Manoma, jog besikaupiantis vanduo, trijų tarpeklių užtvankos ribose, pakeis masės pasiskirstymą Žemės paviršiuje. Teigiama, kad dėl Žemės sukimosi dinamikos – termino, apibūdinančio Žemės svorio pasiskirstymą sukimosi ašies atžvilgiu – tai šiek tiek pakeis Žemės inerciją.
Pasak NASA atstovo Benjamino Fongo Chao, šis masės persiskirstymas, nors ir sukelia tik labai nedidelį poveikį (0,06 mikrosekundžių vėlavimą per parą), yra pakankamas, kad galėtų pakeisti Žemės sukimosi greitį.
Žemės inercija lemia jos gebėjimą suktis, tai reiškia, kad kuo daugiau masės pasislenka į ašigalius, tuo greičiau Žemė gali suktis.
Trijų tarpeklių užtvanka Kinijoje
Trijų tarpeklių užtvanka, sukurta žmogaus, yra milžiniškas statinys. Ji iškilusi 185 metrų aukštyje virš Jangdzės upės ir driekiasi daugiau kaip 2 kilometrus.
Tokio dydžio užtvanka gali sutalpinti milžinišką vandens kiekį – iš viso 40 mlrd. kubinių metrų. Šis vandens kiekis daugeliu atžvilgių susijęs su jo poveikiu aplinkai. Iš tiesų jis gali pakeisti Žemės fizines savybes, o labiausiai – jos sukimąsi.
Ši didžiausia hidroelektrinės užtvanka pasaulyje gamina 22,5 tūkst. MW elektros energijos ir gali viršyti daugelio šalių galimybes.
Pranešama, jog 2020 m. buvo pasiektas naujas rekordas – šioje užtvankoje buvo pagaminta 112 TWh elektros energijos, o tai reiškia, kad ji pirmauja kaip didžiausias atsinaujinančiosios energijos gamybos šaltinis.
Daro įtaką Žemės sukimosi ašiai
Didžiulis atradimas tiek moksliniu, tiek žmogiškuoju požiūriu yra tai, kad Trijų tarpeklių užtvanka gali paveikti Žemės sukimąsi.
Tai reiškia, kad net ir nedidelis Trijų tarpeklių užtvankos poveikis Žemės sukimuisi prilygsta milžiniškai ir dažnai nematomai žmogaus įtakai mūsų planetai.
Užtvankos poveikis Žemės inercijai atskleidžia, kaip žmogaus veikla tapo viena iš pagrindinių planetos fizikinės dinamikos jėgų.
Reiškinys parodo, jog žmogus gali daryti įtaką natūraliems Žemės procesams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Gal dar drageriai suteikia Žemei pagreitį?
Mokslininka :)