„Kiekvienas žmonių valios išsiliejimas, bet kurios akcijos patvirtina tai, kad kiekvienas žmogus turi ne tik teisę, bet ir galimybę išreikšti savo nuomonę. Tačiau labai svarbu, kad šios akcijos visada būtų taikaus pobūdžio“, – pabrėžė jis.
„Esu įsitikinęs, kad bet kuri, net bloga taika yra geriau už geriausią karą“, - nurodė V.Janukovyčius.
Protestuotojai, užėmę Kijevo rotušę ir pagrindinį profesinių sąjungų pastatą, pirmadienį yra užblokavę ir pagrindinį vyriausybės pastatą; masinis mitingas pritraukė mažiausiai 350 tūkst. į gatves išėjusių žmonių.
Tuo tarpui ministras pirmininkas Azarovas, kaip nurodo naujienų agentūra „Interfax“, pasakė, kad politinė opozicijai būdinga „iliuzija“, jog ji gali nuversti dabartinę valdžią.
„Mes žinome, kad parengtas planas užimti parlamentą“, – sakė Azarovas.
Antradienį numatytas Aukščiausiosios Rados posėdis, kuriame tikimasi svarstyti nepasitikėjimą M.Azarovo vyriausybe.
Tautinio susivienijimo "Laisvė" (Svoboda") lyderis Olehas Tiahnibokas mitinge pareiškė, kad opozicija ir protestuojantieji Nepriklausomybės maidane pasiryžę antradienį piketuoti ir Aukščiausiosios Rados, ir vyriausybės pastatus.
(papildyta 18.18) Per visą šalį nusiritę masiniai protestai veikiausiai paveikė ir Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių. Pasak naujienų agentūros „Ria“ V. Janukovyčius prašosi į Europos Sąjunga bei kalbėjosi su Europos komisijos pirmininku Jose Manueliu Barossu.
Pastarosiomis dienomis susiklosčiusi politinė padėtis Ukrainoje veikiausiai nepalieka vilčių prezidentui Viktorui Janukovyčiui būti perrinktam antrai kadencijai, sako Ukrainos politikos instituto direktorius Kostis Bandarenka.
Pasak jo, po Kijeve vykusių eurointegracijos šalininkų įnirtingų susirėmimų su saugumo pajėgomis prezidentui vertėtų pašalinti iš pareigų premjerą Mykolą Azarovą.
„Padėtis, susiklosčiusi Ukrainoje per pastarąsias dešimt dienų, stebina tuo, kokiu mastu valdžia jaučiasi esanti saugi ir kokiu mastu Viktoras Janukovyčius užmiršo savisaugos instinktą“, – K.Bondarenka rašė savo tinklaraštyje sekmadienio vakarą.
„Įvykių logika byloja, kad naktį iš lapkričio 29-osios į 30-ąją buvo pasiektas taškas, iš kurio Viktoras Janukovyčius nebegalės grįžti. Šiandien nebeįmanoma kalbėti apie jo antrąją kadenciją prezidento poste. Kyla klausimas, ar jis galės baigti savo pirmąją prezidentinę kadenciją iki konstitucijos numatytos pabaigos“, – pažymima tinklaraštyje.
Jo nuomone, vyriausybės sprendimas sustabdyti pasiruošimus asociacijos sutarties pasirašymui su Europos Sąjunga (ES) tapo veikiau ne priežastimi, o dingstimi masiniams protestams Kijeve.
„Dabar tas, kuris priėmė sprendimą sustabdyti derybas ir įtikino prezidentą, jog ta sutartis nenaudinga (Ukrainai), turi tapti pirmąja sakraline auka. Jeigu prezidentas nori išgelbėti savo padėtį, jis turi nedvejodamas atstatydinti premjerą“, – rašo politologas.
Pasak K.Bondarenkos, antrąja „sakraline auka“ turėtų tapti vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka.
„Maidanas (eurointegracijos šalininkų protestai) didina apsukas. Kiekvieną dieną jis reikalaus vis daugiau politinių aukų ir nuolaidų – jeigu iš pat pradžių nebus panaudoti tam tikri veiksmai, – rašo jis. – Padėties vilkinimas, mėginimai situacijos sprendimą atidėti „vėlesniam laikui“ atves tik prie dar didesnės konfrontacijos, kol liks vienintelė išeitis iš padėties su vienintele įmanoma auka – pačiu prezidentu.“
„Šachmatų kombinacija reikalauja, kad karalius paaukotų valdovę ir bokštą. Kitaip politinis cugcvangas peraugs į matą dviem ėjimais“, – pažymėjo K.Bondarenka.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.