• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkoholio vartojimas prie vaikų dažnai yra laikomas neatsakingu tėvų elgesiu. Vis tik neretai pasitaiko, kad, daugiau ar mažiau, bet alkoholį geria visi aplinkiniai ir, išskyrus vaikus, nėra nė vieno blaivaus asmens.

Alkoholio vartojimas prie vaikų dažnai yra laikomas neatsakingu tėvų elgesiu. Vis tik neretai pasitaiko, kad, daugiau ar mažiau, bet alkoholį geria visi aplinkiniai ir, išskyrus vaikus, nėra nė vieno blaivaus asmens.

REKLAMA

Tad kyla klausimas – ar tokiais atvejais atvykusi policijos arba vaikų teisių apsaugos pareigūnai galėtų skirti baudas, išsivežti nepilnamečius ar netgi ilgesniam laikui apriboti tėvų valdžią?

Skaitytoja Ada (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kad neseniai sodyboje vyko giminės balius, kuriame buvo tiek suaugusiųjų, tiek vaikų.

Ji neslėpė, kad visi suaugusieji alkoholio daugiau ar mažiau buvo paragavę, tačiau iki neadekvataus elgesio esą buvo dar labai toli.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl garsios muzikos lauke buvo iškviesta policija. Jie pasiteiravo, kas atsakingas už vaikus, pasakiau, kad aš, nes ir savo vaikus dabojau, o buvau išgėrusi gal tris taures šampano.

REKLAMA

Ir pirmadienį prisistatė vaikų teisės. Suprantu, kad vaikai yra, bet nesu kažkokia neadekvati, negyvenu socialiniame bute, vaikai yra viskuo aprūpinti. Ar jau nebegaliu per pusę metų nė lašo išgerti? Ar dėl to gali vaikus atimti?“ – teiravosi moteris.

Ar gerti prie vaikų – nusikaltimas?

„Jankauskas ir partneriai” advokatų profesinės bendrijos advokatė Jolita Juškaitė nurodė, kad pats savaime alkoholio vartojimas prie nepilnamečių vaikų nėra įstatymiškai uždraustas. 

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik ji pabrėžė, kad viena iš pagrindinių tėvų pareigų ir atsakomybių yra užtikrinti, kad būtų sudaryta saugi, vaiko visapusiškam ir harmoningam vystymuisi tinkama aplinka.

Teisininkė įvardijo, kad vaikui nesaugi aplinka yra ta, kurioje kyla pavojus jo gyvybei, sveikatai ar normaliai raidai dėl nepriežiūros, smurto ar kitos socialinės rizikos veiksnių. O tai yra laikoma vaiko teisių pažeidimu.

Tačiau, anot J. Juškaitės, vien tai, kad namuose yra alkoholinių gėrimų ar jų vartojančių asmenų, nereiškia vaiko buvimo nesaugioje aplinkoje, jei yra pasirūpinama, kad vaikai patys negalės vartoti alkoholinių gėrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir, jei namuose yra bent vienas blaivus asmuo, kuris galės tinkamai pasirūpinti vaikais: „Pvz., adekvačiai vertinti situaciją, nelaimingo atsitikimo metu suteikti pirmąją medicinos pagalbą, nuvežti į gydymo įstaigą ar iškviesti greitąja medicinos pagalbą.

Gaisro atveju išnešti vaikus iš patalpų ar tiesiog paprasčiausiai pasirūpinti, kad vaikai šventės metu būtų pavalgę ar laiku nueitų miegoti.“

Promilės – nesvarbu?

Advokatė pabrėžė, kad visada yra svarbu įvertinti geriančių suaugusiųjų elgesį, nes net ir išgėrus, atrodytų, nedidelį kiekį alkoholinio gėrimo, asmuo gali sukurti vaikui nesaugią aplinką.

REKLAMA

Pvz.: nerišli jo kalba, keiksmažodžiai, netinkamos pokalbio temos, mieguistumas, nekoordinuoti judesiai, agresija ir pan.

„Juk kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai reaguoja į alkoholį. Taigi, nėra nustatyta konkrečių skaičių (promilių), kiek konkrečiai galima vartoti alkoholio šalia esant vaikams ir kiek jau nebegalima.

Esminis momentas – jei geriantys asmenys kelia pavojų vaiko saugumui, tai jau yra neleistina. Todėl yra rekomenduojama, kad namuose būtų bent vienas blaivus asmuo“, – komentavo J. Juškaitė.

REKLAMA

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyresnioji patarėja Ugnė Klingerė antrino, kad, suaugusiesiems vartojant alkoholį prie vaikų, yra svarbus tėvų sąmoningumas ir atsakingumas.

„Jeigu šeimos švenčių ar susitikimų su draugais metu nėra galimybės išvengti alkoholinių gėrimų vartojimo, tėvai turėtų įvertinti alkoholio poveikį ir savo asmenines galimybes pasirūpinti vaikais.

Arba tėvai iš anksto turėtų žinoti, kad šventės ar susitikimo metu bus bent vienas blaivus žmogus, kuris galės atliepti šalia esančių vaikų poreikius“, – kalbėjo U. Klingerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada gresia baudos, vaiko atėmimas ar net kalėjimas?

J. Juškaitė nurodė – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai ar jos įgaliotam teritoriniam skyriui gavus pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, jis pradedamas nagrinėti ne vėliau kaip per 3 d. d.

O kiekvienas atvejis, anot atstovės, yra vertinamas individualiai.

„Vaiko teisių gynėjai visuomet stengiasi visapusiškai įvertinti įvykio aplinkybes: vyksta į šeimą ir individualiai bendrauja su kiekvienu jos nariu, išklauso vaiko nuomonę, jeigu, pagal amžių ir sveikatos būklę, jis gali ją išsakyti.

REKLAMA

Jei reikalinga, pasitelkdami policijos pareigūnų pagalbą dėl žmonių blaivumo patikrinimo išsiaiškina, ar namuose yra suaugusiųjų, kurie galėtų tinkamai pasirūpinti vaikais, ar vaikams saugu ten likti. O, esant poreikiui, inicijuoja reikiamą pagalbą“, – dėstė U. Klingerė.

Teisininkė išskyrė, kad, kilus įtarimams dėl vaiko patirto smurto, jo turimų raidos ar kitų sutrikimų, jis pagal poreikį turi būti išklausytas psichologo.

O įvertinus, kad vaikui toje aplinkoje nėra saugu, jis yra iš jos paimamas ir perduodamas vienam iš tėvų ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą.

REKLAMA

Taigi, pasak advokatės, jei tėvai pažeidžia vaiko teises, jiems gali grėsti:

  • civilinė atsakomybė – kai tėvai daro žalą vaiko teisėms, juo nesirūpina (laikinai arba neterminuotai yra apribojama tėvų valdžia);
  • administracinė atsakomybė – kai vaikui neteisėtai trukdoma naudotis savo teisėmis ir laisvėmis, tėvų valdžia naudojama priešingai vaiko interesams ir kita vaiko teises pažeidžianti veika (įspėjimas; bauda nuo 20 iki 100 eurų; įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo prevencijos ir kitose programose);
  • baudžiamoji atsakomybė – kai vaikas yra gniuždomas fiziškai ar psichiškai, ilgą laiką būna be priežiūros ar kitaip žiauriai elgiamasi su vaiku (bauda; laisvės apribojimas; areštas; laisvės atėmimas iki 5 metų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daug vaikų teko apgyvendinti kitur

Anot J. Juškaitės, gali būti ir taip, kad nustačius pagalbos šeimai poreikį ji yra suteikiama, o tėvams dėl to nekyla jokių neigiamų teisinių pasekmių.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė irgi akcentavo, kad viena alkoholinio gėrimo taurė nėra priežastis vaikų perkėlimui į kitą aplinką, nes kiekvienoje situacijoje svarbiausia yra suaugusiųjų atsakomybė, savo veiksmų ir galimos rizikos įvertinimas, vaikams saugių sąlygų sukūrimas.

REKLAMA

„Šeimoje nenustačius vaiko teisių pažeidimo, vaiko teisių gynėjai savo reagavimą užbaigia ir su šeima atsisveikina“, – teigė U. Klingerė.

Vis tik ji neslėpė, kad nesaikingas tėvų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas yra viena dažniausių situacijų, kai vaikams pritrūksta saugumo ir rūpestingos suaugusiųjų priežiūros.

„Remiantis mūsų turimais statistiniais duomenimis, per 2024 m. pirmąjį pusmetį vaiko teisių gynėjų reagavimo metu 65 proc. atvejų vaikus teko saugiai apgyvendinti kitoje aplinkoje dėl tėvų apsvaigimo nuo alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų.

REKLAMA

Dažniausiai minimais atvejais vaikams buvo suteikta galimybė laikinai apsistoti pas savo artimuosius (senelius, tetas, dėdes ir pan.) arba buvo užtikrinta, kad vaikui artimas žmogus atvyktų į šeimos namus ir tuo metu padėtų tėvams pasirūpinti vaiku“, – atskleidė pašnekovė.

Advokatė pridūrė, kad stebėdami alkoholio vartojimą vaikai labai anksti perima socialines normas, o tai dažnai paskatina vaikus itin anksti paragauti alkoholio. Taigi kiekvienas iš tėvų sprendžia, kokį pavyzdį jie nori rodyti savo vaikams.

„Tad skatiname tėvus tiek savo šeimos kasdienybėje, tiek ypatingomis progomis atkreipti dėmesį į savo pačių elgesį bei vaikui rodomą pavyzdį ir siekti, kad jis būtų jaunam žmogui visapusiškai naudingas, padedantis ugdyti jo tinkamus įpročius bei formuoti asmenines vertybes“, – nurodė U. Klingerė.

Su galva negerai zurnalistei
Su galva negerai zurnalistei
Tai už darykit kavines testoranus,
Dviračio vairuotojas
Dviračio vairuotojas
Visi normalūs žmonės alkoholio nevartoja.
Kai Šimonytė jų turės galės tai daryti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų