• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija gali sutikti panaudoti  300 mlrd. JAV dolerių iš Europoje įšaldyto valstybės turto Ukrainos atstatymui, tačiau reikalaus, kad dalis pinigų būtų skirta penktadaliui šalies teritorijos, kurią kontroliuoja Maskvos pajėgos, „Reuters“ sakė trys šaltiniai.

Rusija gali sutikti panaudoti  300 mlrd. JAV dolerių iš Europoje įšaldyto valstybės turto Ukrainos atstatymui, tačiau reikalaus, kad dalis pinigų būtų skirta penktadaliui šalies teritorijos, kurią kontroliuoja Maskvos pajėgos, „Reuters“ sakė trys šaltiniai.

REKLAMA

Vasario 18 d. Saudo Arabijoje įvyko pirmosios tiesioginės Rusijos ir Jungtinių Valstijų derybos dėl karo Ukrainoje užbaigimo, o JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra sakę, kad tikisi netrukus susitikti.

Po to, kai 2022 m. V. Putinas pasiuntė karius į Ukrainą, Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės uždraudė sandorius su Rusijos centriniu banku ir finansų ministerija, blokuodamos 300-350 mlrd. dolerių (apie 287-334 mlrd. eurų) vertės suverenų Rusijos turtą, daugiausia Europos, JAV ir Didžiosios Britanijos vyriausybių obligacijas, laikomas Europos vertybinių popierių depozitoriume.

Nors Rusijos ir Jungtinių Valstijų diskusijos yra labai ankstyvoje stadijoje, viena iš Maskvoje sklandančių idėjų yra ta, kad Rusija galėtų pasiūlyti panaudoti didelę dalį įšaldytų rezervų Ukrainos atstatymui, kaip galimo taikos susitarimo dalį, teigia trys su šiuo klausimu susipažinę šaltiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Rytų Ukrainos teritorijos buvo nuniokotos per karą, šimtai tūkstančių karių žuvo arba buvo sužeisti abiejose pusėse, o milijonai ukrainiečių pabėgo į Europos šalis arba Rusiją. Prieš metus Pasaulio bankas apskaičiavo, kad atstatymas ir atkūrimas kainuos 486 mlrd. dolerių.

REKLAMA

Šaltiniai su „Reuters“ kalbėjo su anonimiškumo sąlyga dėl diskusijų jautrumo ir dėl to, kad diskusijos yra tik preliminarios. Kremlius  komentuoti atsisakė.

Nėra aišku, ar pinigų klausimas buvo aptariamas Rijade

Apie tai, kad Rusija gali sutikti panaudoti įšaldytus pinigus Ukrainos atstatymui, anksčiau nebuvo pranešta, ir tai gali padėti suprasti, dėl ko Rusija yra pasirengusi eiti į kompromisą, kai Maskva ir Vašingtonas siekia užbaigti karą, tuo metu, kai D. Trumpas siekia, kad JAV turėtų prieigą prie Ukrainos naudingųjų iškasenų, kad taip atsilygintų Vašingtonui už paramą.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai Rusijos reikalavimai siekiant nutraukti kovas yra Kyjivo karių išvedimas iš Ukrainos teritorijos, į kurią pretenduoja Maskva, ir Ukrainos ambicijų įstoti į NATO nutraukimas. Ukraina teigia, kad Rusija turi pasitraukti iš jos teritorijos, ir nori saugumo garantijų iš Vakarų. D. Trumpo administracija sako, kad Ukraina turi nerealių, „iliuzinių“ tikslų.

Agentūrai „Reuters“ nepavyko nustatyti, ar įšaldytų lėšų panaudojimo idėja buvo aptarta Rusijos ir JAV kolegų susitikime Saudo Arabijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Septynių šalių grupė pareiškė, kad 2023 m. Rusijos valstybės lėšos bus įšaldytos tol, kol Rusija sumokės už Ukrainai padarytą žalą. D. Trumpas yra sakęs, kad norėtų, jog Rusija grįžtų į G7 ‒ turtingų valstybių grupę.

Rusija anksčiau yra sakiusi, kad planai panaudoti lėšas Ukrainoje prilygsta apiplėšimui.

Kremlius galimai tikisi daryti įtaką pinigais

Vienas šaltinis, susipažinęs su diskusijomis Maskvoje, teigė, kad Rusija galėtų sutikti, jog pagal taikos susitarimą iki dviejų trečdalių atsargų būtų skirta Ukrainos atkūrimui, jei būtų suteiktos atskaitomybės garantijos.

REKLAMA

Likusi dalis galėtų būti skirta Rusijos kontroliuojamoms teritorijoms Rytų Ukrainoje, kurias Rusija dabar laiko savo dalimi, sakė šaltinis.

Kitas apie diskusijas informuotas šaltinis sakė, kad Maskva sutiktų panaudoti pinigus Ukrainai atkurti, tačiau dar per anksti kalbėti apie galimą paskirstymą. Du šaltiniai pabrėžė, kad svarbu aptarti, kurios bendrovės gaus būsimas sutartis dėl atstatymo.

Kitas šaltinis, artimas Kremliui, bet tiesiogiai nedalyvaujantis diskusijose, sakė, kad Rusija vis tiek reikalaus panaikinti turto įšaldymą kaip dalį laipsniško sankcijų švelninimo.

Ane? Chūyijlo kelia kanopas?
Ane? Chūyijlo kelia kanopas?
Sako, nam piezdiec?
Piezdiec ir vatnykams, veilokams ir kitiems nacionaliniams kacapų drabužiams.
ko saikalioji lyg kos milijonas tavo ten butu ..:D gavai kaula ir grauzk padliuga!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų