• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Vladimiras Putinas patvirtino, kad Maskva neketina vengti aiškių ir suprantamų santykių energetikos srityje su visais partneriais, taip pat ir Europoje. Tai jis pareiškė spaudos konferencijoje, pasibaigus deryboms su Vokietijos kanclere Angela Merkel.
"Tai skonio reikalas, kur mes įtrauksime atitinkamus susitarimus, - pažymėjo prezidentas, turėdamas omenyje kanclerės teiginį, kad būtina įtraukti atitinkamą straipsnį į naują Rusijos ir Europos Sąjungos (ES) susitarimą. - Mes vedame dialogą su Europos Sąjunga dėl energetikos ir jokiu būdu jo neketiname nutraukti. Mes patys suinteresuoti, kad būtų aiškios ir konkrečios taisyklės šioje srityje. Ir kad šių taisyklių visi laikytųsi".
Asmeniškus santykius su Vokietijos vyriausybės vadove V. Putinas pavadino draugiškais. Atsakydamas į klausimą, kuo skiriasi A. Merkel ir jos pirmtakas Gerhardas Schroederis (Gerhardas Šrėderis), V. Putinas pareiškė, kad vokiečių bendruomenė žino tai geriau.
"Kai dėl to, kokių skirtumų yra tarp dabartinės ir buvusių kanclerių, vokiečių bendruomenė žino geriau nei aš", - sakė V. Putinas ir pridūrė, kad "mes užmezgėme gerus asmeniškus santykius su ponia Angela Merkel".
Jis taip pat pažymėjo, kad jo santykiai su buvusiais kancleriais, tarp jų su Gerhardu Schroederiu ir Helmutu Kohliu (Helmutu Koliu), "tebėra draugiški".
Kalbėdamas apie dalykinius aspektus V. Putinas pažymėjo, kad Rusija ir Vokietija "gina savo pozicijas gana principingai ir nuosekliai".
Pasak prezidento, dėl rinkos principų nesilaikymo Rusija patiria didžiulius nuostolius - milijardus dolerių kasmet.
"Nė viena šalis pasaulyje neteikia tokios paramos kitoms šalims, kaip tai daro Rusija jau 15 metų, - sakė jis - Mes, kaip pažymėjo ponia kanclerė, turime ir savo pensininkų, mokytojų, gydytojų, visas socialines sritis. Kodėl mes turime subsidijuoti kitų šalių ekonomikas tokiu mastu?".
Savo ruožtu A. Merkel pareiškė, kad Vokietija, kaip ES pirmininkė, "supranta ir priima" Rusijos siekį pereiti prie rinkos santykių su visais partneriais.
"Aš ne tik suprantu, bet ir priimu tai, jog Rusija nori, kad jos partnerės - Ukraina ir Baltarusija - pirktų naftą ir dujas rinkos kainomis", - pareiškė A. Merkel.
Drauge ji pabrėžė, kad Vokietija ragina užtikrinti energetikos išteklių tiekimų į Europą patikimumą ir kad Europa "suinteresuota stabiliais tiekimais".
Kanclerės nuomone, į naują susitarimą dėl ES partnerystės su Rusija turi būti įtrauktas atskiras straipsnis apie tai, koks turi būti bendradarbiavimas energetikos srityje. Tai (straipsnis) "visiems parodytų, kaip išvengti nesklandumų, kurių buvo".
V. Putinas pabrėžė, jog "viskas, ką daro Rusija pastaraisiais metais, ir užpernai, ir pernai, ir šįmet, siekiama parengti bendradarbiavimo Europoje su mūsų partneriais bendras skaidrias taisykles, pereiti su visais prie bendradarbiavimo pagal rinkos principus".
Jis priminė, jog kilus krizei dėl tiekimų į Ukrainą, buvo nuolat mėginama Rusiją apkaltinti energetikos klausimų politizavimu, naudojant kažkokį energetinį ginklą savo santykiuose su mūsų partneriais".
"Šiandien apie kažkokio ginklo naudojimą prieš kitas šalis niekas nekalba. O mes visada nurodėme, kad ketiname pereiti su visais be išimties prie santykių, pagrįstų aiškiais rinkos principais. Tuo pirmiausia suinteresuoti mūsų pagrindiniai vartotojai Europoje", - sakė prezidentas.
Pasak jo, vartotojai Europoje pirmiausia suinteresuoti, kad būtų aiškūs, konkretūs bendradarbiavimo su tranzitinėmis valstybėmis principai.
"Anksčiau, kai esant Sovietų Sąjungai buvo tiekiamos mūsų dujos ir nafta per Sovietų Sąjungos ir buvusios Sovietų Sąjungos respublikų teritorija ir Varšuvos sutarties respublikų teritoriją, nebuvo jokių problemų - sakė V. Putinas. - Šiandien situacija pasikeitė. Ir mes norime bendradarbiauti su tranzitinėmis valstybėmis, bet dar kartą pabrėšiu, pagal aiškius ir visiems bendrus bendradarbiavimo principus, bendrus visiems, be jokios politinės ar kitokios konjunktūros. Ir todėl mes visiems sakome: partnerystei ir bendradarbiavimui - "taip", parazitavimui - "ne".
Prezidentas taip pat patvirtino Rusijos ketinimą plėtoti transporto tinklą, kad būtų galima rusišką žaliavą tiekti tiesiai pagrindiniams vartotojams.
"Mes paspartinsime vamzdynų sistemos tiesimą į Ramiojo vandenyno pakrantę, mes išplėsime angliavandenilių transportavimo galimybes Šiaurėje, taip pat Rusijos šiaurės vakaruose, kad būtume mažiau priklausomi nuo tranzitinių valstybių, - sakė V. Putinas. - Pakartoju dar kartą, mes palaikysime lygiateisius santykius su visais, ir su tranzitinėmis valstybėmis, ir su vartotojais. Ir tuo suinteresuoti visi, visi be išimties, ir Rusija, ir vartotojai, ir tranzitinės valstybės".
Tuo tarpu Šiaurės Europos dujotiekio (ŠED) projektas V. Putino ir A. Merkel derybose nebuvo svarstomas. Pasak prezidento, šis projektas aktyviai įgyvendinamas ir gali būti išplėstas į kitas šalis.
"ŠED neaptarėme", - sakė V. Putinas. Kažkuris reporterių paklausė, ar negali būti nukreipta šio dujotiekio atšaka į Lenkiją. "Mes neprieštaraujame", - atsakė prezidentas. "Mes ir į Švediją pasirengę (padaryti atšaką), ir į kitas šalis, bet reikia apskaičiuoti (pumpavimo) apimtis", - pridūrė jis.
"Negana to, mes pasirengę statyti su partneriais Vokietijoje dujų saugyklas, ir Vokietija bus vienas iš dujų paskirstymo Europoje centrų, o tai , be abejo, padės geriau užtikrinti visos Europos energetikos saugumą", - pridūrė V. Putinas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų