Keturias dienas trukusioje kelionėje, surengtoje kelios savaitės po to, kai Kinijoje lankėsi JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, J. Yellen pabrėžė sveikos ekonominės konkurencijos ir geresnio bendravimo poreikį ir ragino bendradarbiauti sprendžiant klimato kaitos keliamą egzistencinę grėsmę.
„Manome, kad pasaulis yra pakankamai didelis, kad abi mūsų šalys galėtų klestėti“, – sakė ji žurnalistams JAV ambasadoje Pekine sekmadienį.
„Abi šalys privalo atsakingai tvarkyti šiuos santykius: rasti būdą, kaip gyventi kartu ir dalytis visuotine gerove“, – pridūrė ji.
Nors ir nedavusi konkrečių proveržių, J. Yellen kelionė yra dar vienas žingsnis pirmyn, prezidento Joe Bideno administracijai toliau stengiantis užtikrinti stabilius ryšius su Kinija.
Pekino oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“ šeštadienį pranešė, kad J. Yellen susitikime su vicepremjeru He Lifengu susitarta „stiprinti bendravimą ir bendradarbiavimą sprendžiant pasaulinius iššūkius“.
Abi šalys taip pat susitarė tęsti kontaktus, priduriama pranešime.
Sekmadienį J. Yellen nurodė, kad nors tarp šalių esama didelių nesutarimų, jos derybos buvo tiesioginės, esminės ir produktyvios.
„Mano dvišaliai susitikimai, kurie per dvi dienas užtruko apie 10 valandų, buvo žingsnis į priekį mūsų pastangose sukurti tvirtesnį pagrindą JAV ir Kinijos santykiams“, – sakė ji.
„Esu įsitikinusi, kad mūsų bendravimas bus dažnesnis ir reguliarus“, – pridūrė JAV iždo sekretorė.
Įtampos šaltiniai
Nesutarimų sąrašo viršuje – Vašingtono prekybos apribojimai, kurie, pasak jo, yra labai svarbūs nacionaliniam saugumui užtikrinti.
Sekmadienį J. Yellen sakė pabrėžusi, jog Vašingtonas šiomis priemonėmis „nesinaudoja tam, kad siektų ekonominio pranašumo“.
„Šių veiksmų priežastis – tiesioginiai nacionalinio saugumo sumetimai“, – teigė ji.
JAV svarstant apie naujus apribojimus, kurie galėtų griežčiau reguliuoti amerikiečių investicijas Kinijoje, J. Yellen nurodė, kad bet kokie nauji veiksmai bus įgyvendinami skaidriai.
„Pabrėžiau, kad jie bus labai tikslingi ir aiškiai nukreipti tik į kelis sektorius, kuriuose turime susirūpinimą keliančių klausimų dėl nacionalinio saugumo“, – sakė ji.
„Noriu išsklaidyti jų nuogąstavimus, kad imsimės veiksmų, kurie turėtų plataus masto poveikį Kinijos ekonomikai, – patikino ji. – Taip nėra ir to neketiname daryti.“
J. Yellen taip pat sakė, kad išreiškė rimtą susirūpinimą dėl to, ką pavadino Pekino nesąžiningomis ekonominėmis praktikomis.
Ji paminėjo kliūtis, trukdančias užsienio įmonėms patekti į Kinijos rinką, ir intelektinės nuosavybės apsaugos problemas.
Šeštadienį vykusiame ekspertų apskritojo stalo susitikime J. Yellen taip pat pabrėžė, kad abiem šalims labai svarbu bendradarbiauti kovos su klimato kaita finansavimo srityje.
„Jungtinės Valstijos ir Kinija turi dirbti kartu, kad įveiktų šią egzistencinę grėsmę“, – sakė ji.