Prieš šešiasdešimt metų jauna besišypsanti moteris, vardu Elžbieta Vindzor Mauntbatten, pirmąsyk atsisėdo į auksinę karietą, ketindama vykti į Vestminsterio abatiją. Remiantis tradicija, tądien ji turėjo būti karūnuota – tapti tarpininke tarp Dievo ir savo tautos.
Šie metai Didžiajai Britanijai ypatingi. Liepos–rugpjūčio mėnesiais Londonas gyvens Olimpinių žaidinių dvasia, nesenai atšvęstos princo Viljamo vestuvių metinės, be to, jau penktą mėnesį šalis gyvena karalienės Elžbietos II deimantinio jubiliejaus ir 60-ųjų jos karūnavimo metinių šventės nuotaikomis. Ir nežinia, kuris įvykis britams yra svarbesnis.
Kažkam juk reikia prisiimti atsakomybę
Elžbieta II, atrodo, buvo karalienė pagal pašaukimą – jauna, kupina entuziazmo ir energijos. Bet visi žinojo, kad ji jau buvo patyrusi nemažai liūdnų išgyvenimų: tėvo, iš kurio paveldėjo karūną, mirtį, Londono bombardavimo siaubą... Suprato anglai ir tai, kad ši moteris būtų mieliau pasirinkusi ramų šeimos gyvenimą negu griežtą Bekingemo rūmų etiketą. Bet kažkam juk reikia užsikrauti ant pečių ir atsakomybės naštą! Elžbieta II, vadovaudamasi tuometinio premjero Vinstono Čerčilio patarimais, puikiai suvokė, kokie sukrėtimai laukia Anglijos. Tik ji negalėjo numatyti, kad pačios didžiausios audros užklups ją ne politikos sferoje, o asmeniniame gyvenime.
Dabar daugelis anglų tvirtina, kad ši valdinga moteris, viena turtingiausių pasaulyje, yra vieniša ir nelaiminga. Pasak jų, karalienė tvirtai laikosi įsikibusi sosto vien todėl, kad, be aukštos padėties, gyvenimas yra ją mažai kuo apdovanojęs. Pirmiausia Elžbietai II visada stigo meilės.
Būdama 13-os, ji pamilo aukštą žydraakį jūrų karininką Filipą. Tą vasaros dieną Anglijos karalius Jurgis VI su žmona ir dviem dukterimis – Elžbieta ir Margarita – plaukiodami jachta sustojo Dortmunde, kur buvo įsikūrusi garsi Anglijos jūrų akademija. Svečius pasitiko 18-metis kadetas Filipas, kuriam ir buvo patikėta pasirūpinti princesėmis.
Elžbieta pamilo jį iš pirmo žvilgsnio. Vaikinas buvo labai gražus, be to, kilmingo kraujo, kilęs iš Graikijos karalių giminės. Praėjus šiek tiek laiko prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Filipas išvyko tarnauti į Viduržemio jūrą. Per savo trumpas atostogas jis aplankydavo Anglijos karališkąją šeimyną Vindzoro pilyje. Elžbieta, sulaikiusi kvėpavimą, klausydavosi jo pasakojimų apie kautynes ir jūreivišką gyvenimą.
Tačiau ar savo jaunystės metais princesė žavėjosi tik Filipu? Buvęs karo kapelionas Duglas Listeris, dabar jau garbaus amžiaus žmogus, tvirtina kitką. Jis tarnavo tame pačiame pulke su lordu Spenseriu – būsimu ledi Dianos tėvu. Pasak D. Listerio, Džonas Spenseris lankydavęs princesę, o kartą jai netgi padovanojęs savo pulko simbolį – briliantinę erelio pavidalo segę. Pagal tradiciją karininkai turėjo teisę dovanoti tokias seges tik žmonoms arba sužadėtinėms. Taigi, jeigu tikėsime kapelionu, tarp princo Filipo vizitų Elžbieta II laukdavo pasimatymų su lordu Spenseriu ir netgi priimdavo jo dovanas.
1947 m. vasarį Džonas Spenseris kapelionui pasakė: „Viskas baigta! Elžbieta nusprendė, kad aš jai netinku“.
Atsisakysiu sosto kaip mano dėdė...
Tačiau ir su Filipu ne viskas sklandžiai sekėsi. Jurgis VI, Elžbietos tėvas, nejautė simpatijų graikų karališkajai šeimai ir nenorėjo, kad žentu taptų tos šeimos narys. Bet užsispyrusi dukra pagrasino: „Atsisakysiu sosto, kaip mano dėdė, jeigu priešinsitės mūsų santuokai!“. Mergina turėjo galvoje Edvardą VIII, kuris dėl meilės amerikietei Volis Simpson paaukojo galimybę tapti karaliumi. Taip Elžbieta pirmąsyk pademonstravo savo kietą charakterį, priversdama tėvus paklusti.
Vestuvės buvo atšvęstos šaltą lietingą lapkričio 20-osios dieną. Likus dviem mėnesiams iki ceremonijos, jaunoji griebėsi griežčiausios dietos ir su savo ištaiginga vestuvine suknele atrodė geriau už bet kurį šiandienos topmodelį. Šeimyna, atsižvelgdama į sunkų pokario laikotarpį, nusprendė neorganizuoti didelių iškilmių. Šventiniai pietūs Bekingemo rūmuose buvo kuklūs, dėmesį traukė tik didžiulis vestuvinis tortas, papuoštas miniatiūriniu dievo Eroto šventyklos atvaizdu.
Pirmieji santuokos mėnesiai Elžbietai atrodė pasaka. Ji nustūmė į antrąjį planą visus visuomeninius įsipareigojimus, atitekusius jos daliai, ir pasinėrė į šeimyninę laimę.
O štai jos sutuoktinis Filipas, kuriam buvo suteiktas Edinburgo hercogo titulas, sprendžiant iš liudininkų pasakojimų, į santuoką žvelgė kitaip. Netrukus kilo skandalas dėl jo draugystės su šokėja Pete Kirkvud, kurios kojytės žinovų buvo laikomos „aštuntuoju pasaulio stebuklu“. Porelė susipažino hipodrome, Elžbieta tada laukėsi pirmagimio. Maloniai prasidėjęs vakaras buvo pratęstas restorano kabinete. Jau kitą dieną apie tai tapo žinoma karaliui, kuris pakvietė žentą pasiaiškinti. Deja, pabarimu ir moralizavimu valdovas nieko nepasiekė. Hercogas Filipas taip mėgo moterų draugiją, kad jokiu būdu nerado jėgų jos atsisakyti. Beje, prieš tai, praėjus vos dviem mėnesiams po vestuvių, Filipas buvo pradėjęs susitikinėti su gražuole brunete. Šie susitikimai vykdavo viloje, netoli pilies, kur hercogas gyveno su jaunąja žmona. Filipas su savo brunete atvykdavo į vilą vakarais. Įeidavo pro tarnybinį įėjimą ir likdavo dviese nuo pusantros iki dviejų valandų. Uždegtos lempos svetainėje tarnams reikšdavo sėdėti savo kambariuose ir nelįsi į akis.
„Aš – kaip reproduktorius jautis!“
Greitai po to, kai gimė princas Čarlzas, jo tėvas Filipas gavo paskyrimą į vieną iš laivų, besibazuojančių Maltoje. Elžbieta išvyko su vyru. Laisva nuo rūmų rūpesčių ir griežtų taisyklių, ji disponavo savo laiku kaip norėjo: pati vairavo mašiną, be apsaugos vaikštinėjo po parduotuves ir kirpyklas. Žodžiu, elgėsi taip, kaip vietinės damos. Mažasis Čarlzas buvo paliktas guvernančių globai. Būtent tada pasklido gandai, kad Elžbieta – prasta motina. Vėliau jos griežtą, per amžius rūmuose priimtą auklėjimo manierą pavaldiniai pasmerkė. Daugelis manė, kad ir Čarlzas, ir vėliau gimusi Ana augo be motinos meilės. Vaikai neturėjo teisės sėdėti už to paties stalo su tėvais, o susitikę su motina turėjo daryti nesibaigiančius reveransus. Jie gyveno apimti nuolatinės baimės būti nubausti.
Po Jurgio VI mirties Elžbieta II tapo Didžiosios Britanijos karaliene. Išsyk po karūnavimo, Filipas virto rūmų intrigų objektu. Užsigeidė turėti savo biurą ir sekretorių, bet jam buvo atsakyta, be to, dar buvo pareikšta, kad jis neturįs teisės laisvai, kada įsigeidęs pasirodyti karališkojo sosto salėje. Jaunoji karalienė, kuriai ant pečių užgriuvo galybė visokių įpareigojimų, netgi nepastebėjo to, kad prieš jos vyrą buvo sukeltas tikras šaltasis karas. Išdidus hercogas, suprantama, laikė nevyrišku dalyku skųstis. „Karališkiesiems rūmams aš – kaip reproduktorius jautis!“ – pareiškė vienam iš draugų.
Suprantama, noras griebtis revanšo, nuobodulys bei nieko neveikimas paskatino hercogą susirasti užsiėmimų. Griebtasi labdaros, medžioklės ir... gražių moterų.
Moterų sąrašas – ilgas. Elena Korde, 50-aisiais vadovavusi vienam iš Londono naktinių klubų, pagimdė du vaikus – Maksą ir Luizą. Jos žodžiais tariant, „nuo jūrų karininko“. Įtariama, kad čia neapsieita be Filipo. Maksas – tikrai galėtų būti jo sūnus! Jis stulbinamai panašus į Edinburgo hercogą, be to, kodėl gi Filipas puolė tapti jo krikštatėviu, prisiėmė visas mokymo ir auklėjimo išlaidas?
Po Elenos sekė ilga laisvoko elgesio merginų virtinė, taip pat aktorės, rašytojos, grafienės... Elžbieta II apsimetė, kad nieko nežino. Ji priklausė kartai žmonių, išauklėtų tvirčiausiais principais, ir laukė iš santuokos ne tiek ištikimybės, kiek savitarpio supratimo.
Santykių tarp karalienės ir hercogo Filipo krizė prasidėjo 1955 m. Nuo to laiko, pikti liežuviai tvirtina, karalienė ir jos vyras apsigyveno skirtinguose rūmų fligeliuose. Kadangi Filipas būdavo nuolat išvykęs, ėmė sklisti gandai apie gresiančias skyrybas.
Princo Endriu paslaptis
Elžbieta II, fanatiškai laikydamasi dinastinio valdymo taisyklių, skyrybų negalėjo sau leisti. Buvo rastas kompromisas. Kad paglostytų įžeistą Filipo savimeilę ir jį priartintų prie sosto reikalų, jis buvo paskelbtas karalystės princu. Nuo to laiko žodis „kompromisas“ buvo pagrindinis sutuoktinių santykiuose.
Sutuoktinio faktiškai užmiršta karalienė pamilo pagrindinį karališkojo žirgyno konsultantą lordą Porčesterį, šis atsakė jai tuo pačiu. Kai 1959 m. valdovė ėmė lauktis trečio kūdikio, rūmų gyventojai sutriko – juk Filipas seniausiai išvykęs! Gimė princas Endriu, užaugo, o daugelis šnabždasi iki šiol, girdi, jo tėvas – ne kas kitas, tik lordas Porčesteris. Išties princas į jį panašus.
Elžbieta II ir lordas Porčesteris nustojo matytis 1963 m., kai valdovės gyvenime atsirado dar vienas vyriškis – baronas Patrikas Stenas, paskirtas jos asmeniniu sekretoriumi. Juos suartino abiem būdingas humoro jausmas. Tiktai Patrikas galėjo tiksliai atspėti karalienės nuotaiką, bet kuriuo metu ją prajuokinti. Kai po kelerių metų jis netikėtai mirė, karalienė puolė raudoti. Ji įsakė palaidoti savo sekretorių asmeninėse šeimos kapinėse ir pati sukūrė antkapinio paminklo eskizą.
Po Steno mirties karalienės gyvenime atsirado tuštuma, kurios užpildyti jau negalėjo niekas – moters padėtis atėmė iš jos galimybę užmegzti naujų pažinčių. Kaip bebūtų paradoksalu, tada, jau seniai atšalę vienas kitam, sutuoktiniai vėl tapo artimi. Gal juos suvienijo rūpesčiai, užgriuvę tada, kai vaikai užaugo, ėmė kurti šeimas, o vėliau skirtis ir dar su tokiais siaubingais skandalais.
Eilinė karalienės diena
Karalienei Elžbietai daugiau nei 80, bet ši valinga, geležinio charakterio moteris nesirengia nusimesti nuo savęs valstybinių rūpesčių naštos. Kokia gi yra eilinė valdovės darbo diena?
Ji keliasi 6.30 val. ryto, tiksliau, tuo laiku į karalienės miegamąjį įeina asmeninė kambarinė, priešais lovą su baldakimu padaro reveransą ir paduoda valdovei rytinį paštą, apelsinų sulčių ir arbatinuką. Rytinę arbatą karalienė visada ruošia pati. Po to peržiūri ryto laikraščius, išsimaudo kupinoje putų vonioje, apsirengia ir prie pusryčių stalo susitinka su vyru. Kartu jie stebi rytinę BBC televizijos naujienų laidą. Dažnai pusryčių pabaigoje priešais langus groja dūdmaišininkas. Po to karalienė turi 20 minučių pertrauką pasivaikščioti su šunimis, paskambinti artimiesiems.
10 val. ryto karalienė sėdasi prie rašomojo stalo – susipažįsta su atsiųstais laiškais, pasirašo jai atneštus popierius, perskaito dokumentaciją, kurią atsiunčia užsienio reikalų žinybos ir parlamentas.
Po to persirengusi Elžbieta II imasi savo kasdienių vizitų į ligonines, labdaros įstaigas, dalyvauja naujų mokyklų ar kitų objektų atidarymo ceremonijose, lanko karališkąją raitąją gvardiją, priima lankytojus. Tik kartą per savaitę ši tvarka keičiasi – karalienė priima šalies ministrą pirmininką kassavaitiniam pranešimui.
Į savo apartamentus karalienė sugrįžta apie 17 val. Tada ji užsiima savo mėgstamiausiu ritualu – arbatos gėrimu, kurio metu ji susitinka su šeimos nariais ir šeria šunis. Vakarais karališkoji šeima žiūri filmus, dalyvauja kviestiniuose vakaruose, teatro premjerose. Bet labiausiai Elžbieta II mėgsta šeimyninius vakarus prie televizoriaus, ypač kai rodomi jos mėgstami serialai.
Karalienė, suprantama, turi atostogų. Žiemą ji ilsisi Skendringeme, vasarą – Belmoralyje. Tada ji gali daryti viską, kas jai patinka: gerti džiną su toniku, skaityti knygas, klausytis dievinamų karinių maršų.
Pastaraisiais metais, kai šeimyninių nesklandumų tema už Bekingemo rūmų sienų jau visiems gerokai nusibodo, laikraščiai ėmėsi karališkųjų pajamų temos. Elžbieta II vadinama viena turtingiausių pasaulio moterų – turėdama 6,5 milijardo svarų sterlingų turto, ji patenka į turtingiausių pasaulio žmonių dešimtuką.
Nepaisant jos fantastiškų turtų, Elžbieta II nepriklauso švaistūnų ratui. Vienintelė sfera, kurioje karalienė leidžia pasireikšti savo fantazijai – tai jos nuostabiosios skrybėlės. Ji užsisako jas reikalaudama, kad nedengtų veido, nebūtų itin didelės ir tvirtai laikytųsi ant galvos, pučiant stipriems britų vėjams.
Švęs visa šalis
Šiuo metu Elžbieta II yra antroji ilgiausiai valdanti Britanijos monarchė, pranokusi karalių Jurgį III ir nusileidžianti tik karalienei Viktorijai, viešpatavusiai ilgiau nei 60 metų.
Oficialios deimantinio karalienės Elžbietos II jubiliejaus iškilmės vyks birželį. Ta proga šalies gyventojai turės net keturias poilsio dienas, per kurias galės pasigėrėti tūkstančio laivų vilkstine, karalienės garbei plaukiančia Temzės upe, visose Sandraugos valstybėse bus uždegta švyturių grandinė, o Vindzoro pilies teritorijoje vyks žirgų ir atlikėjų pasirodymai.
Jubiliejaus proga jau pasirodė pašto ženklų rinkinys su karalienės atvaizdu ir nuotraukos. Jose Elžbieta II įamžinta su vėriniu, kuriuo buvo pasipuošusi ir karalienė Viktorija per savo deimantinį jubiliejų 1897 m. Šalies automobilių gamintojas „Bentley“, norėdamas prisidėti prie jubiliejaus, išleido ypatingos komplektacijos „Mulsanne“ modelį. Jų bus išleista tik 60 vienetų (tiek, kiek metų karalienė valdo šalį). Jubiliejinis „Mulsanne“ pasižymi karališkais elementais, tokiais kaip auksu siuvinėtos atramos galvai, dekoruoti atlenkiami staleliai, auksiniai apdailos motyvai. Nepamiršo monarchės ir Londono kepėjai, gaminantys proginius sausainius didžiosioms šių metų šventėms – karalienės 60-osioms šalies valdymo metinėms ir 2012-ųjų olimpinėms žaidynėms. Jų pagamintos sausaininės karietos, vėliavos, numylėtų korgių veislės šunelių skulptūros dekoruojamos tik rankomis.
Parengė Kamilė VITKUTĖ