„Noriu pažymėti, kad bet kokia informacija, kuri skamba „Pravyj sektor“ vardu, apie tai, kad mes renkame ginkluotus būrius (siųsti) į Krymą, yra gandai ir provokacija“, - sakoma D.Jarošo pareiškime, kuris buvo paskelbtas „Pravyj sektor“ puslapyje socialiniame tinkle „Vkontakte“.
D.Jarošas taip pat sakė, kad Kryme susiklosčiusi situacija kelia nerimą visiems Ukrainos piliečiams.
„Pravyj sektor“ tikisi, kad išeitis iš šios sunkios padėties bus rasta tik politinėje plotmėje, netaikant jėgos metodų. Judėjimas mano, kad visos partijos ir visuomeninės organizacijos Ukrainoje turi pamiršti nesutarimus ir susivienyti Ukrainos vienybės išsaugojimo klausimais. Turime padėti politikams taikiai išspręsti šį konfliktą“, - sakoma pareiškime.
(papildyta 19.40) Rusijos penktadienį paskelbta, kad skubos tvarka bus išduodami pasai „Berkut“ riaušių milicininkams, kai naujoji valdžia pranešė apie šio dalinio išformavimą. Pasus ketinama išduoti Krymo sostinėje Simferopolyje.
„Rusijos konsulatui Simferopolyje nurodyta imtis visų būtinų priemonių, kad kuo skubiau būtų išduoti rusiški pasai „Berkut“ pareigūnams“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos paskyroje tinkle „Facebook“.
Anksčiau buvo pranešta, kad Rusijos vidaus reikalų ministerija kviečia „Berkut“ karius į tarnybą.
(papildyta 19.30) Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, telefonu kalbėdamasis su Europos Vadovų Tarybos prezidentu, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos lyderiais, sakė, kad smurtas toliau neturi būti eskaluojamas Ukrainoje, penktadienį pranešė Kremlius.
Ukrainos laikinoji vyriausybė penktadienį paskelbė, kad Rusijos jėgos buvo užėmusios du oro uostus Krymo pusiasalyje – vienintelėje Ukrainos dalyje, kur gyventojų daugumą sudaro rusai.
Krymas yra paskutinis didelis priešinimosi Viktoro Janukovyčiaus nuvertimui bastionas.
(papildyta 16.22) Ukrainos naujienų agentūra tsn.ua žurnalistai užfiksavo dešimt rusų šarvuočių judančių link Simferopolio
(papildyta 15.03) Aukštas Ukrainos saugumo pareigūnas Andrijus Parubijus penktadienį apkaltino Kremlių komanduojant ginkluotoms grupuotėms Kryme, kur ginkluoti asmenys perėmė kontrolę dviejuose oro uostuose.
„Tai atskiros grupuotės ... komanduojamos Kremliaus“, – A.Parubijus, kuris yra Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos sekretorius, sakė per televizijos transliuotą spaudos konferenciją Kijeve.
Pasak jo, kitose Ukrainos vietose buvo užkirstas kelias panašiems veiksmams. Tačiau A.Parubijus pažymėjo, kad Ukraina negalėjo įvesti į Krymą ginkluotųjų pajėgų, nepaskelbusi nepaprastosios padėties.
(papildyta 14.59) Ukrainos saugumo tarnybos penktadienį pranešė susigrąžinusios kontrolę dviejuose oro uostuose neramiame Krymo regione, į kuriuos buvo įsiveržę ginkluoti asmenys, pasak Kijevo, susiję su Rusijos kariuomene.
„Buvo mėginama užimti oro uostus, bet mes lokalizavome tuos mėginimus. Oro uostai dabar kontroliuojami Ukrainos teisėsaugos organų“, – Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus sakė per televiziją.
(papildyta 13.04) Ginkluoti kareiviai užėmė pastatą, iš kurio yra kontroliuojama pusiasalio oro navigacijos sistema, praneša uanian.net.
Administracinio pastato viduje įsikūrė 10–15 rusų kaukėtų kareivių, ginkluotų automatais, praneša „Radio Svoboda“ iš įvykio vietos.
(papildyta 12.49) Ukrainos parlamentas penktadienį paragino JAV ir Jungtinę Karalystę (JK) išlaikyti paktą, pasirašytą su Rusija, kad būtų užtikrintas Ukrainos suverenumas smarkiai didėjant įtampai dėl Krymo.
Ukrainos laikinasis lyderis Oleksandras Turčynovas parlamentarams taip pat sakė, kad dėl krizės iškviečia šalies saugumo ir gynybos vadus.
Įstatymų leidėjai nubalsavo už tai, kad būtų pareikalauta garantijų, numatytų 1994 metų gruodžio 5-osios memorandume, kurį Ukraina pasirašė su Didžiąja Britanija, Rusija ir Jungtinėmis Valstijomis Budapešte.
Šiuo dokumentu Ukraina atsisakė viso branduolinio arsenalo, likusio šalyje žlugus Sovietų Sąjungai, mainais į garantijas dėl savo nepriklausomybės, suvereniteto ir sienų apsaugos.
Ukrainos vidaus reikalų ministras penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas surengus „ginkluotą invaziją“ Kryme, teigdamas, kad jos šiame Juodosios jūros pusiasalyje praėjusią naktį blokavo vieną karinę bazę ir užėmė oro uostą.
Rusijos pareigūnai neigia, kad šalis prisidėjo prie reidų Kryme.
Reidai surengti kitą dieną po to, kai dešimtys prorusiškų ginkluotų veikėjų Krymo sostinėje Simferopolyje užėmė vyriausybinius pastatus, įskaitant šios autonominės respublikos parlamentą.
Kiek vėliau parlamentas nubalsavo už tai, kad gegužės 25 dieną būtų surengtas referendumas dėl didesnės regiono autonomijos, ir atšaukė vietos vyriausybės įgaliojimus, o naujuoju premjeru paskyrė prorusišką politiką.
(papildyta 12.49) Naujai paskirtas Ukrainos autonominio Krymo regiono premjeras Sergejus Aksionovas, partijos „Rusų vienybė“ lyderis, penktadienį pareiškė, kad padėtis regione valdoma, ir paragino gyventojus išlaikyti ramybę.
S.Aksionovo partijos spaudos tarnyba taip pat nurodė, kad darbą pradėjo ir naujojo Krymo Ministrų Tarybos padėjėjai bei asistentai.
Regiono sostinėje Simferopolyje visiškai atkurtas telefono ryšys su kitais regiono rajonais ir miestais, sakoma „Rusų vienybės“ pranešime.
Artimiausiu metu taip pat bus atkurtas koordinavimas ir bendradarbiavimas tarp visų regiono pareigūnų, kurie buvo paraginti visus savo veiksmus derinti su Krymo Ministrų Taryba.
S.Aksionovas pabrėžė, jog „jis ir Krymo Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Konstantinovas visiškai kontroliuoja padėtį“ regione.
„Krymo gyventojų gyvybei ir saugumui niekas negresia“, – pridūrė naujasis premjeras.
Pranešime sakoma, kad oficialūs Ministrų Tarybos pranešimai bus platinami per „Rusijos vienybės“ tinklalapį, kol bus visiškai atkurtas regiono vyriausybės interneto tarnybinė stotis.
Krymo vyriausybės ir parlamento oficialūs tinklalapiai neveikia nuo ketvirtadienio.
Kaip pranešama, naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Krymo parlamento pastatą užėmė nežinomi ginkluoti asmenys, kurie ant jo iškėlė Rusijos vėliavą. Ketvirtadienį ten vyko nepaprastasis Aukščiausiosios Rados posėdis, per kurį pastatą užėmę asmenys atėmė visų deputatų ryšio priemones.
Per tą posėdį parlamentas nutarė surengti vietos referendumą dėl Krymo autonominės respublikos statuso ir įgaliojimų patikslinimo.
Tuo metu parlamento sekretoriato darbuotojų Aukščiausiosios Rados salėje nebuvo. Taip pat nebuvo įmanoma patikrinti, ar balsuojant dalyvavo visi deputatai.
Neatmetama galimybė, kad kai kurių įstatymų leidėjų elektroninio balsavimo kortelės buvo naudojamos jiems asmeniškai nedalyvaujant posėdyje.
Be to, Aukščiausioji Rada paskelbė nepasitikėjimą Krymo Ministrų Taryba ir atšaukė jos įgaliojimus, taip pat atstatydino iš vietos vyriausybės vadovo posto Anatolijų Mohyliovą. Naujuoju premjeru buvo paskirtas S.Aksionovas.
(papildyta 11.52) Lietuvos užsienio reikalų ministerija penktadienį kviečia Rusijos ambasadorių dėl krizės prorusiškame Ukrainos Krymo regione.
„Šiandien iškviesime Rusijos ambasadorių, kad paaiškintų savo šalies poziciją“, – žurnalistams sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
(papildyta 11.51) Krizės ištiktos Ukrainos centrinis bankas penktadienį paskelbė nustatantis grynųjų pinigų išėmimo iš šalies bankų limitą – per dieną bus leidžiama išgryninti tik apie 1 000 eurų.
Nacionalinės valiutos grivinos kursas pasiekė rekordines žemumas.
Centrinis bankas paskelbė apribojantis grynųjų pinigų išėmimą iki 15 tūkst. grivinų (3,53 tūkst. litų arba 1 095 eurų) per dieną.
Grivinos kursas nuo šių metų pradžios nusmuko beveik 20 proc., didėjant įtampai tarp naujos provakarietiškos Kijevo vyriausybės ir Maskvos, kai buvo nuverstas prorusiškas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.
(papildyta 11.42) Ukrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas penktadienį sušaukė neeilinį pasitarimą su saugumo tarnybų vadovais dėl įvykių Kryme ir apkaltino Rusijos pajėgas prisidedant prie padėties eskalavimo tame Juodosios jūros pusiasalyje.
Jis pasiūlė parlamentui balsuoti dėl kreipimosi, kuriame Rusija būtų raginama gerbti Ukrainos teritorinį vientisumą.
Rusijos Juodosios jūros laivynas, kurio pagrindinė bazė yra Krymo uostamiestyje Sevastopolyje, paneigė, kad jo kariai dalyvavo blokuojant vieną karinį oro uostą Sevastopolio apylinkėse.
(papildyta 11.37) Ukrainos parlamentas penktadienį paragino Maskvą nutraukti bet kokius veiksmus, kurie galėtų sukelti pavojų šalies teritoriniam vientisumui, kai nežinomi ginkluoti asmenys perėmė kontrolę dviejuose oro uostuose autonominiame Krymo regione.
Aukščiausioji Rada priėmė rezoliuciją, kurioje Rusija raginama „sustabdyti veiksmus, turinčius pasikėsinimo į Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą požymių ... (taip pat) atmesti palaikymą bet kokioms separatizmo apraiškoms Ukrainoje“.
(papildyta 11.36) Ukrainos vidaus reikalų ministras penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas surengus „ginkluotą invaziją“ Kryme, teigdamas, kad jos šiame Juodosios jūros pusiasalyje praėjusią naktį blokavo vieną karinę bazę ir užėmė oro uostą.
Tai nutiko kitą dieną po to, kai dešimtys prorusiškų ginkluotų veikėjų Krymo sostinėje Simferopolyje užėmė vyriausybinius pastatus, įskaitant šios autonominės respublikos parlamentą.
Kiek vėliau parlamentas nubalsavo už tai, kad gegužės 25 dieną būtų surengtas referendumas dėl didesnės regiono autonomijos.
„Tai, kas vyksta, laikau ginkluota invazija ir okupacija“, – rašoma vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo pareiškime, paskelbtame jo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.
Pasak A.Avakovo, kariai iš Rusijos Juodosios jūros laivyno, kuris bazuojasi rusiškai kalbančiame Kryme, blokavo šalia Sevastopolio esantį Belbeko aerodromą, kur dislokuoti ukrainiečių kariai ir pasieniečiai.
Ginkluotų susidūrimų išvengta, tačiau bazės veikla sutrikdyta.
Ministras pažymėjo, kad nors oro uostą blokavę asmenys buvo be jokių skiriamųjų ženklų, jie „neslėpė, kam priklauso“.
A.Avakovas taip pat nurodė, kad maždaug 120 ginkluotų vyrų, vilkėjusių maskuojančiais drabužiais be skiriamųjų ženklų, penktadienį paryčiais įsibrovė į kitą oro uostą Simferopolyje. Pasak ministro, šie vyrai taip pat priklauso Rusijos ginkluotosioms pajėgoms.
Neramumai Kryme prasidėjo po Kremliaus sąjungininko Viktoro Janukovyčiaus nušalinimo nuo prezidento pareigų praėjusį savaitgalį, kurį paspartino dešimčių žmonių žūtis per susirėmimus Kijeve.
(papildyta 10.36) Ukrainos pasieniečiai penktadienį dirbo įprastu režimu Krymo regiono sostinės Simferopolio oro uoste, į kurio teritoriją įsibrovė nežinomi ginkluoti asmenys.
„Mūsų pasieniečiai dirba įprastu režimu ir atlieka jiems patikėtas pareigas“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė aukštas Ukrainos pasienio apsaugos tarnybos pareigūnas Serhijus Astachovas.
(papildyta 10.31) Nežinomi ginkluoti asmenys toliau patruliuoja teritorijoje prie Simferopolio oro uosto ir jo VIP salės Ukrainos autonominiame Krymo regione.
Kaip pranešė ten esantis naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, kartu su jais budi slepiamosios spalvos drabužius vilkintys žmonės, atvykę iš Sevastopolio ir vadinantys save „draugovininkais“.
Užpuolikai atvažiavo kariniais sunkvežimiais „KamAZ“, iš kurių du vėliau išvažiavo nežinoma kryptimi.
Vienas iš sunkvežimių apvažiavo oro uosto teritoriją ir sustojo netoli tūpimo ir pakilimo tako.
Dar maždaug po valandos prie oro uosto privažiavo mikroautobusas, iš kurio atvykėliai iškrovė didelį kiekį produktų ir nunešė į VIP keleivių salę, kur įsikūrė užpuolikai.
„Interfax“ nurodė gavusi oficialiai nepatvirtintos informacijos, kad naujasis Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas ir saugumo tarnybos SBU vadovas Valentynas Nalivaičenka penktadienio rytą planavo atvykti į Simferopolį.
(papildyta 09.44) Ukrainos vidaus reikalų ministras penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas surengus „ginkluotą invaziją“ Kryme, teigdamas, kad jos šiame Juodosios jūros pusiasalyje praėjusią naktį blokavo vieną karinę bazę ir užėmė oro uostą.
„Tai, kas vyksta, laikau ginkluota invazijas ir okupacija“, – rašoma vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo pareiškime, paskelbtame jo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.
Netoli Sevastopolio esantį Belbeko oro uostą kontroliuoja Ukrainos autonominiame Krymo regione vietos gyventojų suformuoti „savigynos daliniai“, pranešė vienas informuotas šaltinis.
Naujienų agentūra „Interfax“ citavo šaltinį, kuris sakė, kad tą oro uostą, esantį už kelių kilometrų į šiaurę nuo strategiškai svarbaus Sevastopolio uostamiesčio, kuriame veikia pagrindinė Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė, nuo ketvirtadienio 23 val. vietos (ir Lietuvos) laiku kontroliuoja savigynos daliniai, o ne Rusijos kariškiai, kaip buvo pranešta anksčiau.
To dalinio nariai dėvi karines uniformas be atpažinimo ženklų. Jie sakė atvykę į oro uostą, nes turi „neleisti ten atvykti bet kokiems kovotojams“.
Ginkluoti asmenys paliko Ukrainai priklausančio Krymo autonominio regiono sostinės Simferopolio oro uostą, kurį buvo apsupę penktadienį paryčiais, pranešė vienas atstovas.
Simferopolio oro uosto atstovas Ihoris Stratilatis sakė Rusijos radijui „Echo Moskvy“, kad ginkluoti asmenys pasitraukė iš oro uosto teritorijos.
Pasak jo, anksčiau penktadienį į oro uostą buvo įžengę apie 50 ginkluotų žmonių, nešančių Rusijos vėliavas.
„Jie manė, kad čia atskrido protestuotojų pajėgos, tačiau kai patys pamatė, kad čia nieko nėra, atsiprašė ir išvyko“, – nurodė I.Stratilatis.
Tas incidentas nesutrikdė oro uosto darbo.
Vienas „Interfax“ korespondentas sakė, kad į Simferopolio oro uostą atvyko grupė ginkluotų žmonių, dėvinčių karines uniformas be atpažinimo ženklų.
Pasak įvykių liudininkų, apie 50 ginkluotų asmenų atvažiavo į oro uostą trimis sunkvežimiais „KamAZ“ be atpažinimo ženklų ir registracijos numerių.
Jie pirmiausia perėmė kontrolę oro uosto vietos skrydžių terminale, o vėliau įžengė į oro uosto teritoriją.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.