Pristatydamas naujoves socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sakė, kad keisti tvarką reikia dėl to, kad dabartinė tvarka neužtikrina vienodų moterų teisių. Iš dalies dėl to jų algos mažesnis, per karjerą jos sukaupia mažiau pensijos.
Kiek daugiau nei prieš metus buvo priimta ES direktyva dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros. Joje yra viena nuostata, kurią teks priimti ir Lietuvoje.
Ji skamba taip: „Valstybės narės užtikrina, kad nebūtų galima perduoti dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogų“.
Paprastai tariant, jeigu mama arba tėtis nepasinaudotų bent 2 mėnesių vaiko trukmės atostogomis, tai vienas kitam jų negalėtų perduoti ir dėl to negautų už jas vaiko priežiūros išmokų.
Šiuo metu vidutinė vaiko priežiūros išmoka yra 500 eurų per mėnesį. Taigi tokio dydžio išmokas gaunanti šeima galėtų netekti bent 1 tūkst. eurų.
Ministerija siūlo diskutuoti apie dvi naujas vaiko priežiūros išmokų alternatyvas.
Pagal vieną iš jų išmoka būtų mokama 18 mėnesių, o pagal kitą – 24 mėnesių. Kitaip nei yra dabar, trumpesnes atostogas pasirinkę tėvai gautų didesnę sumą vaiko priežiūros išmokų.
Pasirinkus pusantrų metų trukmės išmoką, 4 mėnesius (iš jų du neperleidžiamus – mamai, kitus du – tėčiui) būtų mokama išmoka, siekianti 78 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio. Likusius mėnesius – 60 proc. Per keturis neperleidžiamus mėnesius gavus papildomų pajamų, proporcingai būtų mažinama išmoka. Per likusius mėnesius būtų galima gauti papildomų pajamų, tačiau kartu su išmoka jos neturėtų viršyti 100 proc. buvusio darbo užmokesčio.
Jeigu tėvai rinksis dvejų metų išmoką, tai 4 mėnesius (iš jų du neperleidžiamus – mamai, kitus du – tėčiui) būtų mokama išmoka, siekianti 78 proc. Tuomet kol vaikui sukaks vieneri – 45 proc. kompensuojamo uždarbio, o vėliau – tik 25 proc.
Per keturis neperleidžiamus mėnesius gavus papildomų pajamų, proporcingai būtų mažinama išmoka. Per likusius mėnesius būtų galima gauti papildomų pajamų, tačiau kartu su išmoka jos neturėtų viršyti 100 proc. buvusio darbo užmokesčio.
Pagal ministerijos skaičiavimus, imantiems pusantrų metų vaiko priežiūros atostogas visada labiau apsimokės, nes jie tiesiog gaus daugiau pinigų. Kita vertus, jie greičiau grįš į darbo rinką.
Ministerija žada, kad rudenį bus rengiama daugiau diskusijų su ekspertais, kad būtų priimta galutinė išmokų alternatyva.
Anot L. Kukuraičio, galutinai viena iš alternatyvų turi įsigalioti vėliausiai 2023 m. Anot ministro, įgyvendinant kiekvieną iš alternatyvų, tai papildomai turėtų kainuoti apie 6 mln. eurų.
Daugelis garantijų Lietuvoje – didesnės
Minėtoje direktyvoje taip pat numatyti minimalūs reikalavimai dėl tėvystės ir vaiko priežiūros atostogų, taip pat jų apmokėjimo visoje bendrijoje. Daugeliu aspektų Lietuvoje įtvirtintos gerokai didesnės garantijos, nei reikalauja direktyva.
Pavyzdžiui, pagal direktyvą kiekvienoje ES valstybėje turi būti užtikrinta, kad tėvai vyrai, arba tėvui prilyginami antrieji partneriai turėtų teisę į 10 darbo dienų tėvystės atostogas, kurios turi būti paimtos, kai darbuotojui gimsta vaikas.
Tuo metu Lietuvos Darbo kodekse numatyta, kad darbuotojams po vaiko gimimo suteikiamos 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogos (priklausomai nuo mėnesio tai gali būti 20-22 darbo dienos). Jos suteikiamos bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieni metai.
Direktyva reikalauja, kad paėmęs tėvystės atostogas vyras gautų bent tokią išmoką, kuri jam priklausytų negalint dirbti dėl ligos. Šiuo metu „Sodra“ moka 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio tėvystės išmokas. Tuo metu jos mokama ligos išmoka yra 62,06 proc. kompensuojamojo užmokesčio.
ES direktyva reikalauja, kad vaiko priežiūros atostogos būtų mažiausiai 4 mėnesiai. Lietuvoje atostogos vaikui prižiūrėti gali trukti kol jam sueis 3 metai.
Tiesa, „Sodra“ moka vaiko priežiūros išmokas tik kol vaikui sueis metai arba dveji.
Pasirinkus išmoką iki metų, mokama 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio. Pasirinkus išmoką gauti iki vaikui sueis dveji – nuo nėštumo ir gimdymo arba tėvystės atostogų pabaigos iki vaikui sueis vieni metai mokama 54,31 proc., vėliau – 31,03 proc. uždarbio.
Neretai tėvai pasirenka atostogas ir išmokas iki dvejų metų – taip gaunama didesnė bendra pinigų suma. Be to, antrais metais išmoka nemažinama, jeigu prižiūrėdamas vaiką gauni papildomų pinigų.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna beveik 40 tūkst. gyventojų. Iš jų 30,1 tūkst. moterų ir 9,7 tūkst. vyrų.
1 mėnesio tėvystės išmokas šiuo metu gauna apie 1 tūkst. darbuotojų. Motinystės išmokas gauna 1,8 tūkst. darbuotojų.