Vilnietis Gediminas (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) socialiniame tinkle „Facebook“ pasiskundė, kad gavo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pranešimą apie baudą už automobilio stovėjimą neleistinoje vietoje.
Peržiūrėjęs protokolą ir patikrinęs adresą vyras įsitikino, kad ten mašinos tikrai nestatė, o vaizdo medžiagos, įrodančios, kad jis ten stovėjo, pateikta nebuvo.
Taigi Gediminas nusiuntė užklausą dėl vaizdo medžiagos ir parašė skundą į Administracinių nusižengimų skyrių, bet, praėjus savaitei, atsakymo negavo.
Vilnietis teiravosi, ar tol, kol negavo vaizdo medžiagos ir kitų atsakymų, jis gali baudos nemokėti ir ar ji per tą laiką nedidės, ar nepradės jos išieškoti antstoliai.
Baudą sumokėjus – šaukštai po pietų?
Vilniaus miesto savivaldybės Ryšių su žiniasklaida specialisto Gabrieliaus Grubinsko aiškinimu, yra dvi – administracinio nusižengimo tyrimo ir bylos nagrinėjimo – stadijos.
Administracinio nusižengimo tyrimo metu pareigūnai turi tinkamai surinkti asmens kaltę patvirtinančius įrodymus.
Po tyrimo asmeniui yra siunčiamas protokolas. Jame nurodoma, kad asmuo baudą turi sumokėti per 30 kalendorinių dienų.
G. Grubinsko aiškinimu, per šį terminą bylos nagrinėjimas nevyksta. O, jeigu asmuo baudą sumoka ir tik vėliau supranta, kad buvo apkaltintas neteisingai, kelio atgal gali ir nebūti:
„Nuo baudos sumokėjimo momento procesas pasibaigia, nes sumokėdamas baudą asmuo pripažįsta kaltę.“
Jam antrino ir Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Gatulis, kuris nurodė, kad sumokėjus protokole nurodytą baudą, laikoma, kad administracinis nurodymas įvykdytas ir administracinio nusižengimo teisena pasibaigia.
Vis tik Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paminėjo – jei baudą skyrusi institucija anuliuoja baudą, tačiau gyventojas jau buvo ją sumokėjęs, tuomet klaidingai sumokėtą sumą galima susigrąžinti užpildžius prašymą dėl mokesčio permokos grąžinimo per Mano VMI:
Paslaugos > Mokesčių suderinimas ir grąžinimas > Mokesčių ir permokų grąžinimas, įskaitymas > Pildyti prašymą (forma FR0781).
Baudos ir kas būna jų nesumokėjus
G. Grubinskas primena, kad sustojimas ir stovėjimas vietose, kur tą daryti draudžiama, arba sustojimas ir stovėjimas nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų užtraukia baudą nuo 30 iki 90 eurų.
O sustojimas ir stovėjimas neįgaliųjų vietose, neturint teisės ten stovėti, užtraukia baudą nuo 60 iki 180 eurų.
Jis pridūrė, kad, jei asmuo administracinėn atsakomybėn traukiamas pirmą kartą, jam skiriama pusė minimalios baudos, jei nusižengimas per metus padaromas pakartotinai – minimali bauda.
Anot Kauno miesto savivaldybės atstovo, jei asmuo mano, kad bauda buvo paskirta neteisingai, jis gali kreiptis į instituciją, kuri surašė protokolą, arba atvykti į bylos nagrinėjimą protokole nurodytu laiku.
Vis tik Vilniaus miesto savivaldybės atstovas pabrėžė, kad bylos nagrinėjimas vyksta tik tokiu atveju, jei asmuo per nustatytą terminą (30 d.) baudos nesumoka.
„Vykstant bylos nagrinėjimui asmuo gali pateikti savo argumentus ir įrodymus, o bylą nagrinėjantis pareigūnas įvertina įrodymų visumą ir priima sprendimą, kuris gali būti kitoks, nei tyrimą atlikusio pareigūno.
Jeigu įrodymai administracinio nusižengimo tyrimo metu yra surinkti netinkamai ar nepakankami kaltei įrodyti, bylos nagrinėjime visos abejonės vertinamos atsakomybėn traukiamo asmens naudai“, – komentavo G. Grubinskas.
Sprendimą galima apskųsti
Vilniaus miesto savivaldybės atstovo teigimu, asmeniui nedalyvaujant bylos nagrinėjime, ji išnagrinėjama be jo.
„Jei bylą nagrinėjantis pareigūnas palieka galioti sprendimą, kad pažeidimą asmuo padarė, skiriama bauda.
Tokiu atveju galimybės skirti pusę minimalios baudos nėra – gali būti skiriama minimali arba didesnė bauda, priklausomai nuo sunkinančių ir lengvinančių aplinkybių visumos“, – dėstė G. Grubinskas.
Vis tik G. Gatulis pridūrė, kad per 20 kalendorinių dienų asmuo tokį sprendimą gali apskųsti. Jei jis to nedaro, laikoma, kad asmuo administracinį nusižengimą padarė ir sprendimo ginčyti galimybės nebėra.
Klaipėdos miesto savivaldybėje, Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjo Lino Lapinsko teigimu, šis terminas siekia 40 kalendorinių dienų.
Asmeniui nesumokėjus baudos ar neapskundus nutarimo, baudos išieškojimas perduodamas VMI.
Kur praneša ir primena apie baudas?
Vis tik VMI kol kas neturi teisės išieškoti baudų, todėl, jei gyventojas ar įmonė laiku nesumoka baudos ir nereaguoja į VMI pranešimus apie turimą skolą, nesikreipia dėl mokestinės paskolos sutarties sudarymo, skolos išieškojimo vykdymas yra perduodamas antstoliui.
VMI aiškinimu, visą informaciją apie paskirtas administracines baudas, jų dydžius, apmokėjimo terminus, būklę gyventojai gali rasti ir iš karto apmokėti prisijungę prie Mano VMI (Mokesčių mokėtojo kortelė > Administracinės baudos).
O detalesnę informaciją (kas skyrė baudą ir pan.) jie gali sužinoti prisijungę prie Informatikos ir ryšių departamento portalo ir nuėję į skiltį „Administraciniai nusižengimai“.
VMI įvardijo, kad gyventoją apie paskirtą administracinę baudą ir jos sumokėjimo būdus į VMI sąskaitas informuoja papildomai.
„Kai baudos asmuo nesumoka laiku, VMI savo iniciatyva gyventojui dar kartą primena apie turimą skolą – siunčia pranešimą per Mano VMI.
O, jei asmuo nėra VMI e. paslaugų vartotojas, pranešimai siunčiami ir klasikiniu paštu, pagal gyventojo deklaruotą gyvenamosios vietos adresą“, - vardijo inspekcija.
Vien sostinėje – virš 120 tūkst. protokolų
Už transporto priemonių sustojimo ir stovėjimo tvarkos pažeidimus pernai Vilniaus miesto savivaldybė surašė 81,6 tūkst., šiemet iki liepos vidurio – 41 tūkst. administracinių nusižengimų protokolų.
Anot G. Grubinsko, didžioji dalis atsakomybėn patrauktų asmenų pripažįsta kaltę ir baudas sumoka.
Likusiais atvejais vyksta bylų nagrinėjimai ir tik mažiau nei pusė jų būna anuliuojami, t. y. pripažįstama, kad asmuo buvo apkaltintas nepagrįstai.
Kaune 2023–2024 m. protokolų dėl neleistinose statyti vietose paliktų automobilių buvo surašyta 7822.
„Atvejai, kai administracinių nusižengimų teisenos nutraukiamos, yra itin reti – ne daugiau kaip 0,001 proc. nuo visų surašytų administracinių nusižengimų protokolų skaičiaus“, – patikino G. Gatulis.
Klaipėdoje šiemet buvo surašyta per 5 tūkst. administracinių nusižengimų protokolų už automobilių statymo (stovėjimo) taisyklių pažeidimus.
L. Lapinskas irgi pripažino, kad būna atvejų, kai tyrimo metu yra nustatomos aplinkybės, dėl kurių administracinio nusižengimo teisena negalima. Tokiais atvejais administracinės teisenos nutraukiamos.
Jis atkreipė dėmesį, kad šių nusižengimų protokolus gali surašyti ne tik savivaldybės, bet ir policija. Tad jų turimi skaičiai gali skirtis, nei tie, kuriuos turi savivaldybių Viešosios tvarkos skyriai.