Šią žinią, remiantis vieno iš JAV pareigūnų ir dar vieno šaltinio teiginiais, skelbia portalas „Axios“.
Publikacijoje primenama, kad nesutarimai dėl naudingųjų iškasenų sukėlė platesnę JAV ir Ukrainos diplomatinę krizę.
Be to, atkreipiamas dėmesys, kad D. Trumpo administracijos pareigūnai bei kai kurie Ukrainos vyriausybės nariai spaudžia prezidentą Volodymyrą Zelenskį pasirašyti pateiktą pasiūlymą.
Portalo šaltiniai teigė, kad galutinis sprendimas šiuo metu priklauso nuo V. Zelenskio, tačiau jei visgi Ukrainos prezidentas šį pasiūlymą atmes, manoma, kad JAV ir Ukrainos diplomatiniai santykiai dar labiau pablogės.
Skaičiuojama, kad iš viso retųjų mineralų vertė Ukrainoje gali siekti trilijonus JAV dolerių.
Tiesa, pirmąjį JAV pasiūlymą, kurį pateikė iždo sekretorius Scottas Bassentas, Ukrainos prezidentas V. Zelenskis atmetė ne tik dėl to, kad Ukraina būtų gavusi 50 proc. visų iš kasybos projekto gautų pajamų, bet ir dėl to, kad Kyjivas vis tiek neturėtų saugumo garantijų. Tačiau toks V. Zelenskio sprendimas itin įsiutino D. Trumpą.
O šią savaitę JAV pateikė „patobulintą“ pasiūlymą su tam tikrais pakeitimais. Visgi tikslios dabartinio JAV pasiūlymo sąlygos vis dar nėra aiškios.
Tuo metu „Reuters“ naujienų agentūra rašo, kad JAV derybininkai daro spaudimą Kyjivui, reikalaudami prieigos prie Ukrainos naudingųjų iškasenų. Kaip vienas iš spaudimo svertų – galimybė atjungti šalį nuo „Starlink“.
K. Kelloggas giria derybas su V. Zelenskiu, vadina jį drąsiu lyderiu
JAV pasiuntinys Ukrainai penktadienį gyrė savo derybas su V. Zelenskiu ir pavadino Ukrainos prezidentą drąsiu lyderiu, taip išreikšdamas paramą po kelias dienas trukusios Donaldo Trumpo ir jo patarėjų kritikos.
„Plačios ir pozityvios diskusijos su Zelenskiu, kovojančios ir drąsios tautos lyderiu ir jo talentinga nacionalinio saugumo komanda“, – socialiniame tinkle „X“ sakė Kyjive viešintis Keithas Kelloggas.
Į atsargą išėjęs JAV generolas leitenantas K. Kelloggas trečiadienį atvyko į Kyjivą ir kitą dieną susitiko su V. Zelenskiu. Planuota spaudos konferencija su V. Zelenskiu ketvirtadienį paskutinę minutę buvo pakeista į paprastą fotosesiją.
„X“ jis teigė, kad pokalbiai su Ukrainos vadovybe buvo „ilga ir intensyvi diena“.
Jo komentarai skyrėsi nuo D. Trumpo ir kitų aukštų JAV pareigūnų neseniai išsakytų priekaištų V. Zelenskiui, kurie, atrodo, rodė staigų santykių pablogėjimą. D. Trumpas pavadino V. Zelenskį „diktatoriumi be rinkimų“ ir perspėjo, kad jam „ geriau veikti greitai“ ir derėtis dėl karo nutraukimo, kitaip rizikuoja neturėti šalies, kuriai galėtų vadovauti.
Galimybė, kad iškilo abejonių dėl gyvybiškai svarbios JAV karinės pagalbos Ukrainai, aptemdė nuotaiką Kyjive, kai Ukrainos pajėgos stengiasi sulaikyti Rusijos kariuomenę mūšio lauke.
Europos vyriausybės, kurioms nerimą kelia tai, kad jos iki šiol buvo nustumtos į šalį JAV ir Rusijos aukšto rango pareigūnų derybose, stengėsi paremti V. Zelenskį ir kartu išvengti transatlantinių santykių nutrūkimo.
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, kurio šalis aktyviai remia kaimyninę Ukrainą, sakė, kad V. Zelenskis penktadienį jam paskambino. A. Duda teigė pasakęs A. Zelenskiui, kad šis „ir toliau palaikytų ramų ir konstruktyvų bendradarbiavimą“ su D. Trumpu.
„Tvirtai tikime, kad nėra kito būdo sustabdyti kraujo praliejimą ir pasiekti ilgalaikę taiką Ukrainoje, kaip tik su Jungtinių Valstijų parama“, – A. Duda teigė taip pat pasakęs kolegai.
„Tikiu, kad geranoriškumas ir sąžiningumas sudaro JAV derybų strategijos pagrindą, – sakė A. Duda „X“. – Neabejoju, kad prezidentas D. Trumpas vadovaujasi giliu atsakomybės už pasaulinį stabilumą ir taiką jausmu.“
Viešas D. Trumpo ir V. Zelenskio ginčas prasidėjo po to, kai Rusija ir JAV antradienį susitarė pradėti dirbti siekdamos užbaigti karą Ukrainoje ir pagerinti savo diplomatinius ir ekonominius ryšius. Tai ir D. Trumpo skambutis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, rodytų, kad Vašingtonas staiga pakeitė trejus metus vykdytą Rusijos izoliavimo politiką.
D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike'as Waltzas per ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose vykusią spaudos konferenciją sakė, kad JAV prezidentas „akivaizdžiai labai nusivylęs“ V. Zelenskiu.
V. Zelenskis buvo nepatenkintas, kad JAV komanda pradėjo derybas nepakvietusi nei jo, nei Kyjivą remiančių Europos šalių.
Kai D. Trumpas be jokių įrodymų pareiškė, kad V. Zelenskis yra labai nepopuliarus Ukrainoje, ir apkaltino, kad Ukraina kalta dėl karo, V. Zelenskis pareiškė, kad D. Trumpas gyvena Rusijos sukurtoje „dezinformacijos erdvėje“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!