Pasak vieno naujienų agentūros AFP fotografo, eitynėse prieš vyriausybę, kurias organizavo keli pilietiniai judėjimai, dalyvavo per 6 tūkst. žmonių, o dar apie 2 tūkst. dalyvavo oficialioje ceremonijoje, per kurią V.Orbanas pasakė kalbą.
Šios demonstracijos vyko minint 1848-aisiais įvykusio Vengrijos sukilimo prieš Austrijos Habsburgų dinastijos valdymą 167-ąsias metines.
V.Orbano dešinioji partija „Fidesz“ ir koalicijos partneriai krikščionys demokratai nuo 2010 metų vadovavo Vengrijai, turėdami dviejų trečdalių daugumą.
Per tą laiką vyriausybė įvykdė didelių pakeitimų šalies konstitucijoje ir valstybės institucijose, kurie, anot kritikų, apribojo demokratines teises.
„Sistema yra iškraipyta, nesąžininga; jai stinga demokratijos. Rinkimų sistema suvaržyta, taip pat kyla rūpesčių dėl žiniasklaidos laisvės“, – 58 metų protestuotoja Marta Havasi (Marta Havaši), dalyvavusi vyriausybės priešininkų mitinge, sakė AFP.
„Fidesz“ populiarumas smarkiai sumažėjo nuo praeitų metų pabaigos, kilus korupcijos skandalas ir masiniame protestams dėl pasiūlymo apmokestinti internetą, nors tų planų vėliau buvo atsisakyta.
V.Orbanas prarado dviejų trečdalių daugumą parlamente, kai jo partija pralaimėjo vasarį vykusius papildomus rinkimus.
Sakydamas kalbą priešais Nacionalinį muziejų, kur prasidėjo 1848 metų revoliucija, teisę vykdyti nepriklausomą politiką įnirtingai ginantis V.Orbanas smerkė tuos, kurie sukelia pavojų Vengrijos suverenumui ir „pamokslauja“ apie demokratiją.
„Būti nepriklausomiems tarp didesnių už mus, ginti savo kraštą ir mūsų tėvynę yra visų mūsų pareiga“, – pabrėžė premjeras.
Sekmadienį demonstracijos vyko be didesnių incidentų, nors vienas vyras buvo sulaikytas policijos, kai netoli Nacionalinio muziejaus kilo V.Orbano šalininkų ir priešininkų susistumdymas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.