andrius Romanovskis.
LVK primena, kad paskutinių derybų Trišalėje taryboje metu buvo fiksuotos skirtingos socialinių partnerių nuomonės – pasiūlymą MMA didinti etapiškai ieškodama galimo kompromiso su profesinėmis sąjungomis palaikė tik LVK.
Jei būtų pritarta Lietuvos banko pasiūlymui, 2023 m. sausį MMA galėtų didėti iki 799 Eur, o birželį, atsižvelgiant į ekonomikos raidą, MMA galėtų būti padidinta dar 89 eurais iki 888 eurų. Tokiu būdu per 2023 metus MMA padidėtų 21,6 procentų arba 158 eurais.
Trišalėje taryboje atstovaujamoms darbdavių organizacijoms ir profesinėms sąjungoms nesusitarus, sprendimą dėl kitų metų MMA dydžio priims Vyriausybė.
Vyriausybėje – siūlymas 15–16 proc. didinti minimalią algą ir NPD
Vyriausybė trečiadienį ketina svarstyti Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijų siūlymus nuo kitų metų 15 proc. didinti minimalią mėnesio algą (MMA) ir beveik 16 proc. – neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).
BNS šaltiniai Vyriausybėje patvirtino, kad siūloma MMA padidinti 110 eurų iki 840 eurų (iki mokesčių), o NPD – 85 eurais iki 625 eurų.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė antradienį neatskleidė konkrečių skaičių, tačiau teigė, kad Trišalei tarybai neradus bendro sprendimo dėl MMA Vyriausybė trečiadienį teiks „siūlomų alternatyvų viduriuką“.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius BNS sakė, jog dėl gresiančios recesijos MMA nuo sausio reikėtų didinti mažiau – iki 800 eurų, o NPD – daugiau – iki 740 eurų, o vėliau pavasarį MMA būtų galima didinti iki 888 eurų.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės teigimu, Vyriausybės planai beveik vienodai – 15–16 proc. – didinti ir MMA, ir NPD yra parama verslui.
„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis teigė, kad MMA kėlimas 15 proc. gali dar labiau didinti infliaciją ir nedarbą, todėl saugiau būtų minimalios algos dydį peržiūrėti du kartus per metus ir sparčiau didinti NPD.
Premjerė Ingrida Šimonytė anksčiau teigė, kad derantis dėl minimalios algos reikėtų atsižvelgti į galimą mažesnį ekonomikos bei atlyginimų augimą kitais metais.
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlė NPD padidinti ne mažiau kaip 100 eurų iki 640 eurų, o MMA dydį kelti pagal tarp socialinių partnerių suderėtą formulę.
Šiemet MMA siekia 730 eurų (neatskaičius mokesčių), arba 550 eurų „į rankas“, NPD – 540 eurų.