• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos ir Azijos akcijų rinkos pirmadienį daugiausia smuko, o Volstritui buvo prognozuojamas staigus krytis pasklidus kalboms, kad pigesnė kiniška generatyvinio dirbtinio intelekto programa gali pralenkti didžiuosius konkurentus, ypač Jungtinėse Valstijose.

Europos ir Azijos akcijų rinkos pirmadienį daugiausia smuko, o Volstritui buvo prognozuojamas staigus krytis pasklidus kalboms, kad pigesnė kiniška generatyvinio dirbtinio intelekto programa gali pralenkti didžiuosius konkurentus, ypač Jungtinėse Valstijose.

REKLAMA

Prezidento Donaldo Trumpo grasinimas įvesti didžiulius tarifus Kolumbijai, reaguojant į jos atsisakymą priimti deportacijos skrydžius iš Jungtinių Valstijų, taip pat sujudino rinkas.

Buvo baiminamasi, kad D. Trumpas įsismarkavęs gali pradėti taikyti muitus ir Kinijai, ir kitiems pagrindiniams prekybos partneriams.

„JAV rinkos šiandien greičiausiai atsidurs dėmesio centre, nes technologijų sektoriaus nuosmukis daro spaudimą ir platesnėms rinkoms“, – pažymėjo analitikas Joshua Mahony iš „Traders Scope Markets“.

Volstritas jau patyrė smūgį penktadienį po to, kai praėjusią savaitę buvo paleista Kinijos dirbtinio intelekto programa „DeepSeek“. Įmonė teigė, kad šiam modeliui vystyti skyrė vos 5,6 mln. dolerių.

Programos pasirodymas pakurstė nuogąstavimus dėl konkurencijos: JAV technologijų milžinai, įskaitant „Nvidia“, „Meta“ ir „Alphabet“, į savo DI produktus investavo šimtus milijardų dolerių, todėl jų įvertinimai smarkiai išaugo.

Pirmadienį, prieš atsidarant Volstrito prekybai, JAV technologijų įmonių akcijų ateities sandorių biržoje buvo užfiksuotas staigus krytis.

Dar praėjusią savaitę iškart po inauguracijos D. Trumpas pranešė apie 500 mlrd. dolerių vertės bendrą įmonę, skirtą DI infrastruktūrai Jungtinėse Valstijose kurti.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį Tokijuje technologijų ir lustų įmonės buvo tarp didžiausių pralaimėtojų, o „Nikkei“ indeksas atsidūrė neigiamoje zonoje, kai „Advantest“ nusmuko daugiau nei aštuoniais procentais, o „Tokyo Electron“ – beveik penkiais.

„SoftBank“, pagrindinis investuotojas D. Trumpo DI projekte, atpigo daugiau nei aštuoniais procentais.

REKLAMA

Šią savaitę taip pat bus skelbiami JAV didžiųjų technologijų kompanijų pelno rezultatai ir priimami Federalinio rezervų banko ir Europos centrinio banko palūkanų normų sprendimai, o vėliau sužinosime JAV infliacijos duomenis.

Praėjusią savaitę akcijos džiaugėsi augimu tikintis, kad antroji D. Trumpo administracija imsis švelnesnio požiūrio į pasaulinę prekybą, kadangi jis nusprendė nepulti įvedinėti griežtų muitų Kinijai ir kitiems partneriams, kaip buvo įspėjęs anksčiau.

D. Trumpo komentarai, kad jis „verčiau nesmogs“ Pekinui, ir rodomas atvirumas prekybos susitarimui sustiprino optimistines nuotaikas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sekmadienio naujiena, kad jis įves 25 proc. tarifus Kolumbijos prekėms – ir padidins juos iki 50 proc. kitą savaitę – bei panaikins vyriausybės pareigūnų vizas tapo visuotiniu aliarmu.

Tai įvyko po to, kai prezidentas Gustavo Petro atsisakė priimti deportacijos skrydžius iš Jungtinių Valstijų.

Reaguodamas į D. Trumpo sprendimą, G. Petro paskelbė 25 proc. atsakomuosius mokesčius importui iš JAV. Visgi vėliau Bogota atlyžo ir sutiko priimti deportuojamus piliečius, o užsienio reikalų ministras Luisas Gilberto Murillo pareiškė, kad „aklavietė įveikta“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Veiksmai kalba garsiau nei žodžiai. Situacija su Kolumbija parodo, kiek nedaug tereikia, kad D. Trumpas pasinaudotų tarifais kaip derybų svertu“, – pastebėjo Dane‘as Cekovas iš „Sparebank 1 Markets“.

Auksas – investicinis prieglobstis ekonominio netikrumo laikais – pirmadienį tik per plauką nepasiekė savo rekordinių aukštumų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų