Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris), kuris retai reiškia viešus priekaištus, sekmadienį kritikavo Jungtines Valstijas už tai, kad Vašingtonas neinformavo Rusijos apie pasiūlymą Lenkijos teritorijoje statyti priešraketinę bazę.
Interviu, kurį pirmadienį spausdina dienraštis "Handelsblatt", F.-W.Steinmeieris sako, kad dėl šio projekto delikatumo gyvybiškai svarbu nuolat visapusiškai informuoti visus partnerius.
"Kadangi tos vietos (bazėms) dislokuoti yra gana arti Rusijos, derėjo iš anksto pasikalbėti apie tai su Rusija", - sakė F.-W.Steinmeieris.
"Atsižvelgdamas į strateginį tokio projekto pobūdį, raginu veikti atsargiai ir įsitraukti į intensyvų dialogą su visais tiesiogiai ir netiesiogiai susijusiais partneriais", - pridūrė jis.
Socialdemokratų lyderis F.-W.Steinmeieris buvo administracijos vadovas valdant buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui (Gerhardui Šrėderiui) - artimam Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkui ir JAV vadovaujamos 2003-iųjų invazijos į Iraką priešininkui.
F.-W.Steinmeierio pastabas atkartojo Vokietijos gynybos ministras Franzas Josefas Jungas (Francas Jozefas Jungas), kuris priklauso kritiškiau Rusiją vertinantiems konservatoriams.
F.J.Jungas dienraščiui "Neue Osnabruecker Zeitung" sakė: "Atsižvelgdami į mūsų bendrus saugumo interesus, turėtume užtikrinti, kad taip pat ir ateityje NATO ir Rusija plėtotųsi remdamosi partneryste".
Jungtinės Valstijos paprašė Lenkijos ir kaimyninės Čekijos leisti jų teritorijoje dislokuoti daugiamilijardinės pasaulinės gynybos sistemos elementus. Ši sistema skirta ginti nuo raketų, kurias galėtų paleisti šalys, Vašingtono vadinamos piktadarėmis valstybėmis.
Rusija grasino dislokuoti vidutinio nuotolio balistines raketas Kaliningrado srityje, jei Varšuva sutiks su JAV baze jos teritorijoje.
Naujasis Lenkijos gynybos ministras Aleksandras Szczyglo (Aleksandras Ščygla) sekmadienį sakė, kad Lenkija į JAV pasiūlymą atsakys per dvi savaites.
Berlyne opozicinės Žaliųjų partijos frakcijos parlamente lyderis Fritzas Kuhnas (Fricas Kūnas) sakė, kad šie JAV planai nebuvo aptarti su NATO.
"Tai, ką daro Jungtinės Valstijos, Rusijoje gali būti vertinama tik kaip provokacija", - interviu laikraščiui "Saarbruecker Zeitung" sakė F.Kuhnas.
Vokietijos pozicija tikriausiai bus priešinga Lenkijos ir Čekijos pozicijai - šios dvi valstybės užsiminė, kad yra suinteresuotos teigiamai atsakyti į JAV prašymą.
Šis klausimas gali atnaujinti Europos Sąjungos (ES) nesutarimus transatlantinių santykių klausimu, kurie labiausiai reiškėsi prieš JAV vadovautą 2003 metų invaziją į Iraką. Ją rėmė centrinės Europos valstybės, o Prancūzijos ir Vokietijos vadovaujama valstybių grupė jai prieštaravo.
Planuojamas JAV priešraketinis skydas taip pat akcentuoja iš esmės skirtingus požiūrius į Rusiją ES viduje.
Vokietija, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, siekia glaudesnių ryšių su Maskva, bet Lenkija ypač nepasitiki savo rytine kaimyne. Be to, Varšuva konfliktuoja su Berlynu dėl planuojamo dujotiekio tiesimo iš Rusijos į Vokietiją aplenkiant Lenkiją.